Az utóbbi időszakban sokszorosára növekedett a bőrdaganatok gyakorisága. Az egyik legsúlyosabb rosszindulatú daganatos betegség a bőr festéktermelő sejtjeinek (melanocyta) daganata, a melanoma. A melanoma kialakulásában – a világos bőr- és hajszín mellett – a nagy mennyiségű anyajegy is fokozott kockázatot jelent.
A rendszeres orvosi anyajegyvizsgálat és önvizsgálat jelentősen elősegíti a melanoma és más rosszindulatú bőrelváltozások időben történő felismerését, ami nagymértékben növeli a gyógyulás esélyét. A korai felismerés érdekében javasolt évente – nagyszámú anyajegy esetén félévente – egyszer bőrgyógyásszal megvizsgáltatni az anyajegyeket (dermatoszkópos szűrővizsgálat); az önvizsgálat pedig havi rendszerességgel ajánlott. Egy anyajegy színbeli, méretbeli vagy alakbeli változása esetén azonnali bőrgyógyászati vizsgálat szükséges.
Dermatoszkópos vizsgálat
A melanoma korai felismerésére használt fájdalmatlan, nem invazív módszer az ún. epilumineszcens mikroszkópia, vagyis dermatoszkópia. A dermatoszkóp bőrre helyezhető kézi „mikroszkóp”, mely segítségével az orvos a felhám alsó rétegéig „lelát” (lásd még: Bőr és függelékei). A dermatoszkóppal az orvos értékelni tudja a pigmentált bőrelváltozások méretének, alakjának és pigmentációjának mintázatát. A dermatoszkópia nem csak a melanoma, hanem más bőrelváltozások (pl. basalioma, seborrheás keratózis) diagnosztizálására is alkalmas.
A vizsgálat a teljes bőrfelületre kiterjed, a szűrés során az orvos az összes anyajegyet megvizsgálja. Anyajegyszűrésre érdemes könnyen levehető ruhában érkezni, illetve fontos arra figyelni, hogy a bőr ne legyen nagyon száraz, azonban a vizsgálat napján már nem ajánlott testápolót használni.
Fontos! A bőrgyógyászati ambulanciák térítésmentesen végeznek anyajegyszűrést, de ajánlott időpontot foglalni.
Önvizsgálat
A melanoma bárhol kialakulhat, még olyan bőrterületeken is, melyek nincsenek napfénynek kitéve. A melanoma leggyakoribb előfordulási helyei az arc, a fejbőr, a törzs (mellkas, has, hát), a lábak és a karok, azonban kialakulhat a körmök alatt, a tenyéren, a talpon, az ujjak hegyén vagy az ujjak közt, illetve a nyálkahártyákon (száj, orr, hüvely), illetve a végbélnyílás bőrén is.
Az önvizsgálatot ezért érdemes világos helyiségben található tükör előtt elvégezni, ahol a teljes test jól látható. Ajánlott a fejbőr, a tarkó, illetve az egyéb nehezen belátható bőrfelületek ellenőrzéséhez segítséget kérni.
Az önvizsgálatot a következő lépések szerint tanácsos végezni
- Vizsgálja meg teste elülső és hátulsó részét a tükörben, majd a jobb- és bal oldalát, felemelt karral.
- Hajlítsa be a könyökét, és alaposan nézze meg az alkarok és a felkarok elülső és hátsó részét, illetve a kezeket.
- Nézze meg a lábak és a lábfejek elülső, oldalsó és hátulsó részét, beleértve a talpakat és a lábujjak közötti területeket is.
- Válassza szét a haját, majd emelje meg, és vizsgálja meg a nyak hátsó részét és a fejbőrt egy kézitükör vagy egy másik személy segítségével.
- Ellenőrizze a hátát, a nemi szervek területét és a fenekét egy kézitükörrel.
- Ha gyanús bőrterületeket talált, készítsen róluk fényképet, hogy követhesse az idő múlásával bekövetkező változásokat.
Az otthoni önvizsgálat során az ABCDE-szabályt alkalmazzuk:
A: asymmetry – aszimmetria (szabálytalan alakot jelent);
B: border – határ (a melanomának a jóindulatú elváltozások egy részével szemben elmosódott, szabálytalan határai lehetnek);
C: color – szín, a terület pigmentáltsága (a bőrdaganatok többféle pigmentet tartalmazhatnak);
D: diameter – átmérő (aggodalomra adhat okot, ha az anyajegy 6 mm-nél nagyobb);
E: evolving – kialakulás, fejlődés (ha az anyajegy változik, növekszik, a felszíne érdessé, szárazzá válik, viszketni, esetleg vérezni kezd, orvoshoz kell fordulni).
Mikor forduljon orvoshoz?
Forduljon háziorvosához vagy bőrgyógyász szakorvoshoz, ha anyajegye
- mérete nő,
- alakja szabálytalanná válik,
- színe megváltozik,
- fájdalom, vérzés, viszketés, hámlás, nedvedzés vagy gyulladás tapasztalható.
Különösen figyeljen az újonnan megjelenő és szokatlan formájú anyajegyekre!
Kapcsolódó tartalmaink: