A térd a legösszetettebb, az igénybevételnek – elhasználódásnak, balesetnek – talán leginkább kitett ízület az emberi testben. Ha vissza nem fordítható károsodás éri (pl. kopás, ízületi gyulladás, baleset), akkor térdprotézis (fémből és műanyagból készült mesterséges térdízület) beültetése segíthet az állandó, súlyos fájdalmon vagy a mozgásproblémákon. A térdprotézis-beültetés lehet teljes vagy részleges.
Térdprotézis beültetését indokló esetek
A térdprotézis beültetése általában akkor jön szóba, amikor más, konzervatív kezelések (fizioterápia, szteroidos kezelés) ellenére a térdfájdalom megnehezíti a beteg mindennapjait vagy akár az éjszakákat is.
A műtétet a súlyos fájdalmon túl indokolhatja:
- duzzanat és merevség a térdízületben,
- csökkent mozgásképesség,
- a mindennapi teendők kivitelezése a térdfájdalom miatt nehézkes vagy lehetetlen,
- munkaképtelenség.
A térd jelentős károsodását okozó állapotok, melyek miatt térdprotézis-beültetésre lehet szükség:
- térdsérülés,
- fájdalommal és porcvesztéssel járó térddeformitás,
- rheumatoid arthritis,
- köszvény,
- szokatlan csontnövekedést okozó rendellenességek,
- térdízületben lévő csontok elhalása a vérellátási problémák következtében.
A legtöbb térdprotézis-beültetést 60 év feletti korban végzik el – ha az 50. életév előtt történik a beavatkozás, akkor előfordulhat, hogy a későbbiekben újabb térdprotézisre lesz szükség.
A térdprotézisműtét
A műtétet részletes laborvizsgálat vagy esetenként CT-, illetve MR-vizsgálat is megelőzheti. A beavatkozás – mely lehet teljes vagy részleges térdprotézis-beültetés – többnyire általános érzéstelenítésben (altatásban) történik. Az ortopéd sebész feltárja a térdízületet, a kopott, sérült porcfelszínt eltávolítja, és előkészíti a térdprotézis helyét. A fémből és műanyagból készült protézis behelyezését követően ellenőrzik annak mozgásterjedelmét, stabilitását.
Felépülés térdprotézisműtét után
A legtöbb beteg 1-4 nappal a műtét után elhagyhatja a kórházat. A gyógyulási folyamat időtartama sok tényezőtől függ, többek közt az életkortól, a fizikai kondíciótól és az általános egészségi állapottól is.
A műtét utáni időszakban a betegnek botra, mankóra vagy járókeretre lehet szüksége körülbelül 6 hétig. A felépülést általában mozgás- és fizioterápiás programmal támogatják. Akár egy évet is igénybe vehet, hogy a térdízület funkciója teljesen helyreálljon.
A térdprotézisműtét lehetséges kockázatai és szövődményei
A beavatkozás biztonságosnak és hatékonynak mondható. Mégis, ahogy minden műtétnek, a térdprotézis-beültetésnek is lehetnek szövődményei.
Például:
- fertőzések,
- vérrög a láb vénáiban,
- problémák az implantátummal,
- folyamatossá váló fájdalom,
- idegsérülés műtét közben.