A szerencsejáték-függőség a viselkedési addikciók (szenvedélybetegségek) körébe tartozik, a szerencsejáték-függő életmódja a játszott szerencsejátékok, a nyeremény, a nyereség, a győzelem körül forog. A játékszenvedély hevében jellemző a kontrollvesztés, a külvilág érzékelésének megszűnése. Gyakran vezet súlyos anyagi gondokhoz és életmódbeli problémákhoz, akár a mindennapi élet ellehetetlenedéséhez is.
Egyes kutatások szerint az amerikai fiatalok körében a szerencsejáték-függőség 2 százalékos, míg a számítógépfüggő játékosok gyakorisága 8 százalék körüli. Ide tartozik a sorsjegyek vásárlása, kaszinók látogatása, játékgépekre, sportfogadásra vagy online szerencsejátékokra való túlzott költekezés. A szerencsejáték-függőségben szenvedők többsége férfi, de a nőket is érintheti.
Szerencsejáték-függőség okai
A függőség kialakulásának hátterében több ok is lehet, köztük a genetikai hajlam, stresszhatások és a tanult viselkedés (szocializáció) is szerepet játszhat. Az agy szerkezeti, működési vizsgálata során kimutatták az insula nevű agyi struktúra túlzott aktivitását is.
Szerencsejáték-függőség tünetei
A tünetek általában először a beteg környezetének tűnnek fel, a beteg maga sok esetben nincs tudatában a viselkedési zavarnak.
A szerencsejáték-függőség tünetei a következők lehetnek:
- állandó pénzzavar,
- kölcsönkérések,
- eladósodottság,
- a megszokott életvitel átalakulása,
- családi konfliktusok.
Kísérő tünetek lehetnek:
- depresszió, elmagányosodás,
- felborult napi ritmus, megváltozott időérzékelés,
- fáradékonyság, koncentrációs zavar, figyelemzavar,
- a külvilággal történő kapcsolatok átalakulása.
A szerencsejáték-függők életvitele kényszeresen a játék körül forog, a jellegzetes tüneteket a barátok, hozzátartozók észlelik, melyek a következők lehetnek:
- Túlzott költekezés a szerencsejátékokra.
- A teljes figyelem szerencsejátékoknak szentelése.
- Sikertelen erőfeszítések a kevesebb szerencsejáték érdekében.
- Bűntudat kifejezése, tehetetlenség érzése.
A szerencsejáték-függőségre továbbá jellemző, hogy a beteg szerencsejáték közben elfelejti problémáit, ezért folyamatosan visszatér a játékhoz, annak ellenére is, ha veszít. A beteg kockára teszi családját, állását, esetenként lopás és csalás is jellemző, amivel a beteg a játékait, esetleg adósságait kívánja fedezni.
Szerencsejáték-függőség kezelése
A függőség kezelése szakember segítségét igényli, szerencsejáték-függőség esetén leginkább a kognitív viselkedésterápia, valamint a csoportterápia hatékony. Gyógyszeres terápiára és intézeti elhelyezésre, rehabilitációra is szükség lehet.
A kezelést az egyén függőségi szintje, a betegség súlyossága, a tünetek és pszichés (lelki háttér) állapota határozza meg. Sajnos sok esetben a leszokás csak átmeneti, a gyógyulási esély környezetfüggő is, a szenvedélybetegség visszatérhet, ha a beteg olyan közegbe kerül, ahol a függőség tárgya ismét megkísértheti.
Szerencsejáték-függőség megelőzése
A szerencsejáték-függőség tanult, rossz viselkedési forma is lehet, ezért fontos a szülők megelőző szerepe. A gyermekek számítógép előtt töltött idejét a szülőknek lehetőség szerint korlátozniuk kell, illetve figyelni kell a felhasználói szokásokra is, hiszen a számítógépes játékok és az internet is függőséget okozhatnak, így a gyermek kontrollvesztővé vállhat, ami a későbbiekben növelheti a szerencsejáték-függőség kialakulásának valószínűségét.
Magyarországon a kiskorúak (18 év alattiak) számára tilos a szerencsejáték.
Hol kérhet segítséget szerencsejáték-függőség esetén?
- Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet (OPAI) Addiktológiai Osztályának Minnesota részlegén.
- Névtelen Szerencsejátékosok (GamblersAnonymous, GA) közösségében.
- TÁMASZ Gondozó szakambulancián.
- MMSz FOGADÓ Pszichoszociális Szolgálatnál.
- Megálló Csoport Alapítvány Szenvedélybetegekért.