A tobozmirigy (epifízis) borsónyi nagyságú, fenyőtobozhoz hasonló szerv, amely az agy jobb és bal féltekéje között, az agy középpontjában helyezkedik el.
Az endokrin rendszer része. Belső elválasztású mirigy, amely melatonin hormont termel – ez elsősorban a szervezet alvás–ébrenlét ciklusát szabályozza, de sok egyéb testi funkciónkra is hatással van.
A tobozmirigy működése, funkciói
A mirigy megfelelő működését a természetes és mesterséges fény befolyásolja. A bioritmus felborulásával működése zavart szenved, kialvatlanságot és hosszú távon megbetegedéseket idéz elő. A bioritmus felborulásában szerepe lehet a mesterséges fénynek, az esti tévénézésnek, számítógépezésnek, mobiltelefonozásnak.
A tobozmirigy megfelelő működését segíti a tudatos pihenés: a fényforrások és a szellemi aktivitás esti csökkentése, a nyugodt hálószobai környezet és a megfelelő hosszúságú, pihentető éjszakai alvás – valamint mindezekkel együtt a megfelelő napközbeni aktivitás.
A melatonin
A tobozmirigy által termelt melatonin hormon szabályozza az emberi test belső óráját. Szintjének külső fény által befolyásolt emelkedése-csökkenése felel az alvás–ébrenlét ciklus szabályozásáért. A melatoninszint napközben alacsony, elalvás előtt megemelkedik, álmosságot idéz elő. A mennyisége a csúcsot hajnali 3-4 óra körül éri el, majd csökkenni kezd.
A melatonin hormon funkciói széles körűek.
Hatással vannak:
- az alvásra és az ébrenlétre,
- a sejtek ellenálló képességére,
- az immunitásra,
- a nemi aktivitásra,
- a termékenységre,
- az öregedési mechanizmusra, valamint
- befolyásolja a menstruációs ciklust irányító hormonok működését, és
- antioxidánsként is funkcionál.
A melatonin működési mechanizmusa még nem tisztázott teljesen a tudomány számára sem. A legújabb kutatások szerint a korábban több műszakban dolgozó daganatos betegek és az egyes neurodegeneratív problémákban – autizmusban, depresszióban – szenvedők szervezetében rendellenes melatoninritmus mutatható ki.
A melatonin ma már étrend-kiegészítő formájában is hozzáférhető, ám alkalmazása egyes szakemberek szerint – például az említett tisztázatlan működési mechanizmus miatt – ellenjavallt, vagy csak eseti jelleggel javasolt (átmeneti álmatlanság vagy jetlag esetén).
A tobozmirigy betegségei
A tobozmirigy működései rendellenességei, megbetegedései igen ritkák. Az apró szerv cisztás vagy daganatos elváltozásai látásromlást, fejfájást, hányingert okozhatnak.
Alvászavarok megelőzése
Az alvászavarok megelőzésének érdekében érdemes a digitális eszközökön (tévé, mobiltelefon, tablet, monitorok) az úgynevezett kékfény-szűrőt az esti órákban bekapcsolni.