Az electroencephalogram (EEG) egy orvosi mérőműszer, amely az agy elektromos tevékenységét rögzíti. Az EEG-vizsgálat biztonságos, kockázat- és fájdalommentes. A fejbőrre helyezett 16-25 db elektróda segítségével információt kapunk az agy elektromos tevékenységéről valós időben. Az EEG-vizsgálatot speciális központokban vagy kórházakban végzik.
Mikor végeznek EEG-vizsgálatot?
Elsősorban ismeretlen eredetű eszméletvesztések vagy epilepszia gyanúja esetén van szükség erre a vizsgálatra, hogy megerősítsék vagy kizárják egyes betegségek jelenlétét. Az EEG többek között az alábbi célokra használható:
- epilepsziás roham más rohamoktól való megkülönböztetése (pl. migrén);
- az epilepsziás rohamokért felelős góc azonosítása;
- egyes agyterületek érintettségének kimutatása, például agytumor, stroke, agyvelőgyulladás vagy fejsérülés esetén;
- alvászavarok elkülönítése;
- alvási apnoe kivizsgálása;
- tudatzavarok vizsgálata;
- demenciák vizsgálata;
- agyi működészavarok vizsgálata;
- kóma esetén előrejelzés- és megfigyelésképpen.
EEG-vizsgálat előtt
A vizsgálat sem fájdalommal, sem sugárterheléssel nem jár. A betegnek nincs különösebb teendője a vizsgálat előtt. Nem kell éhgyomorral érkezni, azonban a szedett gyógyszereiről érdemes tájékoztatni a vizsgálatot végző orvost. A legtöbb gyógyszer (pl. vérnyomáscsökkentők) bevehető az EEG-vizsgálat előtt, de nyugtatók és altatók kerülendők a vizsgálat elött 12 órával. Az illető személy lehetőség szerint alkoholt vagy koffeint se fogyasszon a vizsgálat előtt 8 órával. A vizsgálat után folytathatja napi rutinját.
Az EEG-vizsgálat menete
A vizsgálatot neurológus szakorvos vagy neurofiziológus végzi. A vizsgálat hossza kb. fél óra (20-40 perc). A vizsgálat során a beteg a hátán fekszik, és a fejbőrére 16-25 elektródát rögzítenek. Ezek egy sapkán helyezkednek el, hogy ne mozduljanak el. A vizsgálat közben a vizsgált személyt időnként megkérhetik arra, hogy pislogjon, csukja be a szemét, sóhajtson, illetve figyeljen villogó fényeket vagy egyéb ingereket, melyek az agy elektromos tevékenységét befolyásolják. Amennyiben alvásmegvonásos az EEG-vizsgálat, akkor mind az ébrenléti, mind az alvás alatti agyi elektromos tevékenységet figyelik, rögzítik. Ha epilepszia gyanúja áll fenn, 24 órás EEG-megfigyelést alkalmaznak.
Hogyan kell értelmezni az EEG eredményét?
Neurológus szakorvos értelmezi az EEG-vizsgálat eredményét az anamnézis felvétele és a tünetek áttekintése után. A normál agyi aktivitás (normál EEG-hullámok) azt jelzik, hogy nem áll fenn agyi rendellenesség. Rendellenes EEG-eredmény oka lehet:
- epilepszia,
- migrén,
- alvászavar,
- tudatzavar,
- tumor,
- vérzés,
- fejsérülés,
- alkohol vagy
- kábítószer-használat.
Van-e kockázata a vizsgálatnak?
Az EEG-vizsgálat fájdalommentes, biztonságos, és nincs semmilyen mellékhatása. Epilepszia esetén minimális kockázata van a vizsgálat alatti görcsroham előfordulásának, azonban erre a vizsgálatot végző központok fel vannak készülve.