Egyes betegségek miatt szükség lehet a bél testen kívüli kivezetésére és ún. sztóma nyílás létrehozására. Ez gyakran ideiglenes eljárás, a sztóma zárása egy újabb műtéttel történik.
Amikor valamilyen betegség miatt a bél egy szakaszát el kell távolítani, vagy használaton kívül kell helyezni, a műtét során a hasfalon egy kimeneti nyílást képeznek, melyhez a műtétet érintő bélszakasz előtti egészséges bélszakaszt kivezetik és kirögzítik. Ez a nyílás az ún. sztóma. A keletkező széklet és gázok ezen az úgynevezett sztómán keresztül a sztómazsákba ürülnek. Sztómának hívják azt is, amikor a húgyhólyag eltávolítása után a vizelet ürül hasonlóképpen.
Sztóma szinte a bélrendszer bármelyik pontján képezhető, ha a vékonybél kerül kivezetésre, akkor ileosztóma, ha a vastagbél, akkor kolosztóma a neve.
Jellemzően az alábbi állapotokban lehet szükség sztómára:
- súlyos bélsérülések esetén,
- bélelhalás esetén,
- bélrendszert érintő daganat esetén,
- egyes emésztőszervi gyulladásos betegségek (Crohn-betegség, colitis ulcerosa, divertikulitis) szövődményei esetén,
- bélelzáródás (ileus) esetén,
- más bélbetegségek és állapotok miatt, amelyek nem teszik lehetővé a bélrendszer normál működését.
A sztóma kialakítása sok esetben csak ideiglenes, ilyenkor a zárása egy következő műtét során végezhető el, amit általában a sztóma létrehozása után néhány hónappal végeznek el. Az időpont meghatározása attól is függ, hogy milyen okból készült az ideiglenes sztóma, és milyen más kezeléseket kap a beteg. Daganatos betegség esetén általában a féléves kemoterápia után lehetséges az operáció.
Sztómazáró műtét
Az ideiglenes sztóma zárása után a székletürítés a normál módon zajlik, sztómazsákra nincs többé szüksége a betegnek.
A műtét általános érzéstelenítésben, altatásban történik. A sztóma kivezető nyílásánál ejtett vágás segítségével a sebész a bél két szakaszát összeilleszti és újraegyesíti a bélcsatornát. Ha az előző beavatkozás a bélszakasz eltávolításával járt, akkor a megmaradó részekből képez egységet. Ha megmaradt a bélszakasz, akkor az eredeti végeket illesztik össze.
A sztómazáró műtét lehetséges szövődményei
A műtétnek, mint minden beavatkozásnak, lehetnek szövődményei.
Általános sebészeti szövődmények:
- fájdalom, vérzés a műtét helyén,
- sérv kialakulása a seb helyén,
- fertőzés,
- vérrögképződés.
A sztómazáró műtét kockázatai:
- varratelégtelenség miatt szivárgás, ami hashártyagyulladást okozhat,
- bélelzáródás,
- székrekedés,
- fisztula (kóros összeköttetés) képződése a bél és a bőr között.
Utókezelés sztómazáró műtét után
A műtét után néhány nappal a beteg otthonába távozhat. A kórházban a kellő óvatossággal megkezdett mozgás nem csak a vérrögök kialakulásának kockázatát csökkenti, de segít a normál bélműködés megindulásában is.
A normál tevékenységekhez való visszatérés néhány hétbe telik, de különös figyelmet kell fordítani a hasfal terhelésének fokozatosságára (mint minden hasi műtét után), illetve műtét után a megfelelő étrend összeállítására.