Paget-kór során a csontátépülés folyamata, vagyis a csontot lebontó és a csontot építő folyamatok egyensúlya felborul, melynek következtében a csontok szerkezete megváltozik, törékenyek lesznek, alaki eltérések jelenhetnek meg rajtuk, amik miatt az ízület is károsodik. A betegség oka ismeretlen, és sokszor véletlenül veszik észre még tünetmentes stádiumban. A Paget-kór általában 50-55 éves kor fölött fordul elő, és férfiak esetében kissé gyakoribb.
A Paget-kór tünetei
Az esetek nagy százalékában sokáig egyáltalán nem jelentkeznek tünetek. A Paget-kór jellegzetesen a koponyát, a gerincet, a medencét, a sípcsontot, a kulcscsontot és a felkarcsontot érinti.
A tünetek fokozatosan alakulnak ki:
- A csont kezdetben fáj először csak terhelésre, utána viszont állandóan.
- A koponya megnagyobbodhat („a beteg kinövi a kalapját”), és ilyenkor előfordulhat halláscsökkenés, szédülés vagy fejfájás is.
- Amennyiben a csigolyák is érintettek, akkor azok elgörbülhetnek vagy meggyengülhetnek, aminek következtében a testmagasság is csökkenhet.
- A gerinccsatorna szűkülete következtében a végtagokban zsibbadás is jelentkezhet.
- Ha a medence csontjai érintettek, akkor a beteg járása idővel lassulttá és nehezítetté válhat, valamint csípőtáji fájdalma lehet.
Mikor forduljon orvoshoz?
A fent említett tünetek, azaz csontfájdalom, ízületi fájdalom, fejfájás, szédülés vagy végtagzsibbadás észlelésekor érdemes minél előbb háziorvoshoz fordulni.
A Paget-kór oka
A Paget-kór oka egyelőre ismeretlen, de genetikai hajlam, esetleg vírusfertőzés is valószínűsíthető a kialakulásában.
A Paget-kór szövődményei
A betegség talaján előfordulhat hajhullás vagy csonteredetű rosszindulatú daganat (pl. osteosarcoma). Szövődményként kialakulhat továbbá másodlagos porckopás és/vagy gyulladás is, illetve ha a hallócsontok is érintettek, akkor hallásvesztés is. Nagyon ritkán a Paget-kór szívelégtelenséget is okozhat.
A Paget-kór diagnosztizálása
Az orvos fizikális vizsgálatot végez, majd az anamnézis és a tünetek alapján felállítja a diagnózist. Röntgenfelvételen jól látszik a jellegzetes csontelváltozás. Ha szükséges, végezhetnek akár izotópos vizsgálatot is a csontot érintő folyamatok pontosabb feltérképezésére. Bizonyos esetekben szükség lehet egyéb képalkotó vizsgálatokra is, például CT- vagy MRI-vizsgálatra, esetleg csontbiopsziára. A vérben az alkalikus foszfatáz enzim emelkedett szintje szintén kórjelző lehet.
A Paget-kór kezelése
Kezelésében fontos a fizikoterápia a beteg életminőségének javítása. A fizikoterápia a fizioterápiás módszerek egy fajtája, melynek célja a mozgékonyság és hajlékonyság növelése, illetve az izmok gyengülésének a megelőzése. Gyógyszeres kezelésben szóba jönnek a nem-szteroid gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók (pl. paracetamol), valamint a biszfoszfonát- vagy kalcitonin-kezelés, amelyek gátolják a csontot lebontó folyamatokat. A D‑vitamin pótlása és a kalciumdús étrend minden életkorban rendkívül fontos. Amennyiben a csont eltörik, sebészi ellátásra van szükség.
A Paget kór megelőzése
A Paget-kór megelőzése jelenleg ismeretlen.