A várandósság ideje alatt és az azt megelőző időszakban is kiemelt jelentőséggel bír az anya, illetve leendő anya egészségének védelme és támogatása, hiszen az a magzatra is kihatással van.
Tervezett várandóság esetén érdemes egy általános kivizsgáláson részt venni a pár mindkét tagjának. Célszerű lehet a leendő anyának nőgyógyászati rákszűrésre elmenni, valamint fogászati ellenőrzésre is. Ezen felül terhesvitamin szedése is ajánlott már a tervezett fogantatás előtt, valamint érdemes meggyőződni arról, hogy a leendő anya rendelkezik-e a megfelelő védőoltásokkal. A káros szenvedélyek, így például a dohányzás elhagyását is a tervezett várandóság előtti időszakban érdemes elérni.
Várandósság esetén
Amikor a várandósság valószínűsíthető, keresse fel nőgyógyászát, aki a terhességet biztonsággal megállapíthatja. A várandósság ideje alatt vannak meghatározott időpontok, amikor mind a magzat, mind az anya szempontjából fontos vizsgálatok zajlanak, így az esetleges eltérések időben diagnosztizálhatók és kezelhetők (lásd még: várandósgondozás).
A várandósok gondozását komplikációmentes várandósság esetén szülésznő is végezheti, ellenkező esetben kizárólag szülész-nőgyógyász szakorvos.
Várandósság alatti vizsgálatok
Az első vizsgálat általában a terhesség 6-8. hetén kerül sor, amely során a következők történnek:
- az eddigi betegségek, egészségügyi problémák áttekintése (anamnézis felvétele);
- a jelenleg szedett gyógyszerek átbeszélése, illetve annak meghatározása, hogy melyik szedhető tovább, és melyiket szükséges kicserélni;
- a várandósgondozás menetének átbeszélése;
- a terhesség pontos korának meghatározása, valamint a szülés várható dátumának megállapítása;
- az anya súlyának, magasságának és vérnyomásának a megmérése.
A várandóság első harmadában (első trimeszter) történő vizsgálatok:
- teljes vérkép;
- vizeletvizsgálat;
- szerológiai tesztek: rubeola elleni immunizáció vizsgálata, valamint a hepatitis B, C, szifilisz, chlamydia, HIV fertőzés kizárására;
- vércsoport vizsgálata;
- ultrahangvizsgálat (11-13. héten);
- fogorvosi vizsgálat.
A várandóság második harmadában (második trimeszter) történő vizsgálatok:
- ultrahangvizsgálat (18-22. héten);
- a terhesség 24-28. hetében végzik a terhességi cukorterhelést, mely során az esetleges terhességi cukorbetegséget lehet kizárni vagy megerősíteni;
- teljes vérkép (24-28. héten);
- vizeletvizsgálat (24-28. héten).
A magzati fejlődési rendellenesség szűrésére a 16. héten az alfa-fötoprotein (AFP) mérése javasolt. Értéke támpontot nyújt a velőcsőzáródási rendellenesség és a Down-szindróma kockázatában is.
A várandóság harmadik harmadában (harmadik trimeszter) történő vizsgálatok:
- ultrahangvizsgálat (30-32. héten);
- teljes vérkép (36-37. héten);
- vizeletvizsgálat (36-37. héten);
- magzati szívműködés ellenőrzése (kardiotokográfia, CTG) a 38. héttől heti rendszerességgel.
A terhesség 36. hetében végzik a B-csoportú Streptococcus (GBS) szűrést, mely során azt vizsgálják, hogy a hüvely tartalmaz-e olyan baktériumot, mely veszélyes lehet a szülés során az újszülött számára. Ha igen, úgy az anyának antibiotikumot adnak.
Terhesség alatti egészség
Fontos, hogy az anya figyeljen a kiegyensúlyozott táplálkozásra. A terhesség során körülbelül 10-12 kg testsúlynövekedés normálisnak tekinthető. Ezen felül a folsavpótlásra is érdemes figyelmet szentelni. A várandósság ideje alatt kerülni kell a nyers húsok (pl. tatár beefsteak), a koffein és az alkohol fogyasztását, valamint mellőzni kell a dohányzást, hiszen ezek mind negatív hatással lehetnek a magzat fejlődésére, és gyógyíthatatlan károsodást is okozhatnak.