A szemhéj apró izmainak akaratlan, esetenként gyors összehúzódása a szemhéjgörcs vagy más néven rángatózó szem – de nevezik szemhéjtiknek is. A tünetek általában enyhék és hamar elmúlnak, de lehetnek maradandók is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a szemhéjgörcs már több hete fennáll, keresse fel a területileg illetékes szemészetet.
Szintén orvosi segítségre van szükség, amennyiben
- a szemhéj lóg, a szem akaratlagosan sem tartható teljesen nyitott állapotban;
- a szemhéjgörcs pislogást okoz (a szem a görcs során teljesen becsukódik);
- a testen – a szemhéjgörccsel egyidejűleg – máshol is izomgörcsös alakul ki;
- a szemhéjgörcs kísérő tüneteként a szem kivörösödött, váladékozik.
Szemhéjgörcs lehetséges okai
A szemhéj izmainak mozgászavara a legkülönfélébb okokra vezethető vissza. Leggyakrabban kimerültség, túlhajszoltság esetén fordul elő, de előidézheti túl sok koffein (pl. kávé, energiaital) vagy alkohol fogyasztása is.
Szemhéjgörcsöt különféle, a szemhéj belső felét érő irritáló anyagok is kiválthatják, például a füst vagy a légszennyezettség. A kiváltó okok közé sorolható a fényérzékenység, a szemszárazság és a kötőhártya esetleges sérülése, de idegen test (trauma) vagy akár a rendellenes szögben növő szempilla is. Az arcideg irritációja szintén előidézhet szemhéjgörcsöt.
Lehetséges, hogy – főként fényérzékenységgel járó – gyulladásos szembetegségek kísérő tüneteként jelentkezik. Előfordulhat fejsérülés után is, illetve a Tourette-szindróma, a Wilson-kór vagy a Parkinson-kór, a sclerosis multiplex vagy agyvérzés kísérő tünete is lehet.
A szemhéjgörcs olykor családon belüli halmozódást is mutat, így feltételezhető, hogy bizonyos esetekben örökölhető, genetikai hajlam is a hátterében állhat. Gyakran azonban nem fedezhető fel semmilyen szervi ok a betegség hátterében.
Szemhéjgörcs kezelése
A súlyos, orvosi segítséget igénylő eseteket kivéve a szemhéjrángás házilagos kezelése általában eredményre vezet, az alábbiak szerint:
- a monitor, számítógép előtt töltött idő gyakori megszakítása, a szem pihentetése;
- a közvetlenül a szembe tűző erős fényforrások kerülése;
- elegendő alvás, pihenés;
- a stresszhelyzetek kerülése, vagy ha ez nem lehetséges, akkor stresszkezelő vagy stresszoldó technikák alkalmazása;
- az élvezeti szerek – kávé, alkohol – fogyasztásának csökkentése;
- száraz szem esetén műkönny alkalmazása.
Gyakori, a mindennapi életvitel során már kifejezetten zavaró szemhéjrángás esetén – minden egyéb, súlyos szervi probléma kizárását követően – szakrendelői körülmények között, a szemhéj egyes izmait ellazító botoxinjekciók is megszüntethetik a tüneteket.