A munkában elfáradni természetes dolog, de előfordul, hogy nem konkrétan az elvégzett feladat okoz testi vagy pszichés fáradtságot és tüneteket, hanem maga a munkahely légköre. A mérgező vagy toxikus munkahely hosszú távon is károsíthatja az egészséget.
A toxikus munkahely olyan munkakörnyezet, amely káros hatással van az ott dolgozók mentális egészségére, rontja a teljesítményüket és ez a munkán kívül töltött időre, a magánéletre is kihat. Jellemzője a negatív, ártó környezet, különösen a valamilyen szempontból hátrányos helyzetben lévő dolgozók számára. A munkavállalók gyakran nem is tudják konkrétan megfogalmazni, mi okozza a problémát, csak fizikai és pszichológiai tüneteik válnak egyre zavaróbbá.
Fontos tudni, hogy a munkaadó felelőssége az egészséges munkakörnyezet biztosítása, és ez nem csak a fizikai, de a mentális egészségre is vonatkozik.
A toxikus munkahely felismerése
A toxikus munkakörnyezet nem feltétlenül a fizikai munkakörnyezetet jelenti, home office-ban dolgozóknál ugyanúgy előfordulhat.
A toxikus munkakörnyezetben gyakran jelentkező érzések:
- állandó stressz, szorongás, kudarcélmények, kirekesztettségérzés;
- az elvégzett munkára kapott reakció sokkal többször negatív, a felettes nem támogató,
- a feladatok megoldásához sokszor nem áll rendelkezésre megfelelő eszköz vagy információ;
- goromba, udvariatlan hangnem a kommunikációban;
- fizikai tünetek, amelyek a munka után sem múlnak el (emésztési panaszok, hasfájás, szédülés,);
- folyamatos kimerültség, krónikus fáradtság.
Az ilyen munkahelyen látványosan gyors az ott dolgozók cserélődése és magas a táppénzen töltött napok száma, gyakoriak a betegségek. A kommunikáció nem működik hatékonyan, a morál alacsony.
A toxikus munkahelyi környezet következményei
A hosszabb ideig toxikus munkakörnyezetben dolgozóknak pszichológiai és fizikai következményekkel is szembe kell nézniük.
Pszichológiai következmények:
- Kiégés;
- depresszió, szorongás, pánikbetegség;
- állandó stressz;
- romló önbizalom;
- a munka iránti érdeklődés elvesztése;
- a munka-magánélet egyensúlyának felborulása.
Fizikai következmények:
- Alvászavar;
- a stresszel összefüggő emésztési zavarok;
- fejfájás;
- izomfeszültség, ami mozgásszervi problémákat, állandó fájdalmat okoz.
Tanácsok toxikus munkakörnyezetben dolgozóknak
A munkakörnyezet mérgező volta eredhet a vezetőtől vagy egyes munkatársaktól. Mindkét esetben szervezeti változásokra van szükség ahhoz, hogy a helyzet javuljon. Ez a munkahely érdeke is, hiszen a toxikus környezetben végzett munka sokkal kevésbé hatékony, és a munkatársak gyakori cserélődése is árt a működésnek.
Az ilyen környezetben dolgozóknak érdemes a feletteseknek, illetve a HR-nek jelezni a helyzet problémás voltát. A probléma megoldódásáig az alapvető stresszcsökkentő módszerek nyújthatnak enyhülést. Ha a szervezet nem nyitott a változtatásra, akkor a munkahelyváltás segíthet a testi-lelki egészség megőrzésében.