A hüvelygomba (más néven: kandidiázis) a Candida albicans gomba által okozott hüvelyi fertőzés. Bár kellemetlen tüneteket okozhat, viszonylag könnyen megelőzhető vagy kezelhető. Maga a gomba általában az élet során mindvégig jelen van a hüvelyben, probléma akkor fordul elő, ha túlságosan elszaporodik.
A hüvelygomba bármely életkorú nőt érinthet, de leggyakrabban a 15–60 éves kor közötti nőknél fordul elő. Meglehetősen ritkán fordul elő azoknál a lányoknál, akik még nem menstruálnak, illetve azoknál a nőknél, akiknél már bekövetkezett a menopauza.
A hüvelygomba nem szexuálisan úton terjedő betegség.
A hüvelygomba-fertőzés főbb tünetei
A hüvelygomba esetén általában viszketés, irritáció és bőrpír jelentkezik a hüvelyben és környékén. Emellett jellemző a sűrű, fehér vagy sárgás, krém- vagy túrószerű hüvelyváladék megjelenése. Vizeletürítéskor előfordulhat szúró, égető érzés is.
A hüvelygomba miatt a szexuális együttlét kellemetlen lehet, akár a fájdalomig fokozódhat.
Ritkán, de az is előfordulhat, hogy a betegség nem jár észrevehető tünetekkel.
Mikor forduljon orvoshoz?
A hüvelygomba a legtöbb esetben vény nélkül kapható gombaellenes szerek (általában krém, kúp vagy intimzuhany) segítségével orvosi segítség nélkül is jól kezelhető. A megfelelő készítmény kiválasztásában kérje gyógyszerésze segítségét.
Az alábbi esetekben viszont ajánlott orvoshoz, nőgyógyászhoz fordulni:
- ha első alkalommal tapasztalja a fertőzés tüneteit;
- ha a hüvelyfolyás bűzös (ez bakteriális fertőzésre utalhat);
- ha a hüvely körüli bőrfelület kisebesedett;
- ha 7-14 nap elteltével tünetei a vény nélkül elérhető kezelés ellenére sem szűnnek meg;
- ha 16 évesnél fiatalabb, illetve 60 évesnél idősebb;
- ha évente több mint 4 alkalommal megjelennek, kiújul a fertőzés;
- ha cukorbetegségben szenved;
- ha terhes vagy szoptat.
A hüvelygomba kiváltó okai
A hüvelygomba-fertőzést a Candida albicans gomba túlzott elszaporodása okozza, amely természetes módon él a hüvelyben, a szájüregben és a bélben. Bizonyos körülmények között azonban megváltozik a hasznos baktériumok és gombák egyensúlya a testben, melynek következtében a gomba szaporodni kezd és tüneteket okoz.
Az említett egyensúly felbomolhat:
- bizonyos típusú gyógyszerek miatt (pl. antibiotikumok, szteroidok, kemoterápia);
- terhesség alatt, a hormonális változások miatt (különösen a harmadik trimeszterben);
- bizonyos egyéb betegségekben, például cukorbetegségben;
- rosszul működő immunrendszer következtében;
- fokozott stressz következtében;
- túlzásba vitt intimhigiénia esetén.
Hüvelygomba diagnosztizálása
A pontos diagnózist a nőgyógyász a tünetek alapján, szükség esetén pedig hüvelyváladék-mintából állapítja meg.
A minta mikroszkópos vizsgálata mellett laboratóriumi vizsgálatra is szükség lehet.
Hüvelygomba kezelése
A hüvelygomba kezelése helyileg (lokálisan) vagy szájon át (orálisan) alkalmazott szerekkel, krémekkel, tablettákkal történik.
Terhesség vagy szoptatás esetén a szájon át alkalmazott szerek nem javasoltak. Amennyiben az anya kandidiázisban szenved, szüléskor a csecsemő is megfertőződhet, de ez megfelelő kezeléssel orvosolható.
A gyógyszertárakban vény nélkül kapható készítmények a legtöbb esetben megoldást jelentek a hüvelygombára, ám ha a tünetek 7-14 nap múltán sem szűnnek meg, forduljon orvoshoz!
Hüvelygomba megelőzésésének lehetőségei
A hüvely gombás fertőzését viszonylag egyszerű megelőzni néhány fontos intimhigiéniával kapcsolatos gyakorlat betartásával.
WC-használatot követően az intim testtájat minden esetben elölről hátrafelé irányuló mozdulattal törölje meg! Naponta cseréljen fehérneműt, a szennyes fehérnemű mosásakor használjon forró (60 C-fokos) vizet! A szorosan illeszkedő, szintetikus szálakból készült alsóneműk viselése kerülendő.
Kádfürdőzés helyett ajánlott zuhanyozni. Kerülje a habfürdők, a fürdősók és a szárító szappanok túlzott használatát is! Úszás, strandolás után mielőbb vegye le a nedves fürdőruhát!
Csak orvosi utasításra szedjen antibiotikumot!
Cukorbetegség esetén pedig rendszeresen ellenőrizze vércukorszintjét!