A vastagbél-eltávolítás (kolektómia) során a vastagbél részleges vagy teljes eltávolítása történik sebészi úton egy betegség vagy kóros állapot kezelése érdekében.
A vastagbél egyes szakaszának vagy egészének eltávolítására több okból is szükség lehet:
- a bél daganatos megbetegedése,
- diverticulitis,
- gyulladásos bélbetegség (pl. Crohn-betegség, Colitis ulcerosa),
- polipok,
- megállíthatatlan vérzés az adott bélszakaszon,
- bélelzáródás (ileus).
Felkészülés a kolektómiára
A műtétre való felkészülésnek része az altatóorvossal történő egyeztetés és az altatáshoz szükséges kivizsgálások elvégzése. Az orvos megkérdezi, hogy a beteg szed-e vérhígítót, és a műtétre készülve módosíthatja annak fajtáját vagy adagolását.
A beavatkozás előtt általában béltisztító hashajtást végeznek.
Ha a műtétet daganatos betegség miatt végzik, előzetes onkológiai kezelés (sugárterápia, kemoterápia) is indokolt lehet, hogy a daganat méretét csökkentse, és a műtétet könnyítse.
A kolektómia menete
A beavatkozást általános érzéstelenítéssel, altatásban végzik, ami történhet feltárásos vagy laparoszkópos műtéti technikával is. A technika megválasztása az adott körülményeknek megfelelően az operáló orvos feladata.
Az érintett bélszakasz eltávolítása után az alábbi lehetőségek állnak rendelkezésére.
A sebész a megmaradt két bélszakaszt összeilleszti, amelyhez körvarrógépet használ. A korszerű technikai eljárásoknak köszönhetően a szövődmények kockázata ma már jóval kisebb, mint korábban volt az ilyen típusú beavatkozásoknál.
Bizonyos esetekben a bélszakasz (vastag- vagy vékonybél) sztómanyílást képezve a hasfalra kerül kivezetésre (lásd még: Sztóma). Ez a kivezetés lehet ideiglenes vagy állandó. Ha ideiglenes, egy néhány hónappal későbbi sztómazárással egyesíti újra a bélszakaszokat a sebész.
A teljes vastagbél eltávolításakor a vékonybél kivezetése történhet a végbélnyíláshoz is (ez akár történhet a sztóma zárását követően egy második műtéttel is), amely során egy kis tárolót (pouch) képeznek a vékonybélből a székletürítés kontrollálhatósága érdekében.
A vastagbél-eltávolítás többféle bélszakaszt érinthet, ezt mindig az adott betegség természete, az esetleges elváltozás kiterjedése határozza meg. A teljes kolektómia során a teljes vastagbelet eltávolítják. A részleges kolektómia során a vastagbélnek csak egy része kerül eltávolításra. Hemikolektómia során a vastagbél jobb vagy bal részét távolítják el. Proktokolektómia során a rektum és a vastagbél is eltávolításra kerül.
A kolektómia lehetséges szövődményei
A műtétek teljes kockázatmentessége egyetlen esetben sem garantálható.
Általános műtéti kockázatok:
- fájdalom,
- vérzés,
- sebfertőzés,
- vérrög kialakulása a láb mélyvénáiban,
- tüdőembólia.
A vastagbél-eltávolítás lehetséges speciális szövődményei:
- összeillesztett bélszakaszok szétválása,
- bélelzáródás,
- a környező szervek sérülése,
- összenövések kialakulása,
- a sztóma szűkülete,
- sérv kialakulása.
Utókezelés kolektómia után
Az operációt követően a felépülés hosszú időt is igényelhet. A műtét után általában először infúziós táplálást kap a beteg, majd fokozatosan térhet át a folyékony és pépes élelmiszerek fogyasztására. Ahogy a bélműködés helyreáll, fokozatosan térhet vissza a normál táplálkozásra.
Ha a műtét során a sebész sztómát alakított ki, annak kezelését speciális szakember tanítja be a kórházban.
Ha a műtétet daganatos betegség miatt végezték, bizonyos esetekben további onkológiai kezelés (sugárterápia, kemoterápia) is szükséges lehet.