A herék a magzati élet során a hasüregben fejlődnek, és a magzati élet 8. hónapjára szállnak le a herezacskókba. Ha ez a folyamat akadályba ütközik, és a herék nem szállnak le a herezacskókba, akkor rejtettheréjűség (retentio testis) alakul ki.
Az esetek többségében csak az egyik oldali here érintett, 10 százalékban azonban mindkét oldali here rejtett. Koraszülöttekben gyakrabban fordul elő, de a herék általában maguktól leszállnak a csecsemő életének első pár hónapja során. 6 hónapos kor után azonban már nincs valós esély erre.
Egy-, legkésőbb kétéves korig mindenképpen el kell érni, hogy a herék a herezacskókba kerüljenek. Ha ez nem következik be, a hosszú távú szövődmények, így a nemzőképesség megtartása, a herecsavarodás és a heredaganat esélyének csökkentése érdekében fontos a sebészi kezelés.
A rejtett here tünetei
A csecsemők vizsgálatának elengedhetetlen része a herezacskók vizsgálata. A herezacskót megtapintva észlelhető az egyik vagy akár mindkét here hiánya.
Elkülönítendő az ingahere, ilyenkor a here néha a herezacskóban van, olykor pedig felhúzódik.
Mikor forduljon orvoshoz?
A rejtettheréjűségre már születés után fény derül, amikor a gyermekorvos megvizsgálja az újszülöttet. Egyeztetni szükséges a gyermekorvossal, hogy milyen gyakran kell kontrollvizsgálatra járnia gyermekével, hogy ellenőrizzék a herék állapotát.
Amennyiben 6 hónapos korára a fiúgyermek heréje nem szállt le, valószínűleg már nem fog magától megoldódni a probléma, így műtétre lesz szükség.
Ha a gyermek leszállt herékkel született, de 4–10 éves kor között mégis eltűnik a here a herezacskóból (felszálló here), forduljon gyermekorvosához.
A rejtettheréjűség oka
A herék a magzati élet során a hasüregben fejlődnek, majd a megfelelő hormonhatásra még a magzati élet során, de legkésőbb kétéves korig leszállnak a herezacskókba. A rejtettheréjűség pontos okát nem ismerjük. Genetikai és környezeti faktorok miatt a herék fejlődése, leszállása akadályba ütközhet.
Ha a here a vándorlása során a hashártyát maga előtt tolja, és a hasüreg és a herezacskó között összeköttetés alakul ki, lágyéksérvről beszélünk.
A rejtett here elhelyezkedhet a hasüregben, a lágyékcsatornában vagy a herezacskó felett.
Rejtettheréjűség kialakulására hajlamosíthatnak a következő tényezők:
- koraszülöttség,
- alacsony születési súly,
- a családban már előfordult rejtettheréjűség,
- Down-szindróma,
- a hasfal fejlődési rendellenessége,
- a terhesség alatt anyai alkoholfogyasztás, dohányzás, passzív dohányzás.
Ha nem tapintható here a herezacskóban, elképzelhető, hogy a here ki sem fejlődött, vagy még a várandósság alatt felszívódott. A here kóros helyre (a pénisz felett, comb-, gáttájék) is vándorolhatott. Ingahere esetén a here hol a herezacskóban tapintható, hol felhúzódik. Rövid herevezeték miatt felszálló here alakulhat ki.
A rejtettheréjűség diagnosztizálása
Egyszerű fizikális vizsgálat során fény derülhet arra, hogy az egyik vagy egyik here sem tapintható a herezacskókban. Ekkor a gyermekorvos gyermeksebészhez irányítja a gyermeket. Képalkotó vizsgálatok (ultrahang, MR) nem ajánlottak a diagnosztizálásra, helyettük műtéttel határozható meg a herék helyzete.
A műtét általában laparoszkópiával történik, csak ritkább esetben válik szükségessé nyílt hasi műtét. A műtét előtt hormonális teszttel kimutatható, hogy kifejlődtek-e egyáltalán a herék, vagy teljesen hiányoznak.
A rejtettheréjűség kezelése
Hormonterápiával elindítható a herék leszállása, de a kezelésnek mellékhatásai vannak, és sikeressége messze elmarad a műtéttől. Abban az esetben, ha a gyermek 6 hónapos koráig nem történik meg a herék leszállása, akkor 1 éves, maximum 18 hónapos korig műtéti beavatkozásra van szükség.
A műtét ajánlott ideje 6–12 hónapos kor között van. A műtét során az orvos a lágyéktájon apró metszést ejt. Ezután óvatosan a helyére vezeti a herét, majd rögzíti a herezacskóban. Amennyiben sérvkapu is fennáll, azt zárják.
Szövődménymentes esetben a gyermek a műtétet követő napon távozhat a kórházból. A műtét után kontrollvizsgálatok szükségesek.
A rejtettheréjűség szövődményei
Amennyiben a le nem szállt herék herezacskóba történő helyezése nem történik meg időben, az alábbi szövődmények alakulhatnak ki:
- A nemzőképesség csökkenése. A spermiumok normál működéséhez 34-35 Celsius-fokra van szükség, azonban a hasüregben nagyobb a hőmérséklet, így a spermiumok életképessége csökken, a számuk alacsonyabb.
- A here elsorvadhat.
- Kimutatták, hogy a nem normál helyzetben, különösen a hasüregben lévő herék esetében nagyobb a heredaganat kialakulásának esélye. A műtét csökkentheti ennek a valószínűségét. Azonban a műtét után 10 éves kor fölött is havonta szükséges önvizsgálatot tartani, a heréket áttapintani.
- Herecsavarodás alakulhat ki. Ilyenkor a herét tápláló ereket tartalmazó ondózsinór megcsavarodik, így a here vérellátása akár teljesen meg is szűnhet. A here legrosszabb esetben el is halhat. A betegség tízszer gyakrabban alakul ki rejtettheréjűség esetén.
- Trauma könnyebben érheti a herét a hasüregben vagy a lágyékcsatornában.
- Lágyéksérv alakulhat ki, ha a hasüreg és a lágyékcsatorna közötti nyílás túl bő. Ilyenkor belek türemkedhetnek a lágyékcsatornába.