A narancsbőr, latin nevén cellulit, ártalmatlan bőrelváltozás, amely a narancs héjához hasonló felülettel jelentkezik a bőrfelszínen. A probléma ellen sokan sokféleképpen próbálnak tenni, a megoldások nagy része azonban nem hatékony vagy nem tartós.
A narancsbőr jellegzetes, egyenetlen, dudoros bőrfelszínt hoz létre, leggyakrabban a combokon, fenéken és hason jelenik meg. Előfordulása nőknél gyakoribb, de férfiaknál is megfigyelhető.
A narancsbőr nagyon gyakori jelenség, a kamaszkor utáni életszakaszokban a nők 80-90%-ánál kialakul. Megjelenését és a tünetek erősségét – az örökletes tényezők mellett – az életkor, a bőr alatti zsírszövet mennyisége és a bőr vastagsága is befolyásolja. Ahogy a korral a bőr veszít feszességéből, a narancsbőr is láthatóbbá válik, és a túlsúly is rontja az állapotát, de megjelenhet a normál testsúlyú embereknél is.
Enyhe állapotban a narancshéjhoz hasonló bőrfelszín csak a bőr összenyomásakor látható. Ahogy az állapot romlik, a bőrfelszín már normál állapotban sem sima.
A cellulit nem keverendő össze a cellulitisszel, amely a bőrt és az alatta lévő szöveteket érintő bakteriális fertőzés okozta gyulladás, amely komoly következményekkel járhat, ha nem kezelik antibiotikummal.
Mikor forduljak orvoshoz?
A narancsbőr könnyen felismerhető, azonosításához nem szükséges orvosi szakértelem. A bőrelváltozás ártalmatlan, így orvosi kezelést sem igényel.
A narancsbőr kiváltó okai
Az állapot pontos kiváltó oka nem ismert, de több tényező is szerepet játszik megjelenésében és erősségében. A bőrt a zsírszöveten áthatoló rugalmas rostok kötik össze a mélyebb rétegben lévő izmokkal. Ezek a rostok a narancsbőrös szövetben összehúzódnak, a zsírsejtek kiemelkednek; ez és a bőr alatti rétegben felgyűlő nyirok rajzolja ki a kollagénrostok közötti teret, és alkotja az egyenetlen bőrfelszíni képet.
A hajlamosító tényezők között genetikai és hormonális okok is vannak. Az állapotot a túlsúly és az izomszövet tónusa is befolyásolja.
Többféle magyarázat is létezik arra, hogy a nők miért érintettebbek. Az állapot kialakulásához hozzájárulhat a magasabb ösztrogénszint is, illetve a kollagénrostok eltérése is okozhatja a különbséget. A kollagénrostok a férfiak esetében egymást keresztezve átszövik a zsírszövetet, míg a nőknél egymással párhuzamosan haladnak, és ez valószínűleg hajlamosabbá teszi a szövetet az egyenetlenség létrejöttére.
A narancsbőr lehetséges szövődményei
A narancsbőr ártalmatlan állapot, szövődményei, veszélyei nincsenek. Ha azonban az érintettet nagyon zavarja, az pszichés következményekkel járhat, különös tekintettel a testkép alakulására.
A narancsbőr kezelése
A narancsbőr eltüntetésére számtalan tipp és javaslat elérhető, de tudni kell, hogy ezek alapvetően nem hoznak komoly és főként tartós eredményt, bár javíthatják az állapotot.
A rendszeres testmozgás, különösen az érintett terület izmainak erősítésére szolgáló tornagyakorlatok, a testsúly normalizálása az izmok feszességének növelésével és a zsírszövet mennyiségének csökkentésével javíthat az állapoton, vagy akár el is tüntetheti a narancsbőrt. Utóbbi azonban időigényes, hosszú folyamat.
A magas kalóriatartalmú, sok szénhidrátot, zsírt és tartósítószereket, alkoholt, koffeint tartalmazó étrend rontja a narancsbőr állapotát, ezért kerülésük javíthat a helyzeten.
A koffeint vagy retinolt tartalmazó narancsbőr elleni krémek átmeneti javulást eredményezhetnek, illetve plasztikai sebészeti-, kozmetológiai- és kozmetikai beavatkozások (testtekercselés, speciális masszázsok, rádiófrekvenciás- és egyéb kezelések) is elérhetők. Ezek általában szintén ideiglenes eredményt hoznak.
Mit tehet otthon?
Tartsa testsúlyát normál tartományban, fogyasszon rostokban, fehérjében gazdag ételeket, és lehetőleg kerülje az alkoholfogyasztást. Figyeljen a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére. Mozogjon rendszeresen, és ha zavarja a narancsbőr, erősítse az érintett terület izmait otthon is könnyen elvégezhető tornagyakorlatokkal!
Az életmódbeli tanácsok betartásával csökkenthető a narancsbőr kialakulásának esélye vagy javítható az állapota, de az örökletes tényezők és a bőr öregedése miatt nem garantált, hogy teljesen megelőzhető a probléma.
Kapcsolódó tartalom: Bőrápolás