A meditáció szellemi gyakorlat. Eredeti célja a tudat legbensőbb mélyére jutni, más megfogalmazás szerint közelebb kerülni Istenhez. Mára gyakorlása – vallási vonatkozásai nélkül is – az egész világon elterjedt. Sokan használják a mentális és fizikai egészség megőrzésére.
A meditáció a mindennapokban segíthet megbirkózni a stresszhelyzetek okozta szorongással, hozzájárulhat a fájdalomérzet csökkenéséhez, és javíthatja az általános jóllétet. Ezt a módszert alkalmazza a mindfulness (tudatos jelenlét) néven ismert pszichológiai irányzat, amelynek gyakorlása pozitív hatással van mind a mentális, mind a testi állapotra.
Meditáció a gyakorlatban
A meditáció egyfajta szellemi-fizikai gyakorlat, amely megtanítja az elmét arra, hogyan maradjon koncentrált és békés a külvilág történéseitől függetlenül. Nem tévesztendő össze a relaxációs technikákkal, de napjainkban elterjedt formájában hasonló ahhoz.
A meditáció során az elme tartósan egy bizonyos dologra fókuszál, például a légzésre, a hangokra, testmozgásokra, érzésekre vagy egy mantrára.
A meditáció hatásai
A meditációnak számos előnyös hatása van a fizikai és a mentális egészségre. Kóros állapotok tüneteinek kezeléséhez járulhat hozzá, például:
- szorongás,
- depresszió,
- szívbetegség,
- magas vérnyomás,
- fájdalom,
- alvászavarok.
Jótékony hatással lehet a mentális egészségre is:
- csökkentheti a stresszt,
- növelheti az önbizalmat,
- segíthet az adott pillanatra összpontosítani, kizárva ezzel a múlt eseményeihez kötődő, önmarcangoló gondolatokat és a jövővel kapcsolatos aggodalmakat.
Meditációs technikák
Többféle meditációs technika ismert, de vannak közös elemeik.
- A meditáláshoz csendes, ingerszegény környezetre van szükség, ahol kisebb eséllyel vonja el külső hatás a figyelmet.
- Kényelmes testhelyzetet érdemes választani, ellazult állapotban fekve vagy ülve lehet megkezdeni a gyakorlást.
- A figyelmet egyetlen dologra kell fordítani. A gyakorló koncentrálhat például a légzésre, a körülötte lévő hangokra vagy egy adott tárgyra.
A meditáció akkor működik a legjobban, ha rendszeresen végzik, ezért érdemes a gyakorlónak megkeresnie a számára leginkább megfelelő technikát, amit rendszeresen gyakorolva rutinná válhat.
Meditáció a mindennapokban
Miután elsajátította a technikát, a meditáció bárhol végezhető, és nem igényel sok időt. Kezdje mindennap 1-2 perccel, majd fokozatosan – hetek vagy akár hónapok alatt – növelje az időt. Az eredményes meditációhoz idő, türelem és gyakorlat szükséges.
Ha segítségre van szüksége, próbáljon meg:
- meditációs tanfolyamot végezni,
- meditációs órákat látogatni,
- videomegosztó használatával elsajátítani a technikát,
- mentálhigiénés alkalmazást használni,
- a mindfulnesst elsajátítani.