Az elmúlt években a világ minden országában az egyik legfontosabb cél a COVID-19 járvány megfékezése volt. Van néhány egyszerű, a napi rutinba is könnyen beépíthető óvintézkedés, melyek betartása nem igényel szaktudást vagy különösebb anyagi ráfordítást.
A fertőzések terjedésének megelőzése érdekében az alábbi óvintézkedések betartása szükséges.
Helyes kézmosási gyakorlat
Mosson kezet rendszeresen és alaposan, legalább 20 másodpercig, szappannal és folyó vízzel, vagy tisztítsa meg a kezét alkoholos kézfertőtlenítővel, különösen:
- hazaérkezés után;
- ételkészítés előtt és közben;
- étkezés előtt;
- WC-használatot követően;
- tüsszentés, köhögés vagy orrfújás után;
- beteggel érintkezés előtt és után;
- állatokkal vagy állatok ürülékével való érintkezés után.
A szeméhez, szájához, arcához lehetőleg ne, vagy csak kézmosást követően nyúljon!
Az alapos, legalább 20 másodpercig tartó szappanos kézmosás a vírusok mechanikus eltávolítására alkalmas.
Lásd még: Helyes kézmosás
Kézfertőtlenítés
A vírusok hatástalanításához vírusölő (virucid) hatású fertőtlenítőszerek, például alkoholos kézfertőtlenítők is alkalmazhatók. A koronavírus ellen a legtöbb olyan szer hatásos, amely tisztító és fertőtlenítő hatással egyaránt rendelkezik (egyfázisú szer).
Környezettel kapcsolatos óvintézkedések
Otthonában és munkahelyén is szellőztessen rendszeresen! Lehetőleg kerülje a nagy tömeget, illetve a zárt légterű helyiségeket! Kerülje továbbá az érintkezést olyan betegekkel, akik köhögnek, tüsszögnek, lázasak – legyen bármilyen oka a betegségnek!
Köhögéskor, tüsszentéskor használjon papírzsebkendőt, amit használat után azonnal dobjon a szemetesbe! Zsebkendő hiányában behajlított karja könyökhajlatába köhögjön, tüsszentsen!
Tartózkodjon a másokkal történő szoros fizikai érintkezéstől.
A környezet takarítása, fertőtlenítése
A környezetében lévő használati tárgyak és élettelen felületek takarítására és fertőtlenítésére alkalmas bármilyen, kereskedelmi forgalomban árusított, fertőtlenítő hatású (pl. klórtartalmú) tisztítószer.
Megelőző fertőtlenítéskor fontos figyelni a csomagoláson jelzett használati mód és behatási idő megtartása, nehogy mérgező gázok keletkezzenek fertőtlenítés közben (pl. klórgáz).
Arcmaszk helyes használata
A cseppfertőzéssel terjedő kórokozók ellen jelentős védelmet nyújthat a maszkviselés. A járványosan terjedő fertőzések jelentős része az orrból és/vagy szájból származó apró cseppeken keresztül, kilégzéssel, köhögéssel, tüsszentéssel, énekléssel terjed az egyik emberről a másikra.
A fertőződés kockázatának csökkentésében fontos szerepe van a maszkviselésnek, így, amennyiben biztonságosabbnak ítéli meg, hétköznapi helyzetekben is viseljen maszkot, az alapvető higiéniai szabályok betartása mellett!
Bár a maszkviselés a köztereken jelenleg nem kötelező, ugyanakkor továbbra is ajánlott, és senki számára nem tiltható meg.
Figyelem! Az arcmaszk a megfelelő védelmet csak helyes használat mellett biztosítja!
A maszk helyes felvétele:
- Mielőtt felveszi a maszkot, mosson kezet szappanos vízzel, vagy tisztítsa meg a kezét alkoholos fertőtlenítővel.
- Illessze a maszkot az arca elé, és úgy vegye fel, hogy az takarja el az orrát és a száját is.
- Rögzítse a maszkot gumipántokkal vagy kötőkkel, és ha a maszk rendelkezik orrmerevítővel, azt formázza az orrára.
- Igyekezzen mindent úgy beállítani, hogy a lehetőségekhez mérten kényelmes legyen, mégis hézagmentesen fedje az orrát és a száját.
A maszk helyes levétele:
- Mielőtt leveszi a maszkot, mosson kezet szappanos vízzel, vagy tisztítsa meg a kezét alkoholos fertőtlenítővel.
- A maszkot a pántjainál fogva emelje le az arcáról. A szájat és orrot eltakaró elülső részéhez ne érjen hozzá, mert azt fertőzött felületnek kell tekinteni.
- Az egyszer használatos maszkot azonnal dobja a szemetesbe (közterületen külön zacskóba helyezve), a mosható textilmaszkot pedig mossa ki, és száradás után vasalja át.
- A maszk levételét követően ismételten tisztítsa meg a kezét alkoholos fertőtlenítővel vagy szappanos vízzel.
A maszk viselése közben ne tapogassa a maszkot, ne nyúljon az arcához, szeméhez, orrához, szájához, mert a vírus gyakran pont a szennyezett kézről kerül át a nyálkahártyára!
Lásd még: Maszk kisokos
Életmódbeli tényezők
A szervezet védekezőképessége, így a fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség alapvetően függ az immunrendszer működésétől, a szervezet általános állapotától. Vírusjárvány idején különösen fontos figyelni, és mindent megtenni azért, hogy az immunrendszer megfelelően működjön, a szervezet felvértezve és erős ellenálló képességgel tudja felvenni a harcot a kórokozókkal.
A szervezet ellenálló képességének karbantartásához, erősítéséhez az alábbiakat érdemes követni:
Rendszeres fizikai aktivitás
A rendszeres fizikai aktivitás elengedhetetlen a szövetek megfelelő vérellátásához, oxigénnel, tápanyaggal való ellátásához, növeli a szervezet ellenálló képességét. A rendszeres mozgásnak gyulladáscsökkentő hatása is van, illetve befolyásolja a fehérvérsejtek, azon belül a vírusok elleni védelemben szerepet játszó sejtek aktivitását, fokozza számos gyulladáscsökkentő anyag termelődését.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) által javasolt fizikai aktivitás mennyisége: naponta 30 perc közepes intenzitású kardiomozgás (futás, kocogás, séta, kerékpározás, úszás) és hetente kétszer fél óra izomerő-növelő mozgás.
Emellett fontos, hogy óránként pár percet mozogjuk, és naponta kb. tízezer lépést tegyünk meg.
Szabad levegőn tartózkodás, szellőztetés
Az emberi szervezet működését nagyban segíti a rendszeres szabad levegőn való tartózkodás. Lehetőségekhez mérten ennek a terepe legyen zöldterület – park, erdő.
A szabadban tartózkodás mellett, illetve ha erre nincs lehetőség, a tartózkodásra szolgáló épület, szoba rendszeres, napjában többszöri teljes átszellőztetése elengedhetetlen. A szellőztetés nemcsak a szervezetünket frissíti fel, de a szoba levegőjében esetlegesen összegyűlt kórokozók távozását is elősegíti.
Egészséges táplálkozás
A szervezet, az immunrendszer megfelelő működéséhez kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozásra van szükség. Ennek alapja a fehérjék, szénhidrátok és zsírok változatos és kiegyensúlyozott fogyasztása, napi legalább 400 gramm zöldség és gyümölcs fogyasztása, rostdús táplálkozás.
Kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozással a szervezet vitamin- és ásványianyag-, valamint nyomelem-ellátottsága megfelelő szinten tartható. Fontos azonban figyelni rá, hogy tavasz elején a szervezet raktárai – tekintettel a téli korlátozott zöldség- és gyümölcsfogyasztási lehetőségekre, a napos órák alacsonyabb számára – alacsonyabb szinten állnak, egyes embereknél akár ki is merülhetnek.
A raktárak kimerülését gyorsítják a krónikus betegségek, a mozgáskorlátozottság, a helytelen táplálkozás. Éppen ezért ilyenkor fontos, hogy gondoskodjunk a plusz vitamin-, ásványianyag- és nyomelembevitelről – itt elsősorban a D-vitamin és a C-vitamin emelendő ki. A vitaminokról és nyomelemekről, valamint az étrend-kiegészítőkről külön cikkekben olvashat.
Alkoholfogyasztás és a dohányzás kerülése
Az alkoholfogyasztás és a dohányzás jelentősen rontja a szervezet ellenálló képességét, és gyengíti az immunrendszert. Így járványos időszakban az alkoholfogyasztás és a dohányzás kerülése különösen fontos, ideértve a passzív dohányzást is.