A bőr mélyebb szöveteiben, illetve egyéb szövetekben keletkező genny felgyülemlését különféle fertőzések okozhatják. A szervezet a folyamat során megpróbálja a fertőzés gócát körbezárni azáltal, hogy körülötte amolyan „szövetfalat” épít. Az így kialakuló csomó, a tályog – ha a fertőzést kiváltó ok továbbra is fennáll – egyre növekszik, ezzel együtt egyre fájdalmasabbá válik. Tályog a test bármely részén kialakulhat.
Így tályog alakulhat ki többek között:
- bőrben,
- foggyökereknél,
- hasban,
- agyban,
- tüdőben,
- vesében.
A tályog tünetei
A tályog tüneteit egyrészt a tályogot kialakító fertőzés, másrészt a tályog elhelyezkedéséből adódó funkciókárosodás okozza. A fertőzéses, gyulladásos tünetek lehetnek: helyi fájdalom, duzzanat, melegség, bőrpír, hőemelkedés, láz és hidegrázás. A tályog okozhat nyirokcsomó-megnagyobbodást is. A tályog azonban sokszor tünetmentes is lehet.
Mikor forduljon orvoshoz?
Tályog gyanúja esetén mindig forduljon orvoshoz.
A tályog okai
Bármilyen, a szabad levegőtől elzárt gyulladásos folyamat a bőrfelszín alatt, illetve a testen belül tályogot, gennyesedést okozhat, legyen az egy fog gyulladt gyökere, vagy valamilyen szennyeződés elzáródása a bőr mélyebb rétegeiben.
A tályog lehetséges szövődményei
Az elhanyagolt, gyulladásos folyamataiban „elszabadult” tályog nagyon súlyos, szélsőséges esetekben végzetes következményekkel is járhat. A tályogból a testbe áramló baktériumok kezdetben lázat, levertséget, később pedig a vérkeringésbe került kórokozók nagy mennyisége már szepszisre utaló tüneteket idézhet elő. A gyulladásos folyamat kezdetben a tályog környezetében, majd egyre nagyobb és mélyebb területen mutatkozik meg, és súlyossága is ennek megfelelően fokozódik.
A tályog kezelése
Makacs vagy nagyobb, fájdalmas csomóval járó esetekben legtöbbször csak a tályog műtéti feltárása, a genny lecsapolása, a seb megtisztítása, illetve a gyulladást okozó góc eltávolítása vezet eredményre. A tályog felvágását és a gyulladásos góc megszüntetését követően a sebnek belülről kifelé szükséges gyógyulnia, ezért a seb felszíne a beavatkozást követően is nyitva marad.
A megfelelő gyógyulás és a gyulladásos folyamat felszámolása érdekében a sebbe helyezett gyógyszeres tamponálás akadályozza meg a felszín „összegyógyulását”. Nagyobb tályogok esetében mindez kiegészül a genny, illetve a szövetnedvek elfolyását biztosító, néhány milliméter átmérőjű műanyag cső sebbe való helyezésével is. Előfordul, hogy a tályog kezeléséhez antibiotikum is szükséges.