Az endovénás abláció (véna belső lezárása) a visszérbetegség egyik műtéti kezelési módja. A műtét során az érbe helyezett katéteren keresztül lézerrel vagy rádiófrekvenciás impulzusokkal elzárják az ér üregét, ezáltal megszűnik benne a vér áramlása, és a visszérbetegség tünetei javulást mutatnak.
A visszérbetegség
A visszérbetegség során a láb vénáinak falai elgyengülnek, ezáltal a vénák kitágulnak, kanyargós lefutásúvá válnak, és lelassul bennük az áramlás. Ezen felül a vénabillentyűk zárása is tökéletlenné válik, ami a vénák további kitágulását eredményezheti, rontva a tüneteket.
Legtöbb esetben családi halmozódást mutat a betegség, azonban terhesség hatására is kialakulhat.
Az endovénás abláció előnyei
A műtét egy gyors rutinbeavatkozás, melyet akár ambulánsan, járóbeteg-ellátás keretein belül is elvégezhetnek, és utána a visszérbetegség tünetei enyhülést mutatnak.
Az endovénás abláció menete és típusai
A műtét általában 45 percet vesz igénybe. Az érzéstelenítés módját tekintve leggyakrabban helyi érzéstelenítésben végzik, de kivitelezhető általános érzéstelenítésben (teljes altatásban) vagy gerincközeli érzéstelenítésben egyaránt.
A műtét első lépése, hogy a kezelőorvos ultrahang segítségével azonosítja a kezelendő vénákat, és felkeresi a lehetséges behatolási pontot.
Az endovénás ablációnak két típusa létezik:
- Lézeres abláció: az operáló sebész egy vékony katétert helyez a kezelni kívánt visszérbe. Ezután a katéteren keresztül lézert vezető szálat vezet be, majd a katétert kihúzva a lézer energiájának hatására a véna ürege bezárul.
- Rádiofrekvenciás abláció: az operáló sebész egy ún. rádiófrekvenciás ablációs katétert helyez a kezelni kívánt visszérbe. Ezután lassan elkezdi kifelé húzni a katétert, mialatt rádiófrekvenciás impulzusok haladnak végig az elektródokon. A közölt rádiófrekvenciás impulzusoktól hő keletkezik, aminek hatására a véna ürege bezárul.
Az endovénás abláció lehetséges szövődményei
Mint minden beavatkozásnak, az endovénás ablációnak is lehetnek szövődményei.
Általános műtéti szövődmények:
- fájdalom,
- bőrhegesedés,
- vérzés,
- sebfertőzés,
- vérrögképződés,
- tüdőembólia.
Az endovénás abláció speciális szövődményei:
- felületes thrombophlebitis, melynek során a felületes visszér begyullad,
- zsibbadás a kezelt véna feletti bőrterületen,
- bőrégés a kezelt véna feletti területen,
- idegsérülés,
- artériasérülés és vérzés,
- a visszérbetegség visszatérése.
Az endovénás abláció után
Általában a beteg még a műtét napján otthonába távozhat, és a műtét másnapján már visszatérhet a mindennapi aktivitáshoz. A rendszeres testmozgás segít elkerülni az endovénás abláció szövődményeit, de folytatásával vagy elkezdésével kapcsolatban kérje ki kezelőorvosa véleményét.
Az endovénás abláció alternatívái
Az endovénás ablációnak számos műtéti és nem invazív alternatívája létezik:
- kompressziós harisnya: a visszérbetegség tüneteinek enyhítésére alkalmazhat kompressziós harisnyát, mely a szövődmények kialakulásának esélyét is csökkenti;
- szkleroterápia: az érbe juttatott kémiai anyag segítségével zárják el a kitágult vénák üregét, így hasonló elven működik, mint az endovénás abláció;
- visszérműtét során műtétileg távolítják el a kitágult, beteg vénákat, ezáltal a betegség okát szüntetik meg.