A disszeminált intravaszkuláris koaguláció (Disseminated Intravascular Coagulation, DIC) olyan életet veszélyeztető állapot, amelyben egyszerre áll fenn vérrögképződés és fokozott vérzékenység.
DIC esetén testszerte a véráramban apró vérrögök keletkeznek, amelyek elzárják a végartériákat, és eközben elhasználják a véralvadáshoz szükséges faktorokat, ami súlyos vérzéshez vezet. A tünetegyüttes előfordulhat várandósság és komplikált szülés alatt, szepszisben, súlyos trauma során, gyulladás, tumoros állapot, égések, hipotermia, kígyómarás és sokk fennállása esetén.
A DIC főbb tünetei
A DIC vezető tünete a hirtelen fellépő, erős és kontrollálhatatlan vérzés. Műtét vagy szülés után, az ejtett metszésnél vagy a sérült szöveteknél, illetve a vénás injekció beadásának helyén szűnni nem akaró vérzés indul meg, amely később kiterjedhet a szervezet távolabbi területeire – az agyra, az emésztőrendszerre, a bőrre, a nyálkahártyákra, az izmokra és a testüregekre – is.
A DIC-ben szenvedő beteg legalább három különböző területből vérzik. Nagyobb kiterjedésű, bőr alatti és izomszövetben keletkező vérömlenyek is előfordulhatnak. Gyakoriak az apró, gombostűfej nagyságú, pontszerű bőrvérzések (petechia) és a vérzéses bőrtünetek (purpura). Az injekció, infúzió, műtéti metszés stb. (szúrcsatornák) mentén szinte minden esetben bőrvérzések láthatók. A DIC tünete lehet rektális, vaginális vérzés. Szisztémás tünet lehet a vérnyomás csökkenése.
Mikor forduljon orvoshoz?
A fent leírt, súlyos vérzéses panaszok esetén sürgős kórházi ellátás szükséges, ezért ilyen esetben azonnal hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
A DIC kiváltó okai
A véralvadás élettani folyamata során a szervezetben keletkező sérülés helyén alvadék jön létre, amely megakadályozza a nagyobb vérvesztést. A véralvadás normál élettani szabályozásához tartozik az is, hogy az alvadék csak ott alakuljon ki, ahol szükséges, és az érpálya egyéb helyein ne. Ha ebben a folyamatban zavar lép fel, akkor vagy fokozódik a véralvadás, és vérrögök jönnek létre (ez történik például mélyvénás trombózisban), vagy pedig csökken a véralvadás, aminek következtében vérzékenység alakul ki.
DIC-ben toxikus hatásra a véralvadást elősegítő faktorok jutnak be az erekbe, így egyszerre több helyen keletkeznek vérrögök. A szervezetben jelen lévő alvadási faktorok hamar felhasználódnak, mennyiségük gyorsan csökken, illetve rövid időn belül el is fogynak. Emiatt ún. felhasználódásos vérzékenység lép fel, és a beteg igen nagy mennyiségű vért veszít.
A DIC kialakulásának kockázata megnőhet az alábbi állapotokban:
- terhességi eklampszia: a DIC az esetek 10 százalékában fordul elő, és idült formában zajlik;
- üszögterhesség (mola hidatidóza): a méhlepény bolyhainak elfajulásával járó, heves fájdalommal és vérzéssel járó, ritka kórkép;
- szövődményes szülészeti műtét vagy szülés: korai lepényleválás, magzatvíz-embólia vagy a placenta megrepedése miatt olyan anyagok kerülnek a vérkeringésbe, amelyek aktiválják a véralvadást;
- magzatelhalás: az elhalt magzati fehérjék (enzimek) anyai vérkeringésbe kerülése indítja el a kóros folyamatot;
- méhen belüli és egyéb súlyos bakteriális fertőzések;
- a vérképző rendszer egyes daganatai (leukémiák),
- gyomorrák, hasnyálmirigyrák, prosztatarák;
- súlyos fejsérülés: koponyasérült betegeknél különösen veszélyes lehet az agyszövetből a vérkeringésbe kerülő véralvadást fokozó anyag;
- prosztataműtét;
- mérges kígyó marása;
- égés;
- műtét;
- vérátömlesztés.
A DIC szövődményei
A DIC súlyos komplikációkat okozhat. A kóros folyamat során keletkező vérrögök megakadályozhatják, hogy megfelelő mennyiségű oxigén jusson a létfontosságú szervekhez, ami például a vesék működésének leállásához, akár több szerv károsodásához is vezethet. További szövődményként léphet fel a végtagok oxigénhiánya, a stroke vagy az erős vérzés, ami akár halálos kimenetelű is lehet.
A DIC diagnosztizálása
A kórisme felállítása a kórelőzmény és a vér laboratóriumi vizsgálatának eredménye alapján történik. A laboratóriumi tesztek elsősorban a vér alvadási paramétereire és a vérlemezkék számára vonatkoznak.
A DIC kezelése
Mivel a DIC életveszélyes állapot, intenzív osztályos ellátást igényel. Az ellátás során alapvető cél a súlyos vérzéses és trombózisos szövődmények kezelése, illetve az elsődleges ok megszüntetése. A jól megválasztott és időben megkezdett kezelés megállíthatja a DIC folyamatát. A választott terápia attól függ, hogy a DIC mely fázisában történt a folyamat észlelése, illetve mi a kiváltó ok.
A DIC megelőzése
A DIC kialakulásának megelőzésében leginkább a kiváltó alapbetegség kezelésének van fontos szerepe. Kismamáknak javasolt a várandósgondozáson való rendszeres részvétel, ugyanis a gondozás során számos hajlamosító tényező kiszűrhető.
DIC várandósság idején
A várandósság ideje alatt valamelyest megnövekszik a DIC kialakulásának kockázata. Ennek az a magyarázata, hogy a magzatvízben és a méhlepényben véralvadást elősegítő és azzal ellentétes hatású anyagok is találhatók, amelyek a véráramba jutva – bizonyos állapotok fennállása (például a várandós anya hasát vagy méhét ért sérülés, magzatelhalás, terhességi mérgezés, HELLP szindróma stb.) esetén – megindíthatják a DIC folyamatát.