A hólyagsérv, vagy más néven cystocele során a húgyhólyag elmozdul normális anatómiai helyzetéből (előesés), és elődomborodik a hüvelyfalon keresztül.
Egészséges nőkben a kismedencei szervek (pl.: méh, húgyhólyag) szorosan rögzítve vannak a medencefenék izmai, szalagjai és a kismedencei kötőszövet által. Amikor a medencefenék izmai elgyengülnek vagy megnő a hasűri nyomás (pl. szülés során), a kismedencei szervek, így a húgyhólyag is könnyen lesüllyedhet a helyéről.
A hólyagsérv főbb tünetei
A hólyagsérv leggyakrabban panaszokat okoz a betegnek, azonban előfordulhat tünetmentes megjelenés is.
A leggyakoribb panaszok:
- idegentestérzet a hüvelyben;
- kézzel is tapintható szövettöbblet a hüvelyen belül;
- a hüvelyből előboltosuló szövet;
- vizelési nehezítettség, képtelenség a hólyag teljes kiürítésére;
- inkontinencia;
- fájdalom a szexuális aktus során;
- visszatérő húgyúti fertőzések;
- deréktáji fájdalom.
A hólyagsérv tünetei gyakrabban jelentkeznek hosszadalmas állás vagy gyaloglás után.
Mikor forduljon orvoshoz?
A hólyagsérv igen kellemetlen tud lenni a betegeknek, azonban fájdalmat ritkán okoz. Keresse fel háziorvosát egy alkalmas időpontban, amennyiben a hólyagsérv tüneteit tapasztalja magán.
A hólyagsérv kiváltó okai
A medencefenék erős izmokból, szalagokból és kötőszövetből épül fel. Az egyik legfontosabb feladatuk a belső szervek rögzítése. Az izmok és a szalagok a kor előrehaladtával, vagy külső hatásokra meggyengülhetnek, lehetőséget adva a belső szervek süllyedésére.
Ilyen gyengítő hatások lehetnek:
- hüvelyi szülés,
- elhízás,
- sorozatos súlyemelés,
- krónikus székrekedés,
- krónikus köhögés,
- veleszületett izomgyengesége a medenceizmoknak,
- menopauza, csökkent ösztrogénszint,
- korábbi kismedencei hólyag előesés műtét.
A hólyagsérv diagnosztizálása
A kezelőorvos először részletesen kikérdezi a beteget a panaszokat és a családi anamnézist illetően. Ezután fizikálisan megvizsgálja a beteget, különösen a nemi szerveket. A hüvely belső vizsgálata során az orvos részletes képet kap a medencefenék izmainak az állapotáról, ezáltal a hólyagsérv diagnosztizálásához elegendő lehet a fizikális vizsgálat is.
Ha a fizikális vizsgálat során a kezelőorvos nem talál eltérést, de fennáll a húgyhólyag előesés alapos gyanúja, kérhet kiegészítő vizsgálatokat:
- ultrahangos vizsgálat,
- húgyhólyag funkciós teszt,
- vizeletvizsgálat.
A hólyagsérv kezelése
A kezelés függ attól, hogy a hólyagsérv milyen szinten befolyásolja a beteg mindennapjait.
Enyhe tünetek esetén elegendő lehet a beteg utánkövetése, nincs szükség speciális kezelésre.
Ha a hólyagsérv panaszokat okoz a betegnek, elsővonalbeli kezelésként a medencefenék izmainak a megerősítése, illetve a pesszárium viselése ajánlott. A medencefenék izmainak a megerősítésére a Kegel-torna a legalkalmasabb. A Kegel-tornát a fizikoterapeuta tanítja meg a betegnek, aki ezután képes önállóan végezni azt napi rendszerességgel. A torna segítségével a beteg tünetei javulnak, azonban az előesés mértékét ez nem csökkenti. A pesszárium kiválóan alátámasztja a húgyhólyagot, ezáltal hatékonyan csökkenti a tüneteket és segít elkerülni a műtétet. Az előesés mértékét azonban a pesszárium sem képes csökkenteni.
Súlyos tüneteket okozó hólyagsérv (inkontinencia, méhelőesés társulása) esetén szükség lehet műtéti kezelésre. A műtét során a húgyhólyagot visszahelyezik eredeti anatómiai helyzetébe, majd hálóbeültetéssel rögzítik. Végül a kinyúlt hüvelyfalat rekonstruálják és bezárják a sebet.
A tüneteket enyhítheti a hüvelyfal ösztrogénnel történő kezelése, melynek hatására a hüvelyfal és környéki izmai könnyebben megerősödhetnek. A kezelés több formában – tabletta, krém, kúp – is történhet, erről a kezelőorvosa dönt.
Hólyagsérv és terhesség együttes előfordulása esetén kérje ki kezelőorvosa véleményét a leghatékonyabb kezelés megtalálása érdekében.
A hólyagsérv megelőzése
Ha külső hatásra alakul ki a hólyagsérv, nem lehet megelőzni, azonban ha nincs külső tényező néhány intézkedéssel csökkenthető a betegség kialakulásának a kockázata:
- rendszeres kismedencei torna,
- súlyemelés kerülése,
- kielégítő rostfogyasztás,
- egészséges életmód,
- megszabadulás a súlyfeleslegtől.