A fitoösztrogének természetesen előforduló vegyületek, amelyek számos növényben megtalálhatók. Akinek a tápláléka sok zöldséget, gyümölcsöt és gabonát tartalmaz, egészen biztosan fogyaszt fitoösztrogéneket is.
A „phyto” szó a görög nyelvből ered, jelentése növény. Az ösztrogén pedig az emberi szervezetben megtalálható, fontos élettani (főleg a nemi jelleghez és működéshez kapcsolódó) folyamatokat irányít és szabályoz. A fitoösztrogének – habár növényi eredetűek – számos ösztrogén jellegű hatással bírnak az emberi szervezetben.
Az alábbi cikkben a fitoösztrogének működését, jótékony hatásait és forrásait foglaljuk össze.
A fitoösztrogének élettani hatásai
A növényi alapú táplálkozás (vegetáriánus és vegán étrend) általában gazdag fitoösztrogénekben – elsősorban a szójaalapú termékek gyakori fogyasztása esetén.
A fitoösztrogének korlátozott mértékben akár hormonpótló terápiaként is alkalmazhatók – erre azonban elsősorban nem a táplálkozással bevitt mennyiség alkalmas, hanem a különböző fitoösztrogén-tartalmú táplálékkiegészítők. A fitoösztrogéneknek számos pozitív hatás tulajdonítható, amelyek többek között az alábbiak:
Hőhullámok csökkentése
A menopauza körüli időszak a nők késői 40-es kora körül köszönt be. Tüneteiért elsősorban a hormonális egyensúly zavara felelős – ebben az időszakban normális az ösztrogénszint fokozatos csökkenése. A női ciklus megszűnésével a menstruáció is elmarad, ez a folyamat átlagosan 12 hónapot vesz igénybe – ez az időszak a menopauza. A menopauza számos kellemetlen tünettel jár, ezek egyike a hőhullámok gyakori jelentkezése. Az ösztrogénszint természetes emelésével a fitoösztrogének fogyasztása ezen tüneteket mérsékelheti.
Csontritkulás megelőzése
Az idősebb korban természetesen bekövetkező ösztrogénszint-csökkenés miatt a nők ebben a korban fogékonyabbá válnak a csontritkulásra. Vagy úgy is lehet mondani, a fiatalkorban magas ösztrogénszint védő hatású a csontritkulással szemben, és ez a védelem a menopauza hormonális változásai miatt szinte megszűnik. Ezen logika alapján tehát a fitoösztrogének szintén védőfaktorként hathatnak a csontritkulással szemben – a természetes ösztrogénszint csökkenését követően.
Menstruációs panaszok csökkentése
A menstruációs ciklus során a hormonok (elsősorban az ösztrogén és a progeszteron) mennyisége folyamatosan változik. Az ösztrogénszint csökkenése számos kellemetlen panasszal járhat együtt. Ezek közé tartozik például a depresszív hangulat, hangulatingadozások, alvászavarok, fáradtság, alacsony női libidó, fájdalmas szex és a hőhullámok. A fitoösztrogének ezeket a panaszokat jellemzően csökkentik, a menstruációs ciklus megfelelő időszakaiban alkalmazva.
Akné kezelése
Bár ezen hatása a fitoösztrogéneknek még további kutatásokat igényel, de az ösztrogénszint emelése hozzájárulhat a pattanások kezeléséhez (hasonlóan a fogamzásgátló tablettákhoz). Az ösztrogén ellensúlyozza az androgének (férfihormonok, pl. tesztoszteron) hatásait, amelyek az akné bizonyos fajtáinak kialakulásáért felelősek.
Fitoösztrogénekben gazdag táplálékok
Számos növény tartalmaz fitoösztrogéneket – bizonyos növények nagyobb, míg mások alacsonyabb mennyiségben. Ezenkívül lehetőség van táplálékkiegészítő formájában való bevitelükre is.
Magasabb mennyiségben fitoösztrogéneket tartalmazó élelmiszerek:
- brokkoli,
- sárgarépa,
- kávé, tea,
- hüvelyesek (bab, borsó),
- szójatartalmú élelmiszerek (pl. tofu),
- narancs.
A fentieken túl fitoösztrogén-tartalmuk miatt számos gyógynövényt is széles körben használnak, főként a hormonháztartás kedvező befolyásolására, illetve a menstruációs problémák vagy menopauza okozta tünetek enyhítésére.
Ilyen gyógynövények az alábbiak:
- kínai angyalgyökér (az ösztrogén–progeszteron arány kiegyensúlyozására);
- poloskavész (menstruációs panaszokra és a menopauza tüneteinek enyhítésére);
- ligetszépe (menstruációs problémák és akné kezelésére);
- édesgyökér (a menopauza tüneteinek enyhítésére, gyomorfekély és köhögés kezelésére).
A fitoösztrogén-túladagolás kockázatai
Az utóbbi években számos tanulmány és orvosi vélemény látott napvilágot, amelyek a kóros ösztrogénszintek káros hatásaira, veszélyeire hívják fel a figyelmet. Ezek közé tartozik például az elhízás, a rosszindulatú daganatok kialakulása, bizonyos termékenységi zavarok vagy egyes szív- és érrendszeri panaszok kialakulása.
Különböző tanulmányok a mai napig eltérően vélekednek a fitoösztrogénekkel kapcsolatban. A leginkább kutatott növényi fitoösztrogén a szójában található ún. izoflavonoidok. Jelen pillanatban sincs teljesen egyhangú álláspont a szakemberek szerint a fitoösztrogének nagy mennyiségének bevitelével kapcsolatban. Még további kutatások szükségesek annak bizonyítására, hogy a fitoösztrogének bevitele egyértelműen káros vagy kedvező. Amíg ez az álláspont megszületik, jobb nem túlzásba esni a bevitelükkel.
Mint a legtöbb tápanyagot, a fitoösztrogéneket is a táplálékban természetesen megtalálható mennyiségben a legszerencsésebb bevinni a szervezetbe. Ezen mennyiségű fitoösztrogének fogyasztása nem jár számottevő kockázattal.