A skorbut a szervezet súlyos C-vitamin-hiányának állapota. Régen a hosszú ideig tartó tengeri utazások során a tengerészeknél jelentkezett, akiknek nem volt lehetőségük megfelelő mennyiségű zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani.
Ma már nagyon ritkán fordul elő, de még megfigyelhető azoknál, akiknek szervezetében nincs elegendő C-vitamin.
A skorbut főbb tünetei
A C-vitamin bevitele elengedhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez. Súlyos hiánya esetén alakulhat ki a skorbut, amelynek főbb tünetei:
- végtagfájdalmak,
- gyengeség,
- bedagadt, vérző íny,
- könnyen kialakuló kék és vörös foltok a bőrön (különösen a lábszáron),
- lassú sebgyógyulás,
- vérszegénység,
- dudorok a hajhagymák körül,
- hangulatváltozások, letargia.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fenti tüneteket észleli, keresse fel háziorvosát. Duzzadt, vérző fogíny esetén forduljon fogorvoshoz.
A skorbut kiváltó okai
A skorbut kialakulásához a csökkent C-vitamin-bevitel vezet. Normál táplálkozás mellett ritkán fordul elő, mivel a kiegyensúlyozott étrend elegendő mennyiségű C-vitamint tartalmaz. Nem árt azonban tudni, hogy hő hatására a C-vitamin lebomlik, tehát az ételek hőkezelése csökkenti a vitamintartalmukat.
A skorbut kialakulásához minimum 3 hónap szükséges. A rossz táplálkozás miatt gyermekeknél, időseknél és különösen alultápláltság esetén nagyobb a betegség kialakulásának kockázata.
Bizonyos betegségek, állapotok fennállásánál nagyobb a C-vitamin-hiány, így a skorbut kialakulásának veszélye:
- felszívódási zavarokkal járó emésztőszervi betegségek (pl. fekélyes vastagbélgyulladás, Crohn-betegség);
- étkezési zavarok (pl. anorexia);
- rendkívül kevés zöldség és gyümölcs fogyasztása;
- dohányzás, alkoholizmus, drogfogyasztás.
A skorbut lehetséges szövődményei
Hosszú távon jelentkező szövődmény lehet a kezeletlen ínygyulladás miatt a fogak elvesztése.
A skorbut diagnosztizálása
Háziorvosa kikérdezi tüneteiről és étrendjéről. Szükség esetén vérvizsgálatot kér a C-vitamin-szint megállapítására.
A skorbut kezelése
A betegség a megfelelő C-vitamin-mennyiség bevitelével visszafordítható. Erre nemcsak a kiegyensúlyozott étrend, de táplálékkiegészítők is rendelkezésre állnak. A tünetek már a vitamin emelt bevitele utáni 1-2 napon belül enyhülni kezdenek, és általában két héten belül el is múlnak. Az orvos ezután javaslatot tesz az elegendő vitamint tartalmazó étrend követésére.
Ha a skorbut kialakulásában szerepet játszik valamilyen más betegség (emésztőszervi betegségek, anorexia stb.), akkor szakorvos segítsége szükséges annak kezeléséhez és a vitaminhiány elkerüléséhez.
A skorbut megelőzése
A C-vitamin ajánlott napi mennyisége 90 mg. Egyes fertőzések esetén, illetve műtéti vagy egyéb sebek gyógyulásának elősegítésére gyakran javasolnak napi 500-1000 mg-os bevitelt.
A megfelelő C-vitamin-mennyiség bevitelét a kiegyensúlyozott, gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend biztosítja. Javasolt a C-vitamint tartalmazó alapanyagokat frissen, nyersen fogyasztani, ugyanis a vitamin hő hatására elbomlik. C-vitaminban kifejezetten gazdag gyümölcs a narancs, a citrom, a lime és a kivi, a zöldségek közül a brokkoli, a karfiol, a káposzta fogyasztása javasolt.
Lehetőség van a C-vitamin bevitelére táplálékkiegészítők formájában is, azonban túlzott mennyiségben való fogyasztásuk különféle panaszokat (pl. vesekő) okozhatnak a szervezetben.
Gyermekek, idősek, várandósok
A várandósság alatt megnő a C-vitamin-szükséglet, a vitaminhiány súlyos esetben a magzatburok korai megrepedéséhez is vezethet.
A gyermekeknél és időseknél – táplálkozási szokásaik miatt – nagyobb a C-vitamin-hiány és a skorbut kialakulásának kockázata.