Családtervezéskor és a várandósság megállapításakor is gyakran felmerülhet a kérdés, hogy veszélyes-e a terhesség alatt gyógyszereket szedni.
Erre a kérdésre nincs egyértelmű és mindenkire vonatkoztatható általános válasz. A gyógyszeralkalmazásról mindig az egyéni sajátosságok és szükségletek alapján kell dönteni.
Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezd szedni, vagy abba szeretné hagyni egy készítmény szedését, mindig egyeztessen előtte a kezelőorvosával vagy gyógyszerészével!
Fontos, hogy megbízható forrásokból tájékozódjon, hiszen sok megtévesztő információ található a különböző internetes oldalakon és közösségimédia-felületeken.
Gyógyszerszedés előtt mindenképpen kell egy előny/kockázat értékelést végezni.
- Előnyök: milyen előnyökkel járna az anyára és a magzatra az adott készítmény alkalmazása?
- Kockázat: milyen kockázattal vagy ártalommal járhat az adott gyógyszer alkalmazása az anyára és a magzatra?
A fenti kérdéseket a kezelőorvosával meg tudja vitatni, és közösen tudják meghozni a döntést az összes információ birtokában, hogy elkezdődjön-e/folytatódjon-e a gyógyszer szedése (lásd még: Gyógyszerbiztonság terhesség és szoptatás idején).
Gyógyszerek elhagyása a terhesség kezdetén
Vannak olyan betegségek, amelyek folyamatos gyógyszeres kezelése elengedhetetlen – a kezelés abbahagyása a várandós édesanya egészségét, de akár az életét is veszélyeztetheti.
Ilyen folyamatos kezelést igénylő állapotok többek között az alábbiak:
Ha ismert – gyógyszerrel kezelt – betegsége van, tervezett gyermekvállalás esetén előzetesen, más esetekben a várandósság megállapítását követően mielőbb kérjen segítséget kezelőorvosától a gyógyszeres kezelés felülvizsgálata érdekében!
Amennyiben gyógyszert szedett vagy vett be, mielőtt megtudta volna, hogy terhes, mindenképpen beszélje meg esetleges aggályait, kérdéseit kezelőorvosával. Vannak gyógyszerek, amelyek ártalmasak lehetnek a magzat fejlődésére, ugyanakkor sok gyógyszer esetében ennek a kockázata elenyésző.
Magzatkárosító gyógyszerek
A leggyakoribb fejlődési rendellenességet (teratogén) vagy magzati ártalmat (foetotoxikus) okozó gyógyszerhatóanyagokat az alábbi felsorolás tartalmazza:
- ACE-gátlók (angiotenzinkonvertáló enzim, vérnyomáscsökkentők)
- Alkohol
- Angiotenzin-II-receptor-blokkolók
- Androgének
- Epilepszia kezelésére szolgáló szerek (pl. phenytoin, valproat, carbamazepin)
- Benzodiazepinek
- Carbarson (amebicid)
- Chloramphenicol (a 3. trimeszterben)
- Cyclophosphamid
- Diazoxid
- Dietilstilbösztrol
- Disulfiram
- Ergotamin
- Ösztrogének
- Griseofulvin
- Lítium
- Isotretoin
- Methotrexat
- Misoprostol
- NSAID-ok (nem szteroidtartalmú gyulladáscsökkentő), különösen a 3. trimeszterben
- Opioidok
- Radiojód (antithyroid)
- Reserpin
- Ribavirin
- Szulfonamidok (a 3. trimeszterben)
- SSRI-k (szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók)
- Tetraciklin (a 3. trimeszterben)
- Thalidomid
- Trimethoprim (a 3. trimeszterben)
- Warfarin és egyéb kumarin típusú
- véralvadásgátlók
A táblázatban szereplő felsorolás nem teljes, más szerek is lehetnek ártalmasak, így a kezelőorvossal történő egyeztetés elengedhetetlen, hogy a kockázatot helyesen fel lehessen mérni, és az anya, illetve a magzat számára legelőnyösebb terápiás döntés szülessen meg.
Vény nélkül kapható gyógyszerek terhességben
Bizonyos vény nélkül kapható gyógyszerek is lehetnek ártalmasak a fejlődő magzatra. A terhesség során számos panasz és egészségügyi probléma fordulhat elő – ilyen lehet egy egyszerű fejfájás vagy egy enyhe megfázás. Az ezekre a panaszokra alkalmazott jól ismert vény nélküli – mint az ibuprofen- vagy acetilszalicilsav-tartalmú – szerek károsak lehetnek, és magzati komplikációkat okozhatnak, így ilyen esetekben is fontos elolvasni a betegtájékoztatót, és tanácsot kérni a gyógyszerésztől.
A paracetamol az egyik jól alkalmazható fájdalomcsillapító a várandósság során, de ennek alkalmazása előtt is fontos, hogy kérje ki orvos vagy gyógyszerész tanácsát.
Milyen kérdéseket érdemes egyeztetni?
Minden esetben fontos, hogy a terhesség alatti vagy a családtervezés során történő gyógyszerszedést megbeszélje egy egészségügyi szakemberrel (szülész-nőgyógyász, szülésznő, háziorvos, gyógyszerész).
Néhány hasznos kérdés, amit érdemes feltenni:
- Le kell majd cserélni a gyógyszert, ha terhességet tervezek?
- A rendszeresen szedett gyógyszer milyen hatással lehet a fejlődő magzatra?
- Milyen gyógynövény tartalmú készítmény, étrend-kiegészítő vagy vitamin szedhető – vagy javasolt szedni – a terhesség során?
- Milyen gyógyszereket vagy gyógynövény tartalmú készítményeket kell feltétlenül kerülni?
- A rendszeresen szedett gyógyszerek adagján kell-e változtatni?
Mellékhatás-jelentés terhesség alatt
Ha a terhesség során alkalmazott gyógyszeres kezelés alatt bármilyen mellékhatást vagy a gyógyszerrel kapcsolatos nemkívánatos eseményt észlel, azonnal fel kell hívni arra a kezelőorvos vagy a gyógyszerész, illetve a kezelésben részt vevő egyéb egészségügyi szakember figyelmét.
Ugyanilyen fontos, hogy jelentsék a fejlődő magzattal kapcsolatos eltéréseket, illetve a már világra jött kisgyermek esetében tapasztalt fejlődési rendellenességeket és zavarokat, amelyek a terhesség során történő gyógyszeralkalmazás következményei lehetnek. Az ilyen mellékhatásokat, fejlődési rendellenességeket és zavarokat az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnek is bejelenthetik (Mellékhatások bejelentése), illetve ezek az adott gyógyszert forgalmazó vagy gyártó vállalat felé is jelezhetők (az elérhetőségük megtalálható a betegtájékoztatóban).