A retinaleválás (ablatio retinae) nem túl gyakori szemészeti betegség, de kezelése sürgős műtéti ellátást igényel.
Ha nem történik időben szakorvosi beavatkozás, akkor teljes látásvesztés, vakság is bekövetkezhet.
Az ideghártya leválásán a retina 9 rétegének elválását értjük a 10., pigment hámrétegtől, amely következtében először szikralátás, majd látótérkiesés jelentkezik. A retinaleválás kockázata nagyobb az idősebb korosztályban, illetve a súlyosan rövidlátók esetében.
A retinaleválás főbb tünetei
A kezdődő retinaleválás jele a perifériás látás megváltozása: egyre növekvő látótérkiesés, villámlátások, szikralátás. Ha a leválás eléri a makulát (sárgafolt), vagyis az éles látás helyét, akkor az éles látás teljesen megszűnik, csak fény- és árnyéklátás marad.
A retinaleválás tüneteként az alábbi látási zavarok keletkezhetnek:
- szikralátás, szokatlanul villogó fények, villámlátás;
- sok, tömeges, sötét, úszkáló homály;
- nagy, lebegő karika;
- egyre fokozódó látótérkiesés.
A retinaleválás általában szakaszosan történik. Amikor csak kis részen válik le, a látótér is kis részen károsodik, amit sokan észre sem vesznek azonnal. Előfordulhat a látás hirtelen elvesztése is, ami olyan, mintha függöny ereszkedne a látómezőre.
Fontos megjegyezni, hogy a fent felsorolt tünetek közül az első kettő fennállása (szikralátás, tömeges homályok) nem jelentenek feltétlenül retinaleválást. Ezek utalhatnak egy ártalmatlanabb hátsó üvegtesti határhártya-leválásra vagy ideghártya-szakadásra is. A fent említett tünetek esetén nagyon fontos, hogy mindkét szem retináját pupillatágításban vizsgálja a szemész, különös tekintettel a perifériás területekre. Az ott felfedezett degenerációk, lyukak, szakadások, amelyek még nem okoztak ideghártya-leválást, lézerrel jól kezelhetők, lezárhatók, így akadályozva meg a későbbi leválást.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a retinaleválás tüneteit tapasztalja (pl. szikralátást, villámlátást, fekete foltokat, látótérkiesést, tömegesen úszkáló homályokat), azonnal forduljon szemész szakorvoshoz, vagy menjen a legközelebbi sürgősségi osztályra.
A retinaleválás előrehaladtával egyre nagyobb lesz a látótérkiesés. Ha a retina működőképességét rövid időn belül nem sikerül visszaállítani, akkor az elhal, és bekövetkezhet a látás teljes elvesztése, ezért néhány órán belül, de legkésőbb egy-két nap után szükség van szemorvosi beavatkozásra.
A retinaleválás kiváltó okai
A retina a szem hátsó részében elhelyezkedő fényérzékeny hártya. Nagyon vékony (0,5 milliméter), és 10 rétege van. A retina leválásakor a belső kilenc réteg válik el a tizedik, külső rétegtől (pigment hámréteg), ennek következtében megszűnik az érhártya felőli vérellátás.
A retinaleválás leggyakoribb mechanizmusa, hogy szakadás keletkezik a retina vékonyabb, perifériás részén, a repedés vagy lyuk miatt az üvegtestből folyadék gyűlik össze a retina mögött, melynek nyomására elválik a vérellátását biztosító érhártyától.
Egyéb mechanizmus lehet a szekunder (tumor, trauma által kiváltott) vagy a trakciós látóhártya-leválás (ebben az esetben a fibrotikus szövetek zsugorodása húzza le a retinát).
A retinaleválás kiváltó okai lehetnek:
- mechanikai hatás – hirtelen szemmozgás miatt (pl. nagy súly emelése) a szemgolyó kissé kitágul, de a kollagénrostok már nem tágulnak vele, így beszakadhat a retina;
- szemgolyót érő áthatoló sérülés, trauma;
- nagyfokú rövidlátás;
- terhességi görcs;
- cukorbetegség – a zsugorodásra hajlamos kötőszövet magával ránthatja a retinát is;
- daganatok – az érhártyát érintő szemészeti daganatok feszíthetik a retinát;
- egyes szemészeti műtétek (pl. a szemlencsét érintő beavatkozás, üvegtest-eltávolítás);
- örökletes tényezők.
A retinaleválás lehetséges szövődményei
Amennyiben a beteg nem jut időben megfelelő szemészeti ellátáshoz, a retinaleválás legsúlyosabb szövődménye a vakság.
A retinaleválás diagnosztizálása
A retinaleválást a szemész szakorvos rutin szemfenékvizsgálattal megállapítja. A levált retina előemelkedik az üvegtesti tér felé. Hasznos lehet az ultrahang-diagnosztika is, főképp, ha valami – például üvegtesti vérzés – nehezíti a réslámpás vizsgálatot.
A retinaleválás kezelése
A retinaleválás kezelése minden esetben műtéti úton történik, amelynek többféle típusa is létezik. A retinaleválás gyógyulásának esélyét növeli, ha a beteg a tünetek észlelése után azonnal szemész szakorvoshoz fordul.
Különösen nagy jelentősége van a makula (sárgafolt), vagyis az éles látás helye érintettségének. Ha a retinaleválás még nem éri el a makula területét, akkor a műtéttel akár tökéletes látást is el lehet érni, legfeljebb kisebb látótérkiesés marad vissza. Ha viszont már elérte a makula területét, akkor a műtéttel legfeljebb 40-50%-os látás érhető el.
A retinaleválás megelőzése
A rendszeres szemészeti szűrővizsgálatok, illetve a retinaleválás tüneteinek korai felismerése csökkenti a későbbiekben kialakulható betegség következményeit.
A megelőzés érdekében – különösen a szikralátás gyakori előfordulása esetén, valamint a kockázati csoportokba tartozóknak – kerülni kell a fizikai megerőltetést, az intenzív sportolást, súlyok emelését, illetve kímélni kell a fejet ütéstől, rúgástól. Súlyosan rövidlátók számára nem ajánlott az olyan sportágak űzése, amelyek potenciális sérülésveszéllyel járnak (pl. boksz, karate, kick-box).