A savas reflux során a nyelőcsőbe visszaáramló gyomortartalom és gyomorsav hosszú távon gyulladást és hegesedést okozhat a nyelőcső nyálkahártyáján. A tünetek súlyosbodásának megelőzése, illetve a reflux gyógyszeres kezelésének kiváltása érdekében sebészeti beavatkozás is indokolt lehet – ez az antireflux-műtét.
Reflux betegség
A savas reflux (GERD – Gastroesophageal Reflux Disease) gyakori gasztroenterológiai betegség. Olyan állapot, amikor a gyomortartalom és a gyomorsav valamilyen okból visszaáramlik a nyelőcsőbe, amely felmaródhat, begyulladhat vagy akár el is fekélyesedhet. Mindezt jellegzetes, szegycsont-tájéki fájdalom, nyomásérzés és köhögés kísérheti.
Az antireflux műtétet indokló állapotok
A savas reflux tüneti kezelését savlekötőkkel, antacidákkal, H2-receptor-blokkolókkal és protonpumpa-gátlókkal végzik. Ha a tünetek a gyógyszeres kezelés ellenére is fennmaradnak, esetleg már szövődmény alakult ki (fekély, nyelőcsőszűkület), vagy a beteg nem szeretne élethosszig gyógyszert szedni, van lehetőség műtéti megoldásra.
A műtét a gyomorsavtermelésre nem lesz hatással, csak a gyomortartalom visszaáramlását akadályozza meg, így végleges megoldást jelenthet a reflux betegségre. A lehetséges beavatkozással kapcsolatban a kezelő gasztroenterológus nyújthat részletes tájékoztatást.
Az antireflux műtét menete
Az 1-2 órás, többnyire laparoszkópiás műtétet altatásban, általános érzéstelenítésben végzik. A műtét során a sebész általában a gyomor felső részéből mandzsettát képez a nyelőcső alsó része körül, amely egyirányú szelepként működhet a jövőben. A táplálék lejut, de a gyomortartalom nem tud visszaáramlani (Nissen-műtét).
A műtét után javasolt 1 éjszakát a kórházban tölteni, optimális esetben a gyógyulás és a munkába való visszatérés 3-4 hét múlva következhet be.
Az antireflux műtét lehetséges szövődményei
Ahogy minden műtéti beavatkozásnak, úgy az antireflux műtétnek is lehetnek közvetlen szövődményei, például:
- fájdalom,
- vérzés,
- a műtéti terület (seb) fertőzése,
- hegesedés,
- vérrögképződés lábban vagy tüdőben,
- átmeneti nyelési nehézség.
A műtét után ritkán kialakulhat légmell (pneumothorax), a nyelőcső vagy a gyomor kilyukadása, illetve májkárosodás is, melyek sürgős orvosi ellátást igényelnek. Egyes esetekben hosszú távon is megmaradhatnak és állandósulhatnak a nyelési nehézségek; rendellenes hegesedés, fogyás, hasi panaszok következhetnek be.