A heredaganat általában fájdalommentes csomó vagy duzzanat formájában jelentkezik az egyik vagy mindkét herében. A betegség jellemzően fiatal felnőtt korban alakul ki.
A daganat kezdetben a herében lokalizálódik, azonban kezelés nélkül átterjedhet a test más részeire. Ezen daganatfajta esetében különösen fontos a korai diagnózis: a gyógyulási esély ugyanis magas, 90-95% is lehet.
A heredaganat főbb tünetei
A heredaganat gyakran nem okoz nyilvánvaló tüneteket a herében jelentkező fájdalommentes duzzanaton, csomón kívül, ezért ezek észlelésekor mielőbbi ajánlott felkeresni a háziorvost vagy urológus szakorvost.
Egyéb tünetek lehetnek:
- nehézségérzet a herében vagy az ágyékban,
- tompa fájdalom az alhasban, a herében vagy az ágyékban,
- fájdalom, érzékenység a herében vagy a herezacskóban,
- a herék méretének vagy alakjának megváltozása, egyenetlenné válása.
A megnagyobbodott, érzékeny mellek (gynecomastia), mellbimbók, hátfájás, légszomj, köhögés vagy étvágytalanság. A mással nem magyarázható fogyás arra utalhat, hogy a betegség áttétet képezett a test más részeiben.
Ugyanakkor ezen tünetek más betegségre is jellemzők lehetnek – az orvos feladata eldönteni, hogy mi áll a háttérben.
Önvizsgálat
A heredaganat a legtöbb esetben gyógyítható, ám ennek feltétele az időben történő felfedezés. Ennek legegyszerűbb módja az önvizsgálat, amelyet minden férfinak rendszeresen el kell végeznie. Ezt praktikus fürdő vagy zuhanyozás után megtenni.
A heréket egyenként, óvatosan, de alaposan körbe kell tapintani. Az egészséges here nincs megduzzadva, felülete egyenletes, sima.
Mikor forduljon orvoshoz?
A betegség korai felismerése és a kezelés mielőbb megkezdése életmentő fontosságú, ezért a fentebb sorolt tünetek jelentkezésekor ajánlott az orvos mielőbbi felkeresése!
Ha önvizsgálat során bármilyen elváltozást, csomót vagy duzzanatot észlel az egyik vagy mindkét herén, forduljon orvoshoz!
A heredaganat kiváltó okai
A betegség kiváltó oka nem ismert, az azonban bizonyos, hogy nem a herék fizikai sérülése okozza.
A heredaganat kialakulásának kockázata magasabb lehet, ha:
- előfordult már rákos megbetegedés a másik herében,
- nem szálltak le a herék születés után,
- előfordult családi halmozódás,
- termékenységi problémák állnak fenn,
- HIV-fertőzés vagy AIDS áll fenn,
- gyakori a here gyulladásos betegsége,
- a heréket traumás sérülés érte.
A heredaganat diagnosztizálása
A betegség diagnosztizálása történhet a herék fizikális és képalkotó ultrahangos, CT- vagy MRI-vizsgálatával, vérvizsgálattal, biopsziával. Képalkotó vizsgálatokkal ellenőrizhetők az esetleges áttétképződések is.
A heredaganat kezelése
A kezelés függ a daganat típusától. Ha a daganat rosszindulatú, akkor attól, hogy milyen sejtből indult ki, és milyen mértékben terjedt szét a szervezetben. A betegségben érintett here/herék és nyirokcsomók eltávolíthatók (orchiektómia), de súlyosságtól függően szóba jöhet kemoterápia vagy sugárterápia is.