A tiamin néven is ismert B1-vitamin az energia-háztartásban játszik fontos szerepet, és számos táplálékkal bevihető. Mint a többi B-vitamin, a B1-vitamin is vízben oldódó, ezért nem raktározódik sokáig a szervezetben, naponta gondoskodni kell a beviteléről.
A B-vitaminok egy létfontosságú, vízben oldódó vitaminokból álló csoport, amelynek tagjai különböző szerepet játszanak a szervezetben. Összességében az idegrendszer egészségéért, a bevitt táplálékból való energianyerésért, a bőr és a látás egészségéért, valamint a vörösvértestek képződéséért felelősek.
A B-vitamin-család tagjai:
B1-vitamin (tiamin),
B2-vitamin (riboflavin),
B3-vitamin (niacin),
B5-vitamin (pantoténsav),
B6-vitamin (piridoxin),
B7-vitamin (biotin),
B9-vitamin (folsav),
B12-vitamin (kobalamin).
Pótlásuk gyakran komplex B-vitamin-készítménnyel történik.
B1-vitamin szerepe
A B1-vitamin a sejtek növekedésében és működésében létfontosságú anyag. Másik lényeges szerepe, hogy általa tud a szervezet a bevitt táplálékokból energiát előállítani. Ezáltal a folyamatos energiát igénylő szív- és agyműködésben is problémát okoz a hiánya.
B1-vitamin hiányának, túladagolásának tünetei
Mivel a felesleges B1-vitamin a vizelettel ürül, túladagolása nem fordul elő. Hiánya kiegyensúlyozott étrend mellett ritka, azonban a túl sok feldolgozott élelmiszer (pl. gyorséttermi és félkész, gyorsfagyasztott ételek) fogyasztása úgynevezett „magas kalóriatartalmú alultápláltsághoz” vezethet, mivel ezekben az élelmiszerekben jellemzően kevés a hasznos tápanyag.
B1-vitamin-hiány alakulhat ki továbbá, ha a vitamin felszívódása zavart szenved.
Ennek oka lehet többek között:
- lisztérzékenység,
- diabétesz,
- gyomorszűkítő műtét,
- HIV-fertőzés,
- alkoholbetegség,
- vízhajtó szerek alkalmazása mellett az idősödés.
B1-vitamin-hiány tünetei lehetnek:
- fogyás;
- zavartság, memóriazavarok;
- izomgyengeség.
Súlyosabb formákban perifériás neuropátia (végtagi zsibbadással, fájdalommal járó idegkárosodás) alakulhat ki, illetve megfigyelhető az immunrendszer teljesítményének romlása is, ami fokozott fogékonyságot jelent a fertőzésekre.
Extrém hiánya a beriberi betegség, amely súlyos szívműködési és idegrendszeri zavarokkal járó állapot, és akár halálos kimenetelű is lehet. A fejlett országokban ezt az állapotot az alkoholbetegség idézheti elő, szegényebb országokban az egyoldalú, vitaminszegény táplálkozás is kiválthatja (a betegség felfedezéséhez az ázsiai betegek kizárólagos rizsfogyasztása vezetett).
B1-vitamin napi ajánlott beviteli szintje
A felnőttek számára ajánlott napi B1-vitamin beviteli referenciaértéke: 1,1 milligramm (mg). A várandósok és szoptatós édesanyák szükséglete kissé megemelkedik, 1,4 mg-ra.
B1-vitamin főbb forrásai:
- húsok, halak,
- teljes kiőrlésű gabonafélék,
- hüvelyesek,
- joghurt.
A vitamin hosszú, nagy hőmérsékletű hőkezelés hatására lebomlik.
Az alábbi állapotokban megfontolandó a vitaminpótlás:
- 50 éves kor felett,
- várandósság, szoptatás idején;
- egyes krónikus betegségeknél (emésztési problémák, felszívódási zavarok esetén);
- túlzott alkoholfogyasztás, alkoholbetegség esetén;
B-vitamin-komplex étrendkiegészítők
Bár normál táplálkozás mellett a B-vitamin-hiány ritka, egyes állapotok és betegségek esetén megnövekedhet a hiány kialakulásának kockázata. Ilyenkor táplálékkiegészítőkkel pótolhatók a vitaminok. Egyszerre több B-vitamint tartalmazó, B-komplex formában is elérhetők, ezek azonban nem mindig tartalmazzák valamennyi B-vitamint.