A nátrium elengedhetetlen szerepet játszik a szervezetben számos élettani folyamatban, például a folyadékegyensúly fenntartásában, a különböző idegi ingerületvezetésben, a vizeletkiválasztásban és a megfelelő izomműködésben.
A nátrium szintje a vérben szigorú szabályozások által viszonylag szűk határok között mozog. Egy átlagos felnőtt számára táplálékaink teljes mértékben fedezik a szükséges napi sóbevitelt, azonban a modern táplálkozás általában túl sokat tartalmaz belőle, ami komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet.
A nátrium
A nátrium számos élelmiszerben megtalálható, és az ételekbe a hozzáadott sóval (nátrium-klorid) is bekerül.
Az ásványi anyag elengedhetetlen a szervezet normál működéséhez, mivel több funkciójában is szerepet játszik:
- a folyadékháztartás egyensúlyban tartásában,
- az idegi ingerületvezetésben,
- az izmok összehúzódásának és ellazulásának szabályozásában,
- a vizeletkiválasztásban.
A szervezetben megtalálható nátrium mennyiségét a vesék szabályozzák. Amikor a nátriumszint alacsony, akkor visszatartják, amikor túl magas, a vizelettel kiürítik a felesleges mennyiséget.
Sóhasználat a táplálkozásban
A sót évezredek óta használja az emberiség, mivel ízesít, felerősíti a többi ízt, és tartósító hatása is van, mivel vizet von el. Éppen ezért a sóval bevitt nátrium mennyisége inkább magas, mint alacsony manapság az átlagos táplálkozásban.
A nátriumtöbblet tünetei, következményei
A nátrium élettani szérumszintje 135 és 145 mmol/l között változhat.
A normál, modern táplálkozás általában túl sok sót tartalmaz. Ha a vese valamiért nem tudja az összes felesleges nátriumot kiválasztani, akkor abból többlet keletkezik a szervezetben. A nátrium vízfelvevő hatása miatt megnő a sejtek közötti víz mennyisége, és megemelkedik a vérnyomás. Mindkét folyamat megterheli a szívet is.
Egyes emberek érzékenyebbek a nátrium mennyiségére, náluk súlyosabbak lehetnek a következmények.
Az először tünetekkel még nem járó magas vérnyomás hosszú távon érelmeszesedéshez, szívproblémákhoz, stroke-hoz vezethet, de előfordulhat veseprobléma is a túl sok nátrium miatt. A túl sok nátrium jelenléte akár a vérnyomás megemelése nélkül is képes károsítani az ereket, a szívet és a vesét. A túl sok nátrium csontritkulást is okozhat, mivel felborítja a kalcium-anyagcserét.
Akut nátriumtöbblet (hipernatrémia)
Amikor a vérben valami miatt hirtelen megnő a nátrium mennyisége, az a sejtekből von el folyadékot. A folyadékháztartás felborulása együtt jár azzal, hogy az agyban is megnő a folyadék mennyisége és nyomása, ami rohamokhoz, kómához, halálhoz is vezethet. A tüdőben felgyülemlő folyadék légzési nehézséget okozhat.
A hipernatrémia egyéb tünetei:
Ez a jelenség általában időseknél fordul elő, akik nem esznek és isznak eleget, vagy magas lázuk van, és sok folyadékot veszítenek, például vízhajtó szedése vagy hányás, hasmenés miatt.
A nátriumhiány tünetei, következményei
A nátrium hiánya (hiponatrémia) sokkal ritkább, mint a többlete, ugyanakkor szintén életveszélyes állapot. Nátriumhiány akkor fordul elő, amikor túl sok víz jut a szervezetbe, csökkentve a nátrium koncentrációját (például hőségben, amikor a nagy vízfogyasztás mellett az ionok pótlása elmarad), vagy egyes gyógyszerek hatására alakul ki mellékhatásként. Az alacsony nátriumszint hatására a víz a sejtekbe vándorol. A probléma bárkinél jelentkezhet, de gyakoribb szívbetegségben, vesebetegségben szenvedőknél.
A túl sok víz bevitele mellett a túl sok nátrium távozása is kiváltó ok lehet, amit okozhat alkoholizmus, vízhajtó gyógyszerek, hasmenés is.
Súlyos esetben a tünetek: zavartság, rohamok, kóma.
A nátriumhiány egyéb tünetei:
- hányinger, hányás,
- fejfájás,
- gyengeség,
- izomgörcsök, izomgyengeség.
Ha az említett tüneteket észleli, keresse fel a legközelebbi sürgősségi betegellátó osztályt (SBO), vagy kérjen segítséget, hívjon mentőt a 112-es telefonszámon!
A nátrium napi ajánlott beviteli szintje
A krónikus betegségek megelőzése érdekében a napi nátriumbevitelt ajánlott 2300 mg alatt tartani – ez körülbelül 5 gramm sónak felel meg. Gyermekek esetében ez az érték kisebb.
A nátrium szintje a vérből laborvizsgálattal vagy vérgázvizsgálat segítségével ellenőrizhető.
Nátriumforrások
A nátrium elégséges bevitele a legtöbb esetben nem jelent gondot, mivel az átlagos táplálkozás inkább túl sokat tartalmaz belőle. A természetes alapanyagok (zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék stb.) kisebb mennyiségben tartalmazzák, a feldolgozott élelmiszerekkel és a főzéskor hozzáadott sóval azonban nagyon nagy mennyiség vihető be. Éppen ezért az előrecsomagolt élelmiszereken kötelező a sótartalom jelölése.
A nátriumbevitel csökkentésének módjai:
- kerülje a feldolgozott élelmiszereket;
- csökkentse a főzéskor használt só mennyiségét, inkább zöldfűszerekkel ízesítsen;
- kerülje a szószokat, önteteket, amelyek többnyire nagyon sok sót tartalmaznak;
- mindig figyelje az élelmiszerek címkéjén a sótartalmat;
- ügyeljen a folyadékfogyasztásra: az elegendő vízfogyasztás segíti a vesét a többletnátrium kiválasztásában.
A nátrium kölcsönhatása egyéb anyagokkal
A szervezetben a nátrium és a kálium szintje között egyensúly áll fenn. Az ajánlott bevitel káliumból sokkal magasabb, mint nátriumból, de a modern táplálkozásban ez általában éppen fordítva alakul, ezzel is növelve a magas nátriumbevitel okozta veszélyeket.