A HbA1c-szint a cukorbetegség diagnosztizálása és a betegség nyomon követése, a kezelés hatékonyságának ellenőrzése során játszik fontos szerepet.
A HbA1c mérése vérből történik, a vörösvértestekben található hemoglobin ún. glikoziláltságát mérik – vagyis azt, hogy a hemoglobinmolekulákhoz mennyi cukor kapcsolódik. Ez arányos az átlagos vércukorszinttel, értéke sokkal kevésbé ingadozik. Mivel a mérés időpontjával (étkezés előtt/után) nem függ össze a HbA1c-szint (ellentétben az aktuális vércukorszinttel), így alkalmas arra, hogy képet adjon az elmúlt hónapok cukorháztartásának állapotáról.
A HbA1c-szint mérése a hemoglobinmolekulák átlagos élettartama miatt a vizsgálatot megelőző nagyjából három hónap átlagos vércukorszintjéről nyújt tájékoztatást – így segítségével a cukorbetegség diagnosztizálható, illetve nyomon követhető a kezelés hatásossága, valamint a diéta betartása, feltárhatók és javíthatók a diétahibák.
A HbA1c jelentése
A hemoglobin (Hb) egy fehérje, amely a vérben található vörösvértestek belsejében megköti az oxigént, és a szervezet minden szövetéhez szállítja, illetve a szén-dioxidot elszállítja a szövetekből. A HbA1c az ún. glikozilált hemoglobin mennyiségét méri – vagyis a vérben található vörösvértestekhez kapcsolódó cukormolekulák átlagos mennyiségét, ami arányos a vércukorszinttel.
Mivel a hemoglobin folyamatosan termelődik és lebomlik (életképessége nagyjából 60-100 nap), ezért mérésével a vizsgálatot megelőző három hónap átlagos vércukorszintje ellenőrizhető. Folyamatos követésével a vércukorszint alakulásáról folytonos kép kapható.
Amennyiben az elmúlt 3 hónapban a vércukorszint folyamatosan normális tartományban volt, a HbA1c szintje normális, cukorbetegség gyanúja nem áll fenn, diagnosztizált cukorbetegség esetén pedig a gyógyszeres kezelés megfelelő, illetve a diéta is megfelelően be volt tartva. Amennyiben a vércukorszint ingadozott – akár kialakulóban lévő cukorbetegség miatt, akár a nem megfelelően tartott diéta/terápia következményeként –, azt a HbA1c emelkedett szintje jelzi.
Cukorbetegség esetén tehát a korábban be nem tartott diétát, illetve a nem vagy rosszul adagolt gyógyszert követően, a kontrollvizsgálatot megelőző néhány napban szigorúan tartott diéta és gyógyszerszedés miatt a kontrollvizsgálaton produkált tökéletes vércukorszint nem javítja ki az elmúlt időszak értékeit – hiszen a diéta hosszú távú be nem tartását a HbA1c az aktuális vércukorszinttől független módon jelzi az orvosnak.
A HbA1c határértékei
A hemoglobin egészséges emberben is mindig glikozilált. Értéke megadható százalékban és mmol/l mértékegységben is. Egészségesen a HbA1c értéke nem nagyobb 4,5–5,6%-nál (26–38 mmol/l).
A HbA1c mérése a 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálására alkalmazható, amely során a határértékek az alábbiak:
- HbA1c ≤ 42 mmol/l (6% alatt): cukorbetegség gyanúja nem áll fenn;
- HbA1c = 42–47 mmol/l (6–6,5%): a cukoranyagcsere nem tökéletes, a cukorbetegség rizikója vagy jövőbeni kialakulásának esélye fennáll;
- HbA1c ≥ 48 (6,5% felett): a cukorbetegség diagnosztizálható.
A HbA1c szolgálhat a cukorbeteg diétája és gyógyszerszedése betartásának és a betegség progressziójának nyomon követésére is, amely során a határértékek az alábbiak:
- HbA1c ≤ 48 mmol/l (6,5% alatt): a szigorúan betartott diétát jelzi, gyermekek esetén a hosszú távú szövődmények elkerülése érdekében alacsonyabb érték a kívánatos;
- HbA1c ≤ 58 mmol/l (6,5–8%): megfelelő kontrollt jelez, de személytől függően alacsonyabb értékek kívánatosak lennének;
- HbA1c ≥ 58 mmol/l (8% felett): a diéta nem megfelelő.
Vannak olyan esetek, amikor a HbA1c-szint mérése nem elegendő a cukorbetegség diagnosztizálásához, ezek többek között az alábbiak:
- bármely életkorban 1-es típusú cukorbetegség gyanúja,
- a cukorbetegség tüneteit 2 hónapnál rövidebb ideig mutató betegek,
- bizonyos gyógyszerek szedése (pl. szteroidok, antipszichotikumok),
- akut hasnyálmirigy-károsodásban szenvedő betegek,
- hasnyálmirigyműtéten átesett betegek,
- terhesség.
Ennek oka, hogy a fenti állapotok szintén magas vércukorszintet okozhatnak.
A HbA1c-értékeket befolyásoló tényezők
A HbA1c-értékek alacsonyabbnak tűnhetnek, vagy csökkent szintjüket okozhatja:
- vérszegénység (vashiányos és sarlósejtes anémia),
- eritropoetin szedése (amely fokozza a vörösvértest-termelést),
- erős vérzés,
- vas és bizonyos vitaminok (B12-vitamin, C-vitamin és E-vitamin) szedése,
- hemoglobinopátia (abnormális hemoglobin),
- krónikus májbetegségek,
- bizonyos gyógyszerek (acetilszalicilsav, antiretrovirális szerek stb.).
A HbA1c szintje megemelkedhet B12-vitamin-hiányban, alkoholbetegségben, krónikus veseelégtelenség, illetve lépeltávolítás (splenectomia) esetén.