A nemi úton terjedő fertőzések (sexually transmitted infections, STI) előfordulási gyakorisága világszerte folyamatosan nő. Több mint 30 féle baktérium-, vírus-, illetve parazitaeredetű fertőzéses megbetegedés terjedhet nemi érintkezés útján.
A szexuális úton terjedő betegségek egy része tünet- és panaszmentes, ezért a betegek tudtukon kívül is megfertőzhetik partnereiket. Magyarországon az STI kezelésével elsősorban a bőr- és nemigyógyászok foglalkoznak.
A nemi úton terjedő fertőzések okai
A nemi úton terjedő betegségek kialakulásához szinte minden esetben szoros szexuális kontaktus, nemi együttlét szükséges. A fertőzések terjedhetnek hüvelyi, anális és orális közösüléssel is. Bizonyos fertőzések – pl. a herpeszvírus – csókolózás útján is átadható.
Az STI-k kialakulásának legfőbb kockázati tényezője a védekezés nélküli szexuális magatartás, valamint a gyakori partnercsere (promiszkuitás). A nemi betegségek feltartóztathatatlan terjedésének oka, hogy a szexuális életet élők többsége nem is tud a betegségéről, mert előfordulhat, hogy nincsenek tünetei. Másrészt a betegségek egy részének hosszú a lappangási ideje, de már abban az időszakban is átadható a fertőzés.
Vannak olyan, a nemi úton terjedő fertőzések közé sorolt betegségek, melyek vérrel is terjedhetnek, pl. közös tű használatával a kábítószerélvezőknél, vagy nem steril tűvel végzett tetoválásnál. Az orvosi ellátásban a vérátömlesztésre használt anyagok előzetes vizsgálata kizárja a fertőzés lehetőségét.
Egyes fertőzések várandós anyáról a magzatra is átterjedhetnek, egyrészt a méhen belül, másrészt hüvelyi szülés során, vagy akár az anyatejjel.
A fertőzés általában nyállal nem terjed, de nyálkahártyasérülés vagy fogínyvérzés esetén ennek is fennáll a veszélye. Nem terjed továbbá normál higiénés körülmények között az egy háztartásban élőknél.
Az STI előfordulása magasabb a városi lakosok, a fiatal felnőttek és a rossz szociális viszonyok között élők között.
A nemi úton terjedő fertőzések lappangási ideje
A betegségek tünetei általában nem azonnal, hanem bizonyos lappangási idő után alakulnak ki, melynek időtartama a különböző betegségeknél eltérő: lehet 1-2 nap, de hónapok vagy akár évek is (pl. HPV-fertőzés). Ez azt jelenti, hogy a megfertőződött, de tünetmentes beteg tovább tudja adni a fertőzést.
A nemi úton terjedő fertőzések gyakoribb típusai
Baktériumok okozta megbetegedések:
- szifilisz,
- gonorrhoea,
- Chlamydia,
- lymphogranuloma venerum.
Vírusok okozta megbetegedések:
- HIV-fertőzés,
- hepatitis B,
- hepatitis C,
- genitális herpesz,
- HPV-fertőzés (humán papillomavírus).
Protozoonok okozta megbetegedés:
Gombák okozta megbetegedés:
- Candida-fajok (pl. Candida albicans) okozta fertőzés.
A nemi úton terjedő fertőzések diagnosztizálása
A nemi úton terjedő betegségek kivizsgálása a bőr- és nemibeteg gondozókban történik. A kezelőorvos alaposan kikérdezi a tüneteket, illetve megvizsgálja a nemi szerveket.
Történhet továbbá mikrobiológiai mintavétel is: a betegségek egy részében a húgycsőből, hüvelyből történik mintavétel, melyből tenyésztéses eljárással, genetikai vizsgálattal, esetleg mikroszkópos analízissel állapítható meg a kórokozó típusa. Egyes esetekben vérvizsgálattal is megállapítható a diagnózis, a szervezetben termelődő ellenanyagok kimutatásával.
A nemi úton terjedő fertőzések kezelése
A nemi úton terjedő fertőző betegek ellátását az STI-szakrendelések és a Bőr- és Nemi Gondozó Intézetek végzik.
A kezelés általában gyógyszeres terápiával történik, a nemi szemölcsöket, növedékeket pedig sebészeti, lézeres vagy fagyasztásos módszerrel távolíthatják el.
Fontos, hogy a betegek szexuális partnere(i) is részesüljenek kezelésben a fertőzés visszaadásának elkerülése érdekében.
A nemi úton terjedő fertőzések megelőzése
A nemi betegségek átadásának kockázatát nagymértékben csökkenti:
- a felelősségteljes szexuális magatartás,
- körültekintő partnerválasztás,
- gumióvszer használata.
Lásd még: Szexuális egészség és Biztonságos szex.
A fertőzések korai felismerésében nagy szerepe van a szűrővizsgálatoknak: a szexuálisan aktív életet élőknek javasolt rendszeresen, legalább évente elvégeztetni tünetmentesség esetén is, különösen új vagy gyakran változó partner esetén.
Fertőzés gyanúja esetén kerülni kell a szexuális kapcsolatot vagy bármilyen szexuális tevékenységet.
Hazánkban a nemibeteg-gondozás célja a fertőző láncolatok kialakulásának megakadályozása, melyhez elengedhetetlen a kontaktuskutatás. A beteg partnereit ilyen esetekben az orvos vagy a gondozónő értesíti telefonon vagy levélben az STI-szűrés szükségességéről (az első beteg és az esetleges többi partner anonimitásának megőrzésével).
A leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzések
Chlamydia trachomatis
A Chlamydia a leggyakoribb nemi úton terjedő baktérium. A betegek többsége tünetmentes. A tünetes Chlamydia-fertőzés férfiak esetében gennyes húgycsőfolyással, nők esetében a méhnyak gyulladásával, ezáltal bő, sárga folyással járhat. Húgycsőfertőzés esetén gyakori vizelési inger, fájdalmas vizelés a jellemző. A fertőzés veszélye abban rejlik, hogy a nagy százalékban tünetmentes esetek is felszálló gyulladást hozhatnak létre, ezáltal károsítva a belső női nemi szerveket, illetve férfiak esetében heregyulladást, prosztatagyulladást okozva. A felszálló gyulladás késői következménye súlyos kismedencei gyulladásnak lehet az okozója, mely súlyos klinikai tünetek mellett meddőséghez is vezethet.
Gonorrhoea
A gonorrhoea (más néven kankó vagy tripper) nem produkál jellegzetes tüneteket, a tünetmentes hordozók aránya igen magas. A húgycső fertőzése esetén jellemző a gyakori vizelési inger, fájdalmas vizelés, illetve a préseléssel megjelenő gennycsepp a húgycsőnyíláson. A méhnyak gyulladása sárgás folyást, kellemetlen érzést okozhat a hüvelyben. A kezdeti heveny tünetek lassan megszűnnek, azonban a felszálló gyulladás e betegség esetén is súlyos következményekkel járhat, mely súlyos gyulladásos állapotot, illetve meddőséget okozhat. Fontos szövődménye lehet szülés kapcsán a magzat fertőződése, amely vaksághoz vezető szemgyulladást okozhat.
Treponema pallidum (Szifilisz)
A Treponema pallidum nevű baktérium okozza. Krónikus lefolyású, jellemzően rövid, tünetes és hosszú ideig tartó, tünetmentes időszakokból áll. Szexuális úton, vérrel, a placentán keresztül, sőt anyatejjel is terjed. A betegségnek különböző stádiumai vannak, melyek különböző tünetekkel jelentkeznek. Kezelés nélkül a betegek nagy részében életveszélyes, vissza nem fordítható szövődményeket okoz (vakság, bénulások).
Trichomoniázis
A Trichomonas vaginalis nevű parazita által okozott, szexuális úton terjedő megbetegedés kb. 50%-a tünetmentes. Mivel a parazita kizárólag nemi szervek kontaktusa útján terjed, így orális szex útján a fertőzés átvitele nagyon ritka. Tünetes esetekben duzzanatot, fájdalmat, vörösességet okozhat, melyet bűzös folyás, sűrű, zöldes-sárga váladékozás és fájdalmas szexuális együttlét kísér.
Genitális herpesz
A tünetek az ajakherpeszhez hasonlóak, de a fájdalmas, hólyagos, sebes elváltozások a nemi szerveken és környékükön, vagy a végbélnyílás körül jelentkeznek, illetve ha a fertőzés orális közösülés útján terjed, akkor az ajkakon, a száj körül is jelentkezhetnek (ilyenkor nehéz megkülönböztetni az ajakherpesztől). A vírus a fertőzés után az idegdúcokba kerül, és esetenként (pl. gyenge immunrendszer, tartós stresszhelyzet) reaktiválódhat.
HPV (humán papillómavírus)
A HPV-fertőzöttek többsége nő, a magyar nők körülbelül harmada fertőzött. A humán papillómavírusnak sok típusa van, a magasabb kockázatú HPV (leggyakrabban a HPV 16,19) a méhnyakrák legfőbb oka, de szerepük lehet más rosszindulatú daganatok kialakulásában is.
A HPV 6,11 altípusok a genitális szemölcsök okozói, fontos megjegyezni, hogy ezek a vírustípusok nem okoznak méhnyakrákot, ahogy a méhnyakrák okozói sem okoznak genitális szemölcsöt.
A rák kialakulásának kockázatát jelentősen csökkentik a HPV elleni oltások. (Lásd még: Védőoltások)
Hazánkban 2003 óta biztosított szervezett módon a 25-65 év közötti nők számára a méhnyakszűrés, amit ajánlott 3 évenként megismételni.