A D-dimer-szint mérése során a vérből vett mintából határozzák meg a D-dimer szintjét. Ez a vizsgálat segíthet a vérrögképződés gyanúja esetén, illetve információt kaphatunk a véralvadási zavar esetleges előrehaladásáról, illetve javulásáról.
Mi az a D-dimer?
A D-dimer egy olyan fehérje, mely a vérlemezkék alkotta vérrög oldódása során keletkezik; ezáltal jelzi, ha a szervezetben valahol vérrög képződött. Normál esetben D-dimer nem mutatható ki a szervezetben.
Mikor van szükség D-dimer-tesztre?
Abban az esetben ajánlott elvégezni a tesztet, ha felmerül a vérrög képződésének, illetve az erekben történő elszabadulásának lehetősége, egyes véralvadási zavarral járó betegségek esetén, illetve bizonyos terápiák sikerességének követésében.
Ilyen eset lehet:
- mélyvénás trombózis – általában az alsó végtag mélyen elhelyezkedő vénáiban kialakult vérrögök okozzák;
- tüdőembólia – az elszabadult vérrög (embólus) elzárja valamelyik tüdőartériát;
- disszeminált intravaszkuláris koaguláció (DIC) – az alvadási faktorok felhasználódásával és fokozott véralvadással járó betegség;
- egyes ereket érintő betegségek (pl.: érelmeszesedés, stroke, szívinfarktus);
- vérrögoldó (fibrinolítikus) kezelés eredményességének ellenőrzése.
A mintavétel módja
Semmiféle előkészületet nem igényel a vizsgálat, egyszerűen a kar egyik felszínes vénájából történik a vérvétel. A betegnek nem szükséges éhgyomorral érkeznie.
Az eredmények kiértékelése
Amennyiben magas a D-dimer értéke, az vérrög jelenlétére utalhat a szervezetben. Ez a vizsgálat csupán a vérrög jelenlétét mutatja ki, annak elhelyezkedéséről semmilyen információt nem nyújt, így további képalkotó vizsgálatokra lehet szükség.
Ha a beteg D-dimer tesztje a normál tartományban van, nagy valószínűséggel nincs jelen kóros vérrög a szervezetében.
Egyéb tudnivalók
A D-dimer egyes kórállapotokban kimutathatóvá válik, az emelkedett D-dimer-szint nem minden esetben jelez vérrögképződést. Bizonyos autoimmun betegségekben, májbetegségekben, egyes fertőzések és daganatok esetén, vagy ha a beteg vérzsírszintje magas, a D-dimer szintje megemelkedhet a vérben. A D-dimer-szint a COVID-19 fertőzés során is megemelkedhet.