A nyári hónapokban a szökőkutak gyakran vonzzák a gyermekeket és a fiatalokat a hűsölés és a szórakozás reményében. Az egyre több helyen megjelenő, járdaburkolatba süllyesztett, medence nélküli szökőkutak különösen hívogatók a tikkasztó melegben. Mi baj lehet abból, ha az ember csak átsétál rajta? Megéri a pillanatnyi hűsölés?
A szökőkútban való fürdés számos egészségügyi kockázattal jár, amelyeket fontos ismerni, különösen a gyermekek biztonsága érdekében. Néhány kivételtől eltekintve tilos a szökőkútban való fürdés, ezért fontos, hogy a szülők is tájékozottak legyenek a témában, és felhívják a gyermekek figyelmét az esetleges veszélyekre. A víz minősége, a kórokozók jelenléte és a szökőkutak kialakítása mind veszélyt jelenthetnek. A szökőkút nem fürdőhely, ezért célszerű más, biztonságosabb alternatívát választani a hűsölésre és szórakozásra a nyári hónapokban.
Fontos! Tartsa be a higiénés és biztonsági szabályokat kánikula idején is! Ne használja fürdésre a dekorációs célt szolgáló szökőkutakat, ne hűsítse vele arcát, lábát, kezét sem!
A szökőkútban fürdés közegészségügyi kockázatai
A szökőkutakat nem fürdőzésre tervezik, hanem az esztétikai élmény – látvány, hang – növelésére, illetve a levegő hűsítésére. Mind a kialakításuk, mind a vízkezelésük számos egészségügyi kockázatot jelenthet. Léteznek viszont kifejezetten közvetlen érintkezésre, pancsolásra tervezett, ún. interaktív szökőkutak is: ezek biztonságosan használhatók, ha az alapvető higiéniai előírásokat betartjuk – ilyenkor azonban a szökőkút ezen funkcióját tábla jelzi. Amennyiben nincs ilyen jelzés, a szökőkútban való fürdés tilos.
A szökőkút vízminősége nem alkalmas fürdésre
Az egyik legfontosabb közegészségügyi kockázat a víz minőségével kapcsolatos. A szökőkutak vizét általában nem úgy kezelik, mint a medencék, fürdők vizét. A karbantartáshoz, a megfelelő üzemeltetéshez (pl. fertőtlenítés, algásodás- és vízkőlerakódás elleni védelem) használt vegyszerek összetétele és koncentrációja nem biztonságos fürdőzés szempontjából – bőrirritációt (bőrviszketést, bőrkiütéseket) okozhatnak.
Megfelelő karbantartás, fertőtlenítőszer-adagolás hiányában pedig a nyári melegben felmelegedő szökőkútvízben könnyen elszaporodhatnak a kórokozók. A szökőkutak szennyeződhetnek porszemcsékkel vagy akár állati ürülékkel is. A vízben emiatt számos kórokozó mikroorganizmus is jelen lehet. Ezek a kórokozók (pl. E. coli, norovírusok) súlyos fertőzéseket, jellemzően gyomor-bélrendszeri megbetegedéseket okoznak. Elsősorban akkor jelentenek veszélyt, ha a vizet a gyermekek lenyelik (pl. pancsolás közben vizes kézzel a szájukhoz vagy élelmiszerhez érnek).
Fertőző ágenseket, például Legionella baktériumot (lásd még: legionárius betegség) tartalmazó vízpermet belégzésével légzőszervi problémák (influenzaszerű tünetektől a súlyos tüdőgyulladásig) alakulhatnak ki, de a szökőkutak vizében olyan kórokozók is elszaporodhatnak (pl. Pseudomonas), amelyek a nyílt sebeket – vágások, karcolások, horzsolások, melyek a gyermekeken gyakran megtalálhatók – elfertőzhetik, vagy ezeken keresztül a szervezetbe jutva súlyosabb fertőzéseket idéznek elő.
A szökőkutak kialakítása balesetveszélyes lehet
A szökőkutak általában kemény felületűek, kőborításúak, gyakran gépészeti elemeket (fúvókákat, rácsokat, spriccelőket) tartalmaznak, a víz alatti részek pedig csúszóssá válhatnak. A gyermekek könnyen megcsúszhatnak vagy eleshetnek a nedves felületen, ami súlyos sérüléseket, csonttöréseket, vagy akár agyrázkódást is eredményezhet.
A térkőbe süllyesztett, időnként felfelé vizet lövellő szökőkutakon való átszaladás a csúszós felületek miatt szintén balesetveszélyes; a nagyobb, mélyebb szökőkutakban pedig a vízáramlás és a víznyomás is veszélybe sodorhatja az úszni nem tudó gyermeket.
Kapcsolódó tartalom: Tudnivalók hőség idején