A fogfájdalom az egyik legkellemetlenebb és legnehezebben elviselhető fájdalom. Ráadásul többnyire váratlanul jelentkezik, és szinte mindig a legrosszabb időben: éjjel, hétvégén, ünnepek alatt vagy távol minden egészségügyi intézménytől. Fájdalom akkor lép fel a fogban, ha a fogbélben lévő idegeket valami ingerli, ami általában fog- vagy ínyproblémát jelez.
A fájdalom érintheti csak a fogat, de kiterjedhet a fülre, az állkapocsra és akár az egész fejre is. A fogfájást mindig komolyan kell venni, még akkor is, ha fájdalomcsillapító bevételével látszólag „megszűnt” a probléma. A kezeletlen fog megbosszulja magát: a fájdalom bármikor visszatérhet, sőt a gyulladás kiterjedhet más szervekre, akár a teljes testre is, és fogvesztéshez vezethet.
A fogfájdalom gyakori kísérőtünete az arc helyi duzzanata. Legtöbbször akkor fordul elő, amikor a kórokozók egészen a fog gyökeréig jutnak. Mivel az ok fogászati jellegű, a megoldás is ugyanaz, mint fogfájásnál: fogorvosi ellátásra van szükség. Az arc feldagadása - fogászati ok mellett - lehet műtét ideiglenes utóhatása (pl. bölcsességfog kihúzása), illetve nem fog eredetű betegségek (pl. arcüreggyulladás) egyik tünete is, valamint allergiás reakció következtében is kialakulhat arcduzzanat.
A fogfájdalom lehetséges okai
A fogfájás oka leggyakrabban fogszuvasodás, fogínygyulladás vagy fogágybetegség. A fájdalom jellegétől függően az alábbi fájdalmak jelentkezhetnek (és összefüggést mutatnak a kiváltó okkal).
Az éles fájdalom okai lehetnek:
- fogszuvasodás,
- sérült (berepedt, letört) fog,
- nem megfelelően illeszkedő (törött vagy túl laza) tömés,
- rosszul elhelyezett (pl. túl magas) korona,
- túl hideg vagy meleg étel/ital,
- éjszakai fogcsikorgatás.
A tompa fogfájás okai lehetnek:
- fogak közé beszorult ételdarab,
- fogínygyulladás,
- fogágybetegség,
- fogászati kezelés következménye („megbolygatott fog”).
A lüktető fogfájás okai lehetnek:
- fogbélgyulladás (pulpitis),
- szájüregi gyulladásos megbetegedések,
- tályog vagy fekély a szájüregben,
- előbújni készülő bölcsességfog, amely nem talál magának elég helyet.
A fog vagy az íny gyulladásos megbetegedése gyakran jár együtt az arc megduzzadásával, feldagadásával.
Lásd még: Fogfájások típusai
Fogfájdalom csillapítása otthon
Többféle módon is lehet viszonylag gyorsan és hatékonyan – otthoni körülmények között – csillapítani a fájdalmat. Az arcra helyezett jeges borogatás, szükség esetén 10 percenkénti ismétléssel már enyhítheti a gyulladást. A jég elzsibbasztja a fog idegvégződéseit, így enyhíti a fájdalmat is. (Patikákban kapható ún. jégzselé párna is.).
Fontos! Jeges borogatás használatakor a szem környékét nem szabad jegelni! Jeges tárgyat tilos közvetlenül a bőrre tenni, mivel sérülést okozhat! Ha a fájdalom oka fogágybetegség, a finom, kíméletes fogmosás (puha fogkefével) is enyhítheti a fájdalmat.
Ajánlott továbbá éjjel magasra polcolt párnán feküdni, mivel a vízszintesen fekvés felerősítheti a fájdalmat (vérbőség a gyulladt területen).
Ne feledje: ezek csak tüneti kezelések, az alapproblémát nem oldják meg. A baj forrását csak fogorvos tudja megtalálni.
Mikor forduljon orvoshoz?
Azonnali fogorvosi segítségre van szüksége, ha
- belázasodik;
- a fogfájás több mint 2 napja tart;
- a fogfájáshoz vöröslő, duzzadt íny vagy kellemetlen szájíz is társul;
- az arca, az álla vagy a szeme környéke is bedagadt;
- a nyaka is megduzzadt, és emiatt légzési vagy nyelési problémái vannak.
Ezektől függetlenül a fogfájás hátterében húzódó okokat célszerű minden esetben feltárni, így panasz esetén kérjen időpontot fogorvosától. Minél előbb fogorvoshoz fordul, annál nagyobb esély van a fogak hosszútávú megőrzésére.
A fogfájdalom megelőzése
A fogfájás megelőzésének legbiztosabb módja a megfelelő szájhigiénia, a rendszeres és alapos fogmosás, valamint a rendszeres – minimum 6 havonta történő – fogorvosi kontroll.
Kapcsolódó tartalmak: