A hormonmentes fogamzásgátlók egyik fő csoportját a férfi- és női ivarsejtek találkozását mechanikus vagy kémiai módszerrel megakadályozó ún. barrier eszközök képezik. A barrier típusú fogamzásgátló eszközök fizikai vagy kémiai gátat képezve akadályozzák meg a spermiumok női méhbe való jutását, erre utal a francia eredetű ’barrière’ szó, amely akadályt, gátat jelent.
Ezek az eszközök a családtervezés részét képezhetik abban az időszakban, amikor a gyermekvállalás még nem esedékes. A fogamzásgátlás így elősegíti, hogy a majdan megszületendő gyermek a család szempontjából optimális időpontban érkezzen.
Mechanikus fogamzásgátlás
A mechanikus barrierek csoportjába a gumióvszer, a hüvelyi pesszárium és a méhszájsapka tartozik.
Gumióvszer
A mechanikai barrierek közül a latexből vagy műanyagból készült férfi óvszer (kondom) használata a legelterjedtebb. Helyes alkalmazás esetén a hatékonysága kielégítő, és fontos szerepe van a nemi úton terjedő fertőzések átvitelének csökkentésében is.
Kevésbé ismert, hogy az 1990-es évek óta léteznek hüvelybe helyezhető női óvszerek is, amelyek hatékonysága és praktikussága azonban alacsonyabb, mint a férfi óvszereké.
Hüvelyi pesszárium
A hüvelyi pesszárium a legelterjedtebb női barrier eszköz. A rugalmas peremű, vékony gumi félgömb felhelyezése a perem összenyomása után könnyen elvégezhető. A kellő hatékonyság elérése érdekében a közösülés után 6-8 óráig a hüvelyben kell hagyni az eszközt.
A pesszárium önmagában történő használata nem nyújt maximális védelmet, ezért egyéb módszerekkel, például kémiai (spermicid) védekezéssel tehető hatékonyabbá (ld. lentebb). A pesszárium viselése nem kellemetlen, felhelyezése nem bonyolult, nem zavarja a nemi érintkezést, és nem költséges.
Méhszájsapka
A méhszájsapka (cervixsapka) gumiból készült mechanikus eszköz, amely a spermiumok méhbe jutását akadályozza meg. A méhszájsapka hasonlít a pesszáriumra, de mérete kisebb és anyaga merevebb. Többféle méretben kapható, mivel pontosan illeszkedik a méhszájhoz; a megfelelő méret kiválasztását célszerű nőgyógyász szakorvosra bízni.
Az eszközt közösülés előtt kell felhelyezni, és a szexuális együttlétet követően legfeljebb 48 óráig maradhat bent. A nem kívánt terhesség hatékony megelőzése érdekében a méhszájsapkát spermiciddel együtt ajánlott alkalmazni (ld. lejjebb). Ahogy a hüvelyi pesszáriumot, úgy a méhszájsapkát sem szabad eltávolítani a nemi aktust követően legalább további 6 óráig.
Kémiai módszerek
A krém, hab, zselé vagy kúp formájában is kapható, hüvelybe helyezhető, spermaölő (spermicid) hatású készítmények megbénítják vagy elpusztítják a hímivarsejteket, mielőtt a petesejthez érnének. Felhelyezésük a várható közösülés előtt körülbelül fél órával célszerű. A közösülést követően 6-8 órán keresztül kerülendő a hüvelyöblítés. A spermicidek önmagukban történő használata nem elég megbízható fogamzásgátló módszer, ezért javasolt egyéb módszerekkel – például pesszáriummal vagy óvszerrel – együtt használni.
Annak ellenére, hogy a spermicidek a hüvelybe juttatást követően akár több órán keresztül is kifejtik hatásukat, csak egy nemi aktusra nyújtanak védelmet, ezért ismételt nemi együttlétet megelőzően újabb adag spermicid anyagot kell a hüvelybe juttatni. Használatuk kellő odafigyelést igényel: amennyiben a behatási idő előtt történik meg a közösülés, vagy ismételt nemi aktus esetén nem történik meg az újabb adag spermicid hüvelybe juttatása, az általuk nyújtott védelem hatékonysága nagymértékben csökken.
A barrier módszerek előnyei és hátrányai
A fogamzásgátlás módjának megválasztásához az adott módszer/eszköz előnyeinek és hátrányainak mérlegelése szükséges.
A barrier fogamzásgátló eszközök előnyei az alábbiak:
- a mechanikus és kémiai fogamzásgátló eszközök nem tartalmaznak hormont;
- az óvszer bármikor alkalmazható, és bárki használhatja hormonszinttől, kortól és egészségi állapottól függetlenül, védelmet nyújt a nem kívánt terhesség mellett a nemi úton terjedő betegségek ellen is, illetve könnyen beszerezhető;
- az óvszerrel ellentétben a pesszárium és a méhszájsapka használatának nem előfeltétele a pénisz merevsége, ezért már a közösülés előtt is felhelyezhető a hüvelybe, kortól függetlenül alkalmazható, és – leszámítva bizonyos állapotokat és betegségeket (ld. lejjebb) – bármikor használható;
- a spermicid készítmények síkosító hatást is kifejtenek, már a közösülés előtti egy-két órában is bejuttathatók a hüvelybe, így az együttlét örömét nem zavarja meg a felhelyezés. Mechanikus barrierrel (pesszáriummal, méhszájsapkával, vagy óvszerrel) kombinálva hatékony védekezési módszert jelentenek.
A barrier fogamzásgátló eszközök hátrányai az alábbiak:
- a gumióvszert merev péniszre kell felhelyezni, ami megzavarhatja a szexuális együttlétet. Használata során hibák fordulhatnak elő (zajló közösülés közben történő felhúzás, az óvszer szakadása vagy lecsúszása stb.), ami nagymértékben rontja a fogamzásgátlás hatékonyságát;
- a pesszárium és a méhszájsapka használata nagy odafigyelést igényel, a női partner kevésbé érzékeli, ám a férfi partnert zavarhatja a nemi együttlét során. Beszerzése körülményesebb, mint az óvszeré;
- a spermicidek körültekintő alkalmazást igényelnek, mivel helytelen használat esetén nagymértékben csökken a hatékonyságuk, egyes összetevőik helyi allergiás reakciót okozhatnak, valamint hatékonyságuk önmagában nem nyújt maximálisan kielégítő védelmet.
A barrier módszerek ellenjavallatai
A pesszárium és a méhszájsapka használata nem javasolt a szülést követő első hat hétben (a gyermekágy időszakában amúgy is érdemes mellőzni a szexuális együttlétet az anya mielőbbi regenerációja érdekében, lásd még: Pihenés baba mellett). Az eszköz használata ellenjavallt a méh süllyedése vagy hátrahajlott helyzete, jelentős mértékű hólyagsérv és végbélsérv esetén, mivel ezek az állapotok akadályozzák a tökéletes illeszkedést.
További ellenjavallatot képeznek a női nemi szervek és a húgyhólyag gyulladásos megbetegedései (ld. még hüvelygyulladás, húgyúti fertőzések).
A spermicidek alkalmazásának gátat szabhat az egyes összetevők iránti túlérzékenység (allergia).
Mikor forduljon orvoshoz?
Bár a barrier típusú fogamzásgátló eszközök használata viszonylag egyszerű, a méhszájsapka és a pesszárium esetében az első felhelyezés előtt érdemes nőgyógyász szakorvos útmutatását kérni.
Amennyiben a használat során elszakad, megsérül a gumióvszer, illetve elmozdul a hüvelyi pesszárium vagy a méhszájsapka, vagy alkalmazásuk nem az előírás szerint történik, és nem tervez gyermekvállalást, a lehető leghamarabb forduljon nőgyógyász szakorvoshoz vagy a háziorvosához, és kérje az esemény utáni tabletta felírását!
Kezelőorvosa akár telefonos konzultációt követően, személyes megjelenést nem igénylő módon is felírhatja a receptet.
Lásd még: Sürgősségi fogamzásgátlás