A szülés és az azt megelőző vajúdás természetes folyamat, amely általános élettani törvényszerűségek szerint zajlik a terhesség 37-40. hete között. A szülés folyamán a magzat – a méhlepénnyel, a köldökzsinórral és a magzatvízzel együtt – a méhből a külvilágba jut.
A szülés:
A szülés harmadik, méhlepényi szakasza az újszülött világra jöttétől a méhlepény megszületéséig tart.
A szülés harmadik szakaszának főbb jellemzői
A szülés harmadik szakaszában, a magzat világrajövetelét követően fél órán belül a méhlepény a magzatburokkal együtt általában magától megszületik. Ilyenkor az anya egy-két, a kitolási szakaszban tapasztaltakhoz hasonló, de sokkal kevésbé erőteljes fájást (méhösszehúzódást) érez.
A méhlepény megszületését követően ellenőrzik, hogy a lepény egy darabban távozott-e, vagy visszamaradt-e lepényszövet a méhben.
A szülés harmadik szakaszának vezetése
A lepényi szakasz vezetését kétféle módon láthatják el. Az egyik módszer, amikor nem avatkoznak a folyamatba, csak megfigyelik: a placenta spontán születik meg az anya tolófájásai segítségével; a köldökzsinórt annak pulzálásának megszűnésekor vágják el.
A másik módszer a lepényi szak aktív ellátása, amikor a magzat megszületése után manuális módon, különféle műfogásokkal és/vagy gyógyszerrel segítik elő a méhlepény megszületését. A köldökzsinórt korán leszorítják és elvágják. A lepényi szakasz aktív vezetése csökkenti a szülés utáni vérzés kockázatát, és lerövidíti a szakasz időtartamát.
Amennyiben a megszületett méhlepény hiányos, a szülész-nőgyógyász szakorvos eltávolítja a visszamaradt szövetdarabot, és ellátja a szülés során esetlegesen sérülést szenvedett szöveteket a méhnyakon és a hüvelyben, gátmetszés esetén a gát sebét.
A szülésnek már ebben a szakaszában ajánlott elősegíteni az anya és az újszülött közötti kötődés kialakulását. Ennek érdekében az újszülöttet az anya mellkasára teszik a közvetlen bőrkontaktus és a korai szopás lehetővé tételével – ez az ún. arany-óra (a születést követő első óra). Mindeközben figyelemmel kísérik mindkettőjük általános egészségi állapotát, és megtörténik a köldökzsinór elvágása is.
Posztplacentáris szakasz
A szülés utolsó, posztplacentáris szakasza, mely az anya két órán keresztül tartó gondos megfigyeléséből, az újszülött vizsgálatából és ellátásából, valamint az esetlegesen fellépő szövődmények orvosi kezeléséből áll.
A szülés harmadik szakaszának lehetséges szövődményei
A szülést követően fellépő lehetséges szövődmények a szülőcsatorna sérülései vagy véralvadási zavarok miatt:
- a méh nagyfokú vérzése (hemorrágia),
- a méh elégtelen összehúzódása (atónia),
- a lepény leválási rendellenessége (méhlepény retenció).
A szövődmények kezelés nélkül súlyos, akár életveszélyes vérvesztést okozhatnak. Felismerésük és kezelésük orvosi kompetencia: különböző gyógyszerkombinációk, legvégső esetben műtéti beavatkozás válhat szükségessé.