Sérv (hernia) bármely zsigernek az élettani anatómiai helyzetéből (üregéből) valamely veleszületett vagy szerzett nyíláson keresztül történő kitüremkedése, előesése.
A sérveknek sokféle megjelenési formájuk létezik. Amikor sérvről beszélünk, általában hasfali sérvekre gondolunk, melyek közül leggyakoribbak a lágyéktáji sérvek. Ezek a hasfal azon veleszületett vagy szerzett gyenge területén alakulnak ki, ahol a hasűri nyomás szervet vagy szerveket présel a hasfal irányába.
A sérv alkotórészei a következők:
- Sérvkapu: a hasfal veleszületett vagy szerzett nyílása;
- Sérvtömlő: a fali hashártya sérvkapun át kitüremkedő része;
- Sérvtartalom: a sérvtömlőbe kipréselődött hasüregi szerv vagy szervek.
Elhelyezkedés alapján megkülönböztetünk:
- lágyéktáji sérveket (lágyéksérv és combsérv),
- köldöksérvet,
- posztoperatív sérvet (műtéti hegek helyén kialakuló sérv),
- egyéb, ritkább hasfali sérveket.
A sérvek egyik speciális formája a rekeszsérv (hiatushernia), a gyomor vagy egyéb hasüregi szerv mellkasba kerülése a rekeszizmon keresztül. Leggyakoribb formája a csuszamlásos rekeszsérv, amelyben a gyomor bizonyos része a rekeszizmon át a mellkasi üregbe boltosul, és időnként visszacsúszik a hasüregbe.
A sérvek tünetei
A sérvek eleinte gyakran nem okoznak semmilyen tünetet, de kehetséges, hogy a sérv keletkezésekor a sérv tájékán húzó, égő, nyilalló, feszülő vagy nyomó fájdalom jelentkezik. Rövidesen egy változó méretű, elődomborodó elváltozás is megjelenik. Ennek nagysága mozgás, emelés vagy hasprés hatására változhat, lefekvéskor a mérete csökkenhet vagy el is tűnhet.
A beteg panasza nem feltétlenül arányos a sérv méretével. Gyakran még a nagy méretű sérvek sem okoznak jelentős panaszt, máskor még egy hashártya előtti kis zsírcsomó kicsípődése is (például combsérv esetén) jelentős fájdalmat okozhat.
A rekeszsérv kisebb betüremkedései ritkán okoznak panaszt, de gyakori a gyomorsav nyelőcsőbe áramlásával járó refluxbetegség kialakulása. Ennek tünete lehet a gyomorégés, nyelési nehézség vagy mellkasi fájdalom.
Mikor forduljon orvoshoz?
Keresse fel a háziorvosát, ha bármely testtájon változást – csomót, duzzanatot – észlel, vagy a fentebb felsorolt tünetek bármelyikét tapasztalja.
Indokolt esetben a háziorvos járóbeteg sebészeti vagy egyéb szakrendelésre fogja irányítani.
A sérvek kiváltó okai
Megkülönböztetünk veleszületett és szerzett sérveket. A hasfal gyengülése kialakulhat hasüregi műtéteket követően vagy az idősödéssel járó kötőszöveti gyengülés miatt is.
A veleszületett sérvek fejlődési rendellenességek miatt alakulnak ki. Leggyakoribb formájuk fiúknál a here leszállását követően a hashártyatasak elégtelen záródása miatt kialakuló lágyéksérv, valamint a köldökgyűrű elégtelen záródása miatt kialakuló köldöksérv.
A szerzett sérvek az emelkedett hasüregi nyomás vagy hasfali kötőszöveti gyengeség miatt alakulnak ki. Hasüregi nyomást okozhat az elhízás, a makacs köhögés, a vizeletürítési zavar, a székrekedés vagy valamilyen hasüregi daganat.
Rekeszsérv keletkezhet szintén hasüregi nyomásfokozódás miatt, baleset következtében sérüléskor, szüléskor vagy nagy erőkifejtéskor, valamint a rekesz fejlődési rendellenessége következtében.
A sérvek lehetséges szövődményei
A kezeletlen sérv tovább növekedhet és kizáródhat. A kizáródás a sérv súlyos szövődménye, mivel a kizáródott sérv a bél vérellátásnak megszűnésével járó bélelzáródást okozhat. A bélelzáródás tünete az erős, görcsös hasi fájdalom, a felfúvódás és hányás. A teljes bélelzáródás székrekedést, a részleges elzáródás hasmenést okozhat.
A bélelzáródás sürgős kórházi ellátást igényel, ezért a fentebb felsorolt tünetek esetén azonnal hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
A sérvek diagnosztizálása
A sérvek jelentős hányadának kórisméje fizikális vizsgálat alapján felállítható. Amennyiben a panaszok, a tünetek és a fizikális vizsgálat alapján nem igazolható egyértelműen a sérv, ultrahangvizsgálat válik szükségessé. Ha a hasfali ultrahangvizsgálat nem erősíti meg a sérv kórisméjét, CT-vizsgálatra kerülhet sor.
A rekeszsérv diagnosztizálására általában röntgenvizsgálatot és/vagy endoszkópos vizsgálatot alkalmaznak.
A sérvek kezelése
A sérvek kezelése sebészi beavatkozással történik. A különböző műtéti beavatkozásokról további részletek a Hasfali sérvműtét, Köldöksérvműtét, Lágyéksérvműtét férfiaknál és Lágyéksérvműtét nőknél című cikkeinkben olvashatók.
A sérvek megelőzése
A sérvek kialakulásának megelőzésében a következő tényezőknek lehet fontos szerepük:
- Kerülje a dohányzást.
- Fogyasszon megfelelő mennyiségű rostdús ételeket, például zöldségeket és gyümölcsöket, teljes kiőrlésű termékeket, illetve rostban gazdag müzlit.
- Súlyemelésnél figyeljen a megfelelő testtartásra.
- Végezzen hasfalerősítő gyakorlatokat.
- Amennyiben túlsúlyos vagy elhízott, igyekezzen rendezni a testsúlyát.
- Ne préseljen túlzottan székelés közben.
Sérvek különböző életszakaszokban
Az újszülöttkori rekeszsérv a rekeszizom fejlődési rendellenessége következtében alakul ki. Ilyenkor a hasi szervek betüremkednek a mellüregbe, és nyomást fejtenek ki a tüdőre és a szívre, ami súlyos tünetekhez vezethet közvetlenül a megszületés után. Az időben felfedezett, tüneteket okozó újszülöttkori rekeszsérvek mielőbbi sebészi beavatkozást igényelnek. A veleszületett hasfali sérvek összetett ellátást igénylő, súlyosabb formái az omphalocele és a gastroschisis, mely állapotokat a modern újszülöttsebészet ma már kiemelkedően jó gyógyulási aránnyal képes helyreállítani.
Várandósságot (szülést) követően előfordulhat hasizomszétválás (rectus diastasis), amikor a has középső vonalában, főként a köldök környékén, hasprés hatására elődomborodik a hasfal. A hasizomszétválás megelőzhető a hasizom gyermekvállalás előtti erősítésével, a túlzott súlygyarapodás kiküszöbölésével, a várandósság ideje alatt végzett tornagyakorlatok végzésével, valamint a nehéz súlyok emelésének kerülésével.
Idős, hasi műtéten többször átesett és túlsúlyos személyek esetén megnövekszik a hasfali sérv kialakulásának esélye, különösen a nagy metszéssel járó műtéteket követően.