Rendszertelen menstruációról akkor lehet beszélni, ha a ciklus túl rövid (21 napnál rövidebb) vagy túl hosszú (35 napnál hosszabb), és/vagy az átlagosnál több vagy kevesebb a menstruációs folyadék; illetve ha nem lehet pontosan megmondani, mikor várható a következő vérzés, mert a ciklus időtartama változó: egyszer hosszabb, máskor rövidebb.
A rendszertelen menstruáció okai
A menstruáció első hónapjaiban, illetve a menopauza időszakában teljesen normálisnak tekinthető a rendszertelen menstruáció, azonban ha egy rendszeres ciklusban következik be változás, az sokszor aggodalomra adhat okot. Nem mindig áll azonban betegség (pl. a petefészek, a méh, a pajzsmirigy vagy az agyalapi mirigy rendellenességei) a háttérben.
Előfordulhat, hogy az alábbiak miatt vált rendszertelenné a havivérzés:
- túlzásba vitt edzés vagy diéta,
- túl alacsony testsúly,
- stressz,
- a hormonháztartás kisebb-nagyobb zavarai,
- PCOS,
- hormonális fogamzásgátló tabletta szedésének elkezdése vagy abbahagyása, illetve más hormonális fogamzásgátló készítmények.
A menstruáció elmaradása
A rendszertelenségen túl a menstruáció elmaradása (amenorrhoea) is bekövetkezhet az alábbi esetekben:
- ha nem következett be a pubertás – aki 16 évesen még nem menstruál, annak mindenképpen ajánlott felkeresni nőgyógyász szakorvost;
- várandósság;
- szoptatás;
- menopauza.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha mindig is rendszertelen volt a menstruációja, vagy épp a pubertás időszakában jár, akkor semmi oka aggodalomra. Az alábbi esetekben azonban mindenképpen beszéljen orvossal:
- 45 évesnél fiatalabb, és a menstruációja hirtelen vált rendszertelenné;
- a menstruációja 21 napnál gyakrabban vagy 35 napnál ritkábban jön meg;
- a havivérzés hét napnál tovább tart;
- legalább 20 nap különbség van a legrövidebb és a leghosszabb menstruációs ciklus között;
- ha nem sikerül teherbe esnie.
Gyermekvállalás rendszertelen menstruáció esetén
A rendszertelen havivérzés nem zárja ki a teherbeesés lehetőségét, de megnehezíti azt. Beválhat, ha a pár a menstruációs ciklus során nem az ovuláció várható időtartamához igazítja a szexuális együttléteket, hanem 2-3 naponta kerít sort rá. Fontos, hogy néhány hónapos sikertelen próbálkozás után keressen fel nőgyógyász szakorvost, aki személyre szabott tanácsokkal, szükség esetén kezeléssel (pl. hormonkezeléssel) segíthet.