A lobomycosis ritka krónikus gombás fertőzés, amely az amerikai kontinensen, főként az Amazonas medencéjében fordul elő. A bőrfelszín alatti keloidképződéssel járó betegség általában csak a bőr egy jól körülhatárolt részén jelenik meg.
A lobomycosis lassan és fokozatosan szűri be a bőrt és a bőr alatti szöveteket. A kiterjedt vagy krónikus betegség a szövetek pusztulásához és eltorzulásához vezethet. Nagyon ritka, hogy a betegség spontán gyógyul. Néhány esetben előfordult, hogy a krónikus elváltozásokban laphámsejtes karcinóma alakult ki.
A lobomycosis főbb tünetei
A lobomycosis a bőr alatti (szubkután) szövetben okoz keloidképződést. Az első tünetek hónapokkal a fertőzés után jelennek meg, először egy fájdalommal nem járó göb tapintható a bőrfelszín alatt. A következő hónapok vagy akár évek alatt a göb terjeszkedik, változatos megjelenésű, a bőrfelszínből kiemelkedő plakkok és tapintható csomók alakulhatnak ki a bőrben, keloidszerű képet mutatva. Az elváltozás felett lévő bőrfelszín pirosas, sötétbarna elszíneződést mutathat és gyakran kifényesedik. Ha tovább halad a folyamat, morzsalékos, gombafertőzésre jellemző bőrkép jelenik meg. A betegek jellemzően nem tapasztalnak viszketést, azonban kiterjedt esetekben ez is előfordulhat.
A bőrtünetek bárhol megjelenhetnek, de általában a ruhával nem fedett területeken alakulnak ki: az arcon, karokon, lábakon.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha göb kialakulását érzékeli a bőr alatt, forduljon háziorvosához, és ha korábban járt fertőzött területen, az utazásáról számoljon be neki.
A lobomycosis kiváltó okai
A lobomycosis-fertőzést a Lacazia loboi gomba okozza. A betegség az amerikai kontinensen, főként az Amazonas medencéjében fordul elő, és leggyakrabban az erdős területeken dolgozó férfiakat érinti. A kórokozó gomba a talajban, vízben és a növényeken is megtalálható, a szervezetbe valamilyen kisebb sérülésen keresztül jut be. A tapasztalatok szerint emberről emberre nem terjed.
A lobomycosis lehetséges szövődményei
A keloidképződés az esztétikai- és pszichológiai gondok mellett funkcionális problémákat is okozhat. Egyes esetekben fekélyessé válhat az érintett bőrfelszín, amely felülfertőződhet. A krónikus eseteknél rosszindulatú laphámsejtes karcinóma alakulhat ki az érintett bőrfelületen.
A lobomycosis diagnosztizálása
A betegség diagnózisa a tünetek és a fertőzött területen való utazás ténye alapján, illetve mikroszkópos vizsgálattal történik. A biztos eredményt bőr-biopszia adhatja meg.
A lobomycosis kezelése
A betegség kezelésének módja az érintett terület sebészi úton való eltávolítása. Egyes gombaellenes gyógyszerekkel zajlanak próbálkozások, de ezek egyelőre nem tűnnek hatékonynak.
A lobomycosis megelőzése
Ha fertőzött területre utazik, és sérülés van a bőrén, fedje el, és ha lehetséges, hordjon minél nagyobb testfelületet takaró ruházatot.