Detoxikálás (méregtelenítés) alatt orvosilag a szervezetet fenyegető méreganyagok és azok mérgező bomlástermékeinek hatástalanítását és eltávolítását értjük. A szervezet méregtelenítő funkciói egy bizonyos határig számos mérgező anyag hatástalanítására képesek, de a függőséget okozó anyagokat a függő újra és újra beviszi, így szükség lehet akár orvosilag ellenőrzött detoxikálásra is.
Az utóbbi időben divatossá vált méregtelenítő, detoxikáló kúrák és diéták nem ebbe a kategóriába tartoznak, és sok esetben veszélyesek is lehetnek. Jelen cikk az alkohol és drogok detoxikálásával foglalkozik.
Mikor indokolt a detoxikálás?
Detoxikálásra akkor van szükség, amikor a függést okozó szereket (alkohol, gyógyszer, drog) kell eltávolítani a szervezetből. Erre több okból lehet szükség.
- Sürgősségi detoxikálást alkalmaznak, amikor közvetlenül az egészséget, életet fenyegető állapot lép fel a bevitt anyag hatására.
- Nem sürgősségi, de ellenőrzött, orvosi támogatással történő detoxikálást alkalmaznak a súlyos függőségben szenvedők rehabilitációs kezelésének kezdetén.
Ha súlyos, akár öntudatlan állapotban lévő ittas személyt vagy drogfogyasztót lát, hívja a 112-t és kérjen mentőt! Ha környezetében vagy saját magán érzékeli a függőség jeleit, forduljon háziorvosához vagy keresse fel a területileg illetékes addiktológiai ambulanciát (háziorvosi beutaló nélkül igénybe vehető).
A detoxikálás
Az emberi szervezet egyes méreganyagokat saját mechanizmusaival is lebont. Az alkohol hatásai alól való kijózanodás általában néhány óra alatt megtörténik, és a drogok hatásai is megszűnnek egy idő után. Viszont minden függőséget okozó szer megvonása fizikai és pszichés tünetekkel jár, éppen ezért a róluk való leszokás sikeresebb lehet szakemberekkel támogatott módszerekkel.
A detoxikáció célja, hogy az adott szer használatát minél gyorsabban és biztonságosabban hagyhassa el a beteg. A különböző anyagok kiürülése az emberi szervezetből különféle megvonásos tüneteket okoznak, éppen ezért eltérő módszereket kell hozzá igénybe venni, és a detoxikáció időigénye sem ugyanaz.
A detoxikálás egyik módszere során a beteg fokozatosan csökkenő dózisokban kapja a függőséget okozó anyagot, vagy egy másik anyaggal helyettesítik azt, amely segít a tüneteket mérsékelni, esetleg közömbösíti a szervezetben lévő drogokat.
Alkoholbetegség esetében általában járóbeteg-ellátásban is végezhető a folyamat, kivéve súlyos függőség esetén, vagy ha a korábbi leszokási kísérlet sikertelen volt, illetve ha kísérőbetegségek vagy más függőségek és pszichológiai kockázatok is fennállnak. Ilyenkor a detoxikálást kórházi körülmények között, megfigyelés alatt biztonságos végrehajtani, hogy a kockázatok minimalizálhatók legyenek. Ez a folyamat általában 2-10 napos kezelést jelent.
Drogfüggőség esetében a megvonásos tünetek extrém erősek lehetnek, de a gyógyszeres támogatás segít a fizikai panaszok csökkentésében. Ezek nélkül, otthoni körülmények között is lehetséges a drogtól való detoxikáció, de még ha a fizikai tüneteket sikerül is legyőzni, akkor is valószínűsítik a visszaszokást a maradó pszichés elvonási tünetek.
A detoxikálás lényege, hogy a kezelés során a szervezet leszokik a függést okozó anyagról, a pszichés függés azonban megmarad. Ha ebben az állapotban a beteg újra használja a szert, egyre nagyobb mennyiségre van szüksége, megnő a túladagolás veszélye.
Külön említést érdemel a sürgősségi detoxikálás, amit leggyakrabban súlyos fokú alkoholmérgezés tesz szükségessé. Ilyenkor a beteg sürgősségi betegellátó osztályra kerül, ahol szoros orvosi kontroll mellett megtisztítják a szervezetét az alkoholtól. Általában a sürgősségi osztályos ellátás nem tart tovább 12 óránál, ennyi idő alatt a beteg állapota rendeződik. Alkoholfüggőség esetén további addiktológiai ellátás szükséges.
A detoxikálás lehetséges szövődményei
A gyors, ambuláns alkoholdetoxikálás szövődménye lehet az elvonási tünetek erőteljes fellépése. Ezek lehetnek: remegés, erős verejtékezés, alvászavar, szorongás, hallucinációk, görcsök és más fizikai és mentális tünetek. Bizonyos esetekben a túl gyors szermegvonás életveszélyes is lehet.
Utókezelés detoxikálás után
A detoxikálás megszabadítja a szervezetet a mérgező anyagoktól és a fizikai megvonási tünetektől, de a pszichés tünetektől nem. Éppen ezért elengedhetetlen a rehabilitáció.
A hosszú távú függőség komoly károkat tehet a szervezetben. A detoxikálás után ki kell vizsgálni az esetlegesen keletkezett szervi problémákat (májbetegségek, hasnyálmirigy betegségei, hiányállapotok, fertőzések stb.) és pszichés zavarokat (depresszió, szorongás, alvászavarok stb.). Pszichiáter, pszichológus segítségére szinte mindig szükség van a gyógyuláshoz.