A gyomorballon egy szilikonból készült kisebb „zsák”, amit endoszkópos eljárással helyeznek a gyomorba, majd fiziológiás sóoldattal vagy levegővel töltenek fel. Célja – a jóllakottságérzés kiváltásával – a testsúlycsökkentés. Csak bizonyos testtömegindex (BMI) fölött alkalmazzák. Ez a terápia általában biztonságos és hatékony módja a tartós fogyásnak.
A gyomorballon behelyezését indokló esetek
Amikor valaki nagy testsúlytól próbál megszabadulni, de hagyományos módszerekkel – diétával és testmozgással – ez nem lehetséges, akkor többféle műtéti eljárás is (pl. gyomorszűkítő, gyomorbypass vagy gyomorszalagműtét) alkalmazható a fogyás elérése érdekében.
Gyomorballon behelyezése általában 30-40 BMI fölött, azaz kóros elhízás esetén indokolt, vagy amikor a túlsúly miatt más egészségügyi problémák jelentkeznek (például 2-es típusú cukorbetegség, magas vérnyomás, alvási apnoe vagy szívbetegség). Előfordul, hogy gyomorballonos eljárást alkalmaznak súlycsökkentő műtét előtt annak érdekében, hogy a beteg fogyásával csökkentsék a súlyos szövődmények kockázatát.
Nem mindenkinek javasolt azonban a gyomorballonos terápia: súlyos gasztroenterológiai anatómiai eltérés vagy terhesség esetén ellenjavallt.
A gyomorballon működése
A ballon – feltöltésének mértékétől függően – kitölti a gyomor egy részét, annak kapacitását csökkentve behatárolja a táplálékbevitelt. A páciens hozzászokik, hogy többször, kisebb adag ételt fogyasszon. A fogyás ilyen módon viszonylag lassú, ugyanakkor tartós.
A gyomorballon behelyezése
A beavatkozás nem műtéti úton, hanem (általában 20-60 perces) endoszkópos eljárással történik. A gasztroenterológus endoszkóp segítségével az üres gyomorba juttatja a leeresztett ballont, majd azt 650-750 milliliter levegővel vagy 400-700 milliliter fiziológiás sóoldattal feltölti.
A gyomorballon behelyezésének és alkalmazásának lehetséges szövődményei
Az endoszkópos eljárás szövődményei lehetnek:
- légzési nehézségek vagy szívritmuszavarok,
- szívinfarktus,
- fertőzés,
- a nyelőcső vagy a gyomor kilyukadása,
- a fogak vagy a hidak károsodása,
- vérzés az endoszkóp által okozott kisebb sérülésekből.
A gyomorballon alkalmazásának szövődményei:
- savas reflux,
- székrekedés vagy hasmenés,
- bélelzáródás.
Élet a gyomorballon behelyezése után
A beteg a ballon behelyezése után néhány hétig csak folyékony táplálékot fogyaszthat, majd fokozatosan áttérhet a lágy, később pedig a szilárd ételekre. A gyomorballon alkalmazása mellett is indokolt az életmódváltás, a diéta tartása és a rendszeres testmozgás.
A ballont 6-12 hónapig hagyják a gyomorban, majd egy újabb endoszkópos beavatkozással távolítják el. A terápia során a betegek súlyfeleslegüknek átlagosan több mint egyharmadát veszítik el.