Hirtelen fellépő, sikertelen vizelési próbálkozások esetén vizeletelakadásról beszélünk. Ilyenkor jellemzően a húgyutak alsó részében, a húgyhólyag után lép fel fizikai akadály, de előfordulhat a húgyvezeték elzáródása miatt is.
Ilyenkor a beteg képtelen a vizelet ürítésére, így a már meglévő vizelési inger és telthólyag-érzet egyre fokozódik. A vizeletelakadás gyors orvosi közbeavatkozással könnyen megszüntethető. Előfordulhat, hogy a vizelet ürítése csak részben akadályozott – ezt vizeletrekedésnek nevezzük.
A vizeletrekedés enyhébb, de tartósan, akár hónapokig is fennálló panaszokkal járhat:
- gyakori vizelési inger,
- nehezen indítható vizelés,
- akadozó vagy gyenge vizeletsugár,
- éjszakai vizelés,
- telthólyag-érzet,
- egyéb vizelettartási zavarok,
- nagy, feszülő, akár köldökig érő hólyag.
A részleges ürítések miatt a húgyhólyagban minden alkalommal vizelet marad vissza, ami a hónapokon keresztül fennálló, kellemetlen tünetekhez vezet.
A teljes elzáródás (vizeletelakadás) tünetei hirtelen lépnek fel, és jóval erőteljesebbek:
- vizelési képtelenség,
- alhasi fájdalom,
- diszkomfortérzet,
- telthólyag-érzet,
- sürgető vizelési inger.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a vizelésében változást vagy a felsorolt tünetek bármelyikét tapasztalja, forduljon háziorvosához.
Figyelem! A teljes vizeletelakadás mielőbbi orvosi beavatkozást igényel. Ha a vizelet egyáltalán nem ürül, és fokozódó hasi fájdalom jelentkezik, keresse fel a legközelebbi urológiai szakrendellést vagy sürgösségi ügyeletet!
A területileg illetékes urológiai rendelés beutaló nélkül látogatható.
A vizeletelakadás, vizeletrekedés kiváltó okai
A húgyutak szűkületének vagy teljes elzáródásának hátterében számos tényező állhat. Gyakoribb okok a prosztataproblémák (prosztatamegnagyobbodás, -gyulladás, -daganat), húgyúti fertőzések, húgycsőszűkület, illetve a húgykövek jelenléte.
További kiváltó okok lehetnek:
- kismedencei műtét szövődménye;
- gyenge hólyagizomzat;
- idegen test;
- nyálkahártya-duzzanat;
- kismedencei térfoglaló folyamat;
- gyógyszer mellékhatása;
- méhelőesés (uterus prolapsus).
Fentieken túl vizeletelakadáshoz, vizeletrekedéshez vezethetnek beidegzési zavarok, illetve a vizeletkiválasztó rendszer működéséért felelős idegek károsodása is, például cukorbetegség, sclerosis multiplex vagy porckorongsérv szövődményeként.
A vizeletvisszamaradás lehetséges szövődményei
A sikertelen vizeletürítés következtében pangó vizelet maradhat a hólyagban, ami növeli a fertőzésveszély kockázatát. Súlyosabb, előrehaladott esetben a húgyutak elzáródása a vizelet további felhalmozódásához, húgykövek kialakulásához és a vesék tartós károsodásához is vezethet.
Ha a vizelet hosszú ideig nem tud ürülni, a hólyagfalra nehezedő fokozódó nyomás miatt a hólyag megrepedhet. Ha az akadály magasabban, a húgyvezetékben van, a vesében üregrendszeri tágulat alakulhat ki.
A vizeletelakadás és a vizeletrekedés kezelése
A vizeletelakadás sürgős orvosi beavatkozást igényel. A legfontosabb ilyenkor a felgyülemlett vizelet mielőbbi eltávolítása katéterezéssel. Komplikáltabb esetekben szükséges lehet szeméremcsont fölötti katéter (epicisztosztóma) behelyezése is.
A tünetek sürgősségi kezelését követően a kiváltó ok felderítése és kezelése történik, ami lehet életmód-változtatás, gyógyszeres terápia vagy műtét. Ha a vizelet normális ürülését vesekő akadályozza, akkor ultrahangos kőzúzást is alkalmazhatnak.
Lásd még: Vizeletürítési problémák