A tinea capitis gyakori fertőző gombás bőrbetegség a fejlődő országokban. Okozója egy bőrön élősködő dermatofita gombafajta.
Elsősorban gyermekek (2–14 év) betegsége, de felnőtteknél is előfordulhat. Érintheti a hajas fejbőrt, a hajat, a szempillákat, a szemöldököt. Fokozott hajhullás, kopaszodás, korpásodás jellemzi a betegséget. Jellemző, hogy a haj töredezett, nem nő. Járványosan is előfordulhat. Európában sporadikus (szórványos), míg Dél-Amerikában, Afrikában endémiás (járványos) a betegség.
A tinea capitis tünetei
A hajas fejbőrön égő, viszkető érzéssel társuló kiütések jelennek meg, amelyeket fokozott hajhullás kísér. A haj foltokban kihullik (alopecia areata), és piros, éles határú kopasz foltok jelennek meg a hajas fejbőrön, amelyet fehér, lisztszerű hámlás borít. A haj érzékeny, törik, ápolatlan megjelenésű, zsírfényű, a fejbőr korpás, viszket, gyulladt és fájdalmas. A kórokozótól függően a hajszálak 0,5-5 cm-es plakkokban egy magasságban vagy különböző magasságban törnek el. Ritkán a hajas fejbőrön kívül a szemöldök, valamint a szempillák is fertőzöttek és hullanak.
Serdülőkorban magától is gyógyulhat a betegség, a haj újra kinő, nem hegesedik a fejbőr. A legyengült immunrendszerű vagy rosszul kezelt betegekben súlyosabb lefolyású lehet a fertőzés, a hegesedés miatt kopaszság alakulhat ki.
Mikor forduljon orvoshoz?
Lisztszerű hámlás, égő, viszkető, piros foltok, zsíros fejbőr, hajhullás, kopaszodás esetén orvoshoz (háziorvos, bőrgyógyász) szükséges fordulni, aki kezeli a bőr gombás fertőzését.
A tinea capitis oka
A betegség okozói a Microsporum canis és a Trichophyton gombafajok, amelyek a bőrön élősködnek, és keratinnal táplálkoznak. Elsősorban háziállatok – kutyák, macskák, esetleg tengerimalacok – továbbíthatják az emberre a sporadikus formát. Kialakulását elősegítheti a rossz személyi higiéné, az elhanyagolt szociális körülmények. India, Közép- és Dél-Amerika, Afrika egyes területein járványos formában fordul elő a fertőzés. A közvetítő használati tárgy is lehet (fésű, hajkefe, törölköző, sapka, kárpitozott bútor, kanapé, ülések stb.).
A fertőzés emberről emberre is terjedhet szoros kontaktus útján, így gyermekközösségekben is felütheti a fejét.
A tinea capitis szövődményei
Szövődményként kialakulhat a darázsfészekszerű kerionbeszűrődés (Kerion Celsi), ha a fertőzés mélyebbre terjed. Ezt gyulladt, domború, vörös plakkok jellemzik, az érintett szőrtüszőkből genny ürülhet. A tinea megjelenhet testszerte is, illetve a fejbőr bakteriálisan felülfertőződhet. Súlyos esetben kialakulhat teljes kopaszság (alopecia totalis) is.
A tinea capitis diagnosztizálása
A fejgomba diagnosztizálása nem egyszerű az orvos számára, számtalan betegségtől kell elkülöníteni (pl. seborrhoeás dermatitis, alopecia, atópiás dermatitisz, psoriasis, lupus, ótvar), ezért hajszálminta szükséges, hogy azonosítsa a laboratórium a kórokozót. Végezhető tenyésztés agar táptalajon vagy mikroszkópos vizsgálattal, UV-lámpa segítségével: a Microspora gomba a fényben sárgás-zölden fluoreszkál.
A tinea capitis kezelése
Kezelése szisztémásan adott gombaellenes készítménnyel lehetséges, amelyet kiegészítenek helyileg ható gombaellenes készítményekkel, samponokkal. Kezelésében ketokonazol, terbinafin, itrakonazol, griseofulvin használatos, kezelése kb. egy-két hónap.
Amennyiben a célzott terápiára nem reagál a gomba, a hajat rövidre kell vágni és úgy kezelni.
A tinea capitis megelőzése
A fertőzés megelőzésében lényeges, hogy a gombás fertőzésre gyanús állatokat nem szabad simogatni (pl. macskák, tengerimalacok). A háziállatokat tünetek esetén állatorvosnak kell megvizsgálnia és kezelnie. Fontos, hogy az állatok simogatása után mindig mossunk kezet, ne nyúljunk az arcunkhoz.
A fésűket, ágyneműket, törölközőket, ruházatot és egyéb használati tárgyakat fertőtleníteni kell. A fertőzött gyermek/felnőtt nem mehet közösségbe, munkába, nem mehet fodrászhoz. A fertőzőforrást fel kell kutatni, és kezelni kell, a családtagok szűrővizsgálata is szükséges.