A pinta a Treponema carateum baktérium okozta ritka bőrbetegség. A főként Közép-Amerikában előforduló pinta gyakorisága egyre csökken.
A betegség egyetlen tünete a bőrkiütés, amelynek több fázisa van. A gyermekek és a fiatal felnőttek gyakrabban kapják el a betegséget.
A pinta főbb tünetei
A pinta Dél- és Közép-Amerikában egyre ritkábban előforduló bőrbetegség. Enyhe lefolyású és jellemzően a gyermekeket és fiatal felnőtteket érinti. A fertőzés okozta bőrkiütés megjelenése több fázisban zajlik le.
1. fázis: a fertőzés helyén piros, esetenként viszkető, a felületből kissé kiemelkedő foltok jelennek meg, melyek idővel megnőnek és megvastagodnak, a bőr megkeményedik.
2. fázis: néhány hónap után a bőr más részein is megjelennek a síkból kiemelkedő bőrmegvastagodások, amelyek gyakran viszketnek is. A foltok először pirosak, majd barna, szürke színűek lesznek.
3. fázis: évekkel később ezek a területek barnára vagy fehérre színeződnek. Ez a stádium már nem visszafordítható változást okoz a bőrön.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben nem múló bőrelváltozást észlel magán, forduljon orvoshoz! A területileg illetékes bőrgyógyászati rendelés beutaló nélkül felkereshető.
Orvosával ossza meg, ha olyan területen járt, ahol a betegséget okozó baktérium jelen van, vagy fertőzött személlyel érintkezett.
A pinta kiváltó oka
A betegséget a Treponema carateum baktérium okozza, amely közvetlen kontaktussal, érintkezéssel terjed.
A bőrelváltozás csak az első két fázisban fertőző, a harmadikban már nem.
A pinta lehetséges szövődményei
A pinta kezeletlen esetben a harmadik fázisig fejlődik, a bőr elszíneződése ekkor már nem fordítható vissza, ami tartós kozmetikai problémát jelenthet.
A pinta diagnosztizálása
A diagnózis általában a kiütések alapján felállítható. Amennyiben szükséges, akkor az adott bőrfelületről vett mintában ki lehet mutatni a kórokozót.
A pinta kezelése
A betegség antibiotikummal kezelhető: ennek első adagja 24 óra után már megakadályozza a továbbfertőzést. Az első két fázisban lévő kiütések néhány hónap alatt múlnak el.
A pinta megelőzése
A betegség terjedését úgy lehet megelőzni, hogy kerüljük a fizikai érintkezést a fertőzött személy bőrkiütéseivel. A betegek közvetlen kontaktjait gyakran szintén kezelik; ezt hívják profilaktikus (megelőző célú) kezelésnek.
Fontos! Ha fertőzött, figyeljen rá, hogy a fertőzött bőrfelülettel ne érintkezzen másokkal.