Az enterális láz (más néven hastífusz) a Salmonella typhi baktérium által okozott betegség, amely általában a baktériummal szennyezett víz vagy élelmiszer fogyasztása révén terjed.
A szalmonella fertőzés a világ azon részein a leggyakoribb, ahol rossz a higiénia és korlátozott a tiszta ivóvízhez való hozzáférés lehetősége. A hastífusz – megfelelő kezelés nélkül – életveszélyessé válhat.
Az enterális láz főbb tünetei
A tünetek általában fokozatosan, a fertőzést követően, 1-3 hét elteltével alakulnak ki, az alábbiak szerint:
- magas láz;
- hasi fájdalom;
- fejfájás;
- súlyos hasmenés vagy székrekedés;
- kiütések;
- izomfájdalmak;
- gyengeség;
- étvágytalanság;
- hányinger, hányás;
- orrvérzés;
- köhögés.
Gyomortájékon általában megfigyelhető a has duzzanata, amit máj- és/vagy lépmegnagyobbodás is kísérhet.
A fertőzés okozta tünetegyüttes – különösen a tartós hasmenés és a magas láz – könnyedén a beteg kiszáradásához vezethet, ami önmagában is veszélyes állapot. Súlyos esetben tudatzavar, delírium is kialakulhat.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a felsorolt tünetek közül legalább három egyidejű megjelenését tapasztalja – különösen ha nemrégiben fertőzésveszélyes területen járt – forduljon háziorvosához, aki gondoskodni fog a szükséges vizsgálatok megszervezéséről!
Külföldi utazás esetén fertőzésveszélyes területeknek számítanak India, Afrika, Ázsia, valamint Dél- és Közép-Amerika bizonyos országai, illetve a Közel-Kelet egyes régiói.
A betegség kiváltó oka
A hastífuszt a Salmonella typhi nevű baktérium okozza, ami szennyezett víz és élelmiszerek elfogyasztásával terjed. Az ivóvízen, élelmiszereken túl használati tárgyak, kilincsek, csapok, WC-k, evőeszközök, játékok is fertőződhetnek a hastífusz baktériumaival.
A bakteriális szennyeződés – az esetek túlnyomó többségében – fertőzött széklet, illetve vizelet közvetítésével kerül a vízbe.
Lásd még: Szalmonella fertőzés
Az enterális láz lehetséges szövődményei
Kezelés nélkül a hastífusz életveszélyessé súlyosbodhat. Súlyos esetekben a fertőzés szövődményeként előfordulhat bélvérzés vagy a bélfal átlyukadása (perforációja). Ezek a szövődmények általában a betegség harmadik hetében alakulnak ki.
A kiszivárgó béltartalom súlyos hasi fájdalmat, hányingert, hányást és fertőzést (hashártyagyulladás és vérmérgezés) okozhat. Ezért ezek az életveszélyes szövődmények azonnali sürgősségi ellátást igényelnek.
Egyéb, kevésbé gyakori szövődmények:
- szívizomgyulladás;
- a szív nyálkahártyájának gyulladása (endocarditis);
- tüdőgyulladás;
- hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis);
- vese-, illetve hólyagfertőzések;
- agyhártyagyulladás;
- pszichiátriai problémák (például: tudatzavar, delírium).
Kezelés nélkül a betegség szövődményei életveszélyessé válhatnak.
Az enterális láz diagnosztizálása
A betegség gyanúja a tünetek és az utazási előzmények alapján is megállapítható. A diagnózis igazolásához a tüneteket mutató személy vizeletének, székletének és vérének laboratóriumi vizsgálatával a Salmonella typhi baktériumok kimutathatók.
Az enterális láz kezelése
A kezelés magában foglalja a kellő mértékű folyadékpótlást (rehidratálás) és az orvos által előírt antibiotikum terápia alkalmazását. A történelem során – főképp a háborús, harctéri higiénés viszonyok közepette – rettegett és többnyire végzetes hastífusz az alkalmazott antibiotikum-terápiának köszönhetően ma már gyorsan és általában maradandó károsodás nélkül gyógyítható.
Az enterális láz megelőzése
Ha azokban a fejlődő országokban jár, ahol a hastífusz napjainkban sem ritka, mindenképp tanácsos csökkenteni a fertőzés kockázatát:
- kizárólag főtt, vagy hámozott ételek, illetve palackozott víz fogyasztásával;
- a saláták és pasztőrözetlen tejtermékek fogyasztásának kerülésével;
- rendszeresen és alapos kézmosással – különösen WC-használat után és étkezés előtt.
A hastífusz ellen védőoltással is lehet védekezni, mely Magyarországon főleg azon munkavállalók számára javasolt, akik kapcsolatba kerülnek a szennyvízzel (pl.: csatornamunkások, laboratóriumi dolgozók stb.) vagy fertőzött területre utaznak.
Lásd még: