A felszívódási zavar (malabszorpciós szindróma) az emésztőrendszer működésének zavara, amely miatt a tápanyagok, vitaminok, ásványi anyagok nem vagy csak részben hasznosulnak a szervezetben. A károsodás mértéke és típusa szerint a tünetek változatosak lehetnek. A betegség lefolyása lehet enyhe, de a károsodás mértéke szerint súlyos, akár életveszélyes állapot is kialakulhat.
Mivel a tápanyagok felszívódása a vékonybél felületén történik, a bélbolyhok állapota döntő jelentőségű. A bélbolyhok felületnövelő kitüremkedések a vékonybél belső felületén, amelyekben vérerek, idegek és nyirokerek futnak. A bélbolyhok károsodása csökkenti a felszívódást, a felszín felületét növelő képződmények jó állapotával a tápanyagok felszívódása is javul.
A felszívódási zavar főbb tünetei
A felszívódási zavar következtében egyrészt hiányállapotok alakulhatnak ki, amelyek tünetei szerteágazók lehetnek, attól függően, hogy milyen tápanyag, vitamin vagy ásványi anyag szintje csökken a szervezetben. Másrészt a bélben maradó tápanyagok vízvisszatartást, híg, vizes hasmenést okozhatnak. A bélbaktériumok lebontó folyamatokat végeznek, ezért puffadás, szélgörcs jelentkezhet.
A felszívódási zavarok tünetei az okok függvényében:
- zsírfelszívódási zavar: általában világos színű, bűzös széklethez vezet;
- a fehérjék felszívódásának zavara: járhat száraz hajjal, hajhullással, valamint vizenyők (ödémák) kialakulásával;
- a szénhidrátok felszívódásának zavara: kifejezetten jellemző a puffadás és a vizes hasmenés;
- a vitaminok, ásványi anyagok felszívódásának zavara: sokféle hiányállapotot okozhatnak.
Tünetként jelentkezhet sápadtság és fáradékonyság például vérszegénység miatt, vagy esetleg vérzékenység, idegbántalmak egyéb vitaminok hiánya miatt. Általános tünetként bármilyen felszívódási zavar járhat fogyással, illetve gyermekeknél a növekedés elmaradásával. Nőknél előfordulhatnak menstruációs zavarok is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fentebb részletezett tüneteket tapasztalja hosszú távon, keresse fel háziorvosát, aki gondoskodik a szükséges kivizsgálásról.
A felszívódási zavar kiváltó okai
A felszívódási zavarok hátterében sokféle ok állhat, amelyek közül a leggyakoribbak:
- bélbetegségek, például lisztérzékenység (cöliákia),
- gyulladásos bélbetegségek: Crohn-betegség, colitis ulcerosa,
- laktózintolerancia,
- hosszan tartó antibiotikum-használat (a bélbaktériumok egyensúlyának felborulása miatt),
- a bélrendszer károsodása trauma, fertőzés, besugárzás vagy műtét miatt,
- epebetegségek: csökkent termelés vagy kóros összetételű epe, epepangás, epevesztés, vékonybélbetegség,
- a hasnyálmirigy betegségei,
- daganatok,
- bizonyos gyógyszerek.
A felszívódási zavar lehetséges szövődményei
Amennyiben a szervezet nem jut hozzá megfelelő mennyiségben azokhoz a tápanyagokhoz, vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz, amelyek az egészséges működéséhez szükségesek, az sokféle szövődményhez vezethet:
- nagyobb esély a fertőzésekre,
- csontritkulás alakulhat ki, ami növeli a csonttörések kockázatát,
- gyermekeknél a fejlődés elmaradása.
A felszívódási zavar diagnosztizálása
A felszívódási zavarok kivizsgálása során első lépésben a kezelőorvos részletesen kikérdezi a beteg tüneteit. Ezt követően sor kerülhet vérvételre, hogy megnézzék bizonyos anyagok (pl. vas, D-vitamin, B12-vitamin) szintjét a vérben. A kivizsgálást segítheti akár székletvizsgálat is. Laktózintolerancia esetén az ún. hidrogénkilégzési teszt segíthet a diagnózis megerősítésében.
A kivizsgálás része lehet továbbá ultrahang-, röntgen- vagy CT-vizsgálat, esetleg végezhetnek endoszkópos vizsgálatot is, amely során szövettani mintavételre is sor kerülhet.
A felszívódási zavar kezelése
A felszívódási zavar kezelése a kiváltó októl függően változik. Előfordulhat, hogy elég egy speciális diéta kialakítása, amely könnyebben emészthető, és jobban felszívódik. Például laktózintolerancia esetén kerülni kell a laktóz fogyasztását, cöliákiában pedig gluténmentes diétát kell kialakítani. Ezenkívül pótlásra is kerülhetnek azon tápanyagok (pl. vas, B12-vitamin), amelyek felszívódása nem kielégítő.
A kezelés része lehet a hiányzó emésztőenzimek helyettesítésére vagy a görcsök csökkentésére szolgáló gyógyszerek adása.