A ketoaciódis egy, a cukorbetegségre jellemző súlyos szövődmény. Amikor a vérben lecsökken az inzulinszint, vagy valamilyen okból kifolyólag nem képes hatását kifejteni, akkor a sejtek nem tudják felvenni a cukrot, így elkezd emelkedni a vércukorszint. Mivel a magas vércukorszint ellenére a cukor nem elérhető a sejtek számára, azok elkezdenek zsírokat lebontani energiatermelés céljából. Ennek anyagcsere-melléktermékeként ketonok keletkeznek. Egészséges szervezetben a ketonok alternatív tápanyagforrásként szolgálnak, például az agy számára, kóros felszaporodásuk (ketoacidózis) esetén viszont, súlyos állapotot idézhetnek elő savas kémhatásuk miatt.
Cukorbetegségben fontos, hogy a beteg ismerje a ketoacidózis tüneteit, és baj esetén azonnal tudja a teendőit. Gyógyszertárból beszerezhetők otthon használható gyorstesztek, amelyekkel ellenőrizhető a szervezet ketonszintje. Gyanú esetén ezekkel gyorsan el lehet dönteni, fennáll-e a veszélye a ketoacidózis kialakulásának.
A ketoacidózis tünetei
A ketoacidózis tünetei az alábbiak:
- rossz közérzet, fáradtság, álmosság, súlyos esetben ájulás;
- zavartság;
- gyors légzés;
- gyümölcs (jellemzően körte) vagy aceton illatú lehelet;
- hasfájás;
- magas vércukorszintből adódó tünetek: gyakori vizelési inger, szomjúságérzet, fogyás együttese az elmúlt időszakban.
Mikor forduljon orvoshoz?
A ketoacidózis a cukorbetegség nagyon súlyos szövődménye, mely azonnali kórházi ellátást igényel!
A ketoacidózis tüneteinek észlelésekor vagy a gyorsteszt túlzottan magas értékei (lásd később) esetén mindenképpen keresse fel a területileg illetékes sürgősségi betegellátó osztályt! Akkor is érdemes szakemberhez fordulni, ha a magas vércukor- vagy ketonértékek mellett testi tünetek nem (vagy csak gyengén) jelentkeznek.
A ketoacidózis kialakulásának okai
A ketoacidózis kialakulása az 1-es típusú cukorbetegség esetén a jellemzőbb, de előfordulhat 2-es típusú cukorbetegségnél is.
Néhány dolog fokozhatja a ketoacidózis kialakulásának esélyét, többek között az alábbiak:
- fertőzés (hasmenés, láz, hányás, húgyúti fertőzések, influenza);
- az előírt gyógyszeres terápia be nem tartása;
- sérülés vagy műtét;
- bizonyos gyógyszerek (pl. kortikoszteroidok);
- mértéktelen alkoholfogyasztás;
- illegális drogok (különösen stimulánsok);
- menstruáció, terhesség.
A ketoacidózist kiváltó okokban az a közös, hogy a szervezet stressz-szintjét növelik (kivéve gyógyszerek, drogok, elfelejtett inzulin adagolás – ezek direkt az inzulinszintre hatnak). A szervezet stressz hatására megkezdi a cukorraktárak mozgósítását, a cukor vérbe juttatását, melynek következménye a vércukorszint-emelkedés. Ez egy teljesen normális folyamat, fiziológiás reakció, cukorbetegség esetén azonban növeli az esélyét a ketoacidózis kialakulásának.
Ritkábban előfordulhat az is, hogy semmilyen kiváltó okra (triggere) nem vezethető vissza a ketoacidózis kialakulása.
A ketoacidózis lehetséges szövődményei
A ketoacidózis minél hamarabb orvosi beavatkozást igénylő állapot, kezelés nélkül súlyos következményei lehetnek, a beteg elveszítheti az eszméletét, és a szervezet egyensúlyának felborulása miatt akár halálhoz is vezethet.
A ketoacidózis diagnosztizálása
Amennyiben a vércukorszint 11 mmol/L felett van, és a beteg rendelkezik keton-gyorsteszttel, erősen ajánlott annak használata. A tesztcsíkok vérből vagy vizeletből is képesek kimutatni a ketonok jelenlétét.
A vérből végzett keton-tesztelés esetén az alábbi tartományokat mérheti:
- 0,6 mmol/L alatti érték a normál tartományba esik.
- 0,6–1,5 mmol/L közötti érték esetén még nincs ok a félelemre: két óra múlva egy újabb tesztet szükséges végezni.
- 1,6–2,9 mmol/L közötti érték esetén fennáll a veszélye a ketoacidózisnak. Érdemes az orvossal felvenni a kapcsolatot. Ilyen esetben segíthet a gyors hatású inzulin adagolása, de csak abban az esetben, ha a beteg tisztában van a mennyiséggel amit használhat ilyenkor.
- 3 mmol/L feletti érték esetén a ketoacidózis esélye nagyon magas, azonnali orvosi ellátás szükséges.
Vizelet gyorsteszt alkalmazása esetén, a 2+ eredménynél a ketoacidózis veszélye fennáll, azonnal orvosi ellátás szükséges.
A ketoacidózis kezelése
A ketoacidózis kórházi ellátást igényel, mely során a cél a vér cukor- és inzulinszintjének normál értékre állítása. Ehhez az esetek nagy részében az alábbiakra van szükség:
- intravénás inzulinadagolás;
- intravénás folyadékpótlás;
- intravénás tápanyag bejuttatás az energia pótlása céljából.
Ketoacidózis esetén fennáll a létfontosságú szervek (agy, vesék, tüdő) károsodásának veszélye, ezért ezek folyamatosan megfigyelése szükséges.
A ketoacidózis megelőzése
A ketoacidózis megelőzése érdekében célszerű betartani az alábbiakat:
- Soha, semmilyen körülmények között ne hagyja abba az inzulin adagolását, ez 1-es típusú cukorbetegség esetén kritikusan fontos! (amennyiben kezelőorvosa úgy nem rendelkezett).
- Kellő gyakorisággal mérje a vércukorszintjét (lelkileg vagy fizikailag megerőltető, stresszes időszakban lehetőleg a megszokottnál gyakrabban).
- Az inzulint (és egyéb gyógyszereit) az előírásoknak megfelelő körülmények között tárolja.
- Új gyógyszer szedése esetén konzultáljon kezelőorvosával.
- Bizonyos időnként ellenőrizze orvosi felszereléseit (tű, pen, vércukormérő), hogy megfelelően működnek-e.
- Tartson otthonában keton-gyorstesztet.
- Fogyasszon elég folyadékot.
- Próbálja kerülni a túlzott koffeintartalmú italok nagy mennyiségben történő fogyasztását, mint például kávé, tea, energiaitalok.
- Amennyiben a ketoacidózis vagy magas vércukorszint tüneteit érzékeli, mérje meg a vércukorszintjét és ketonszintjét, amennyiben erre nincs lehetőség, forduljon orvoshoz.
- Kellő gyakorisággal járjon kontrollvizsgálatokra.