A fogbetegségek általában fájdalommal járnak. A fogfájás típus szerint lehet kisugárzó, éles, tompa vagy lüktető, elhúzódó vagy rövid ideig fennálló. A fogfájás kiindulópontja lehet a fog koronája, a fog nyaki részének felülete, a fog belsejében található fogbél vagy a fog gyökérhártyája. Már enyhe fájdalom esetén is érdemes minél hamarabb felkeresni a fogorvost, és évenként legalább egyszer kontrollra menni, mert a kezeletlen fogászati problémák befolyásolhatják az általános egészségi állapotot és idő előtti fogvesztéshez vezethetnek.
A fogfájások típusai és a valószínű okok
A fogfájásnak a következő típusai és okai lehetnek:
- összeharapáskor, rágáskor jelentkező fájdalom – oka: ízületi probléma, magas fogpótlás, fogtályog;
- édesre jelentkező fájdalom – oka: fogszuvasodás;
- hidegre jelentkező fájdalom – oka: fogérzékenység, fogszuvasodás, fognyaki kopás, fogsérülés;
- melegre jelentkező fájdalom – oka: fogtályog, fogbélelhalás;
- lefekvéskor jelentkező vagy súlyosbodó fájdalom – oka: fogtályog, fogbélelhalás;
- spontán jelentkező fájdalom – oka: fogtályog, fogbélelhalás, fogbélgyulladás (lásd lentebb).
Fogfájás okai lehetnek még:
- bölcsességfog okozta fájdalom,
- kiemelkedő tömés vagy pótlás,
- fogcsikorgatás, fogszorítás.
Fogfájás alakulhat ki olyan esetekben is, amikor nem elsődlegesen a foggal van gond, a fájdalom egy másik területről „sugárzik át”.
Fogfájdalmat okozó állapot lehet:
- arcüreggyulladás,
- középfülgyulladás,
- rágóízület betegsége,
- arcidegfájdalom,
- fejfájás, migrén,
- az arc megfagyása,
- ínybetegség,
- stressz vagy mentális problémák.
Fogbélgyulladás
A fogszuvasodás minden korosztályt, sőt kisgyermekeket is érinthet. A fogszuvasodást a szájban lévő lepedék okozza: a belőle származó sav megtámadja a fog külső rétegét, a fogzománcot, ami az ismételt savas hatásra elkopik, és a fog károsodásához vezet. A fogszuvasodás – ha nem kezelik időben – elérheti a fogbelet (pulpa), melynek következtében kialakulhat a fogbélgyulladás.
A fogbél a fog belsejében lévő szövet, főképp erekből és idegekből áll. A fogbélgyulladás kezdeti szakaszában a fogbélben vérbőség keletkezik, ami fájdalmat okoz, de az ingerhatás megszüntetésével elmúlik. A fogfájás rendszerint éjszaka jelentkezik, napközben hosszabb-rövidebb fájdalommentes időszakok lehetnek. A fogbél gyulladása lehet visszafordítható és visszafordíthatatlan: a visszafordítható gyulladás esetén még van esély arra, hogy a fog életben maradjon a gyógyszeres kezelést követően, a visszafordíthatatlan gyulladás esetén gyökérkezelésre van szükség.
1. Fogbélelhalás
A fogbél elhalásakor jellemző a néhány napig tartó nagyon erős fájdalom, majd az azt követő teljes tünetmentesség. Ennek oka, hogy a fogbél elhalásával a fog már nem képes „érezni”, így ezáltal jelezni a problémát, ami azonban ettől függetlenül fennáll. Ha tehát néhány napig erősen fáj egy fog, akkor is fel kell keresni a fogorvost, ha a tünetek megszűnnek, mert a fertőzés észrevétlenül tovább terjedhet.
2. Fogtályog
A fogszuvasodás súlyos következménye a fogtályog kialakulása, ami a fog sérülése vagy az íny betegsége esetén is kialakulhat. A fogtályog akkor alakul ki, amikor a fog körül fertőzés van, és genny képződik.
A fogtályog tünetei:
-
- erőteljes fájdalom,
- duzzadt íny vagy arc,
- rossz szájíz, rossz lehelet,
- láz,
- duzzadt nyirokcsomók a nyakon,
- nyelési nehézség,
- hányinger, hányás.
A fogtályog kezelése gyökérkezeléssel vagy a fog eltávolításával történik, súlyos fertőzés esetén antibiotikumos terápiára is szükség van.
3. A fognyaki kopás és a fogínyvisszahúzódás
A fogak külső felszínén jelentkező ínyvisszahúzódást megkülönböztetjük a fogágybetegségtől: mindkét elváltozással parodontológusok foglalkoznak, de eltérő kezelést és megelőzési módokat igényelnek. A kopások és a fogíny visszahúzódása általában nem veszélyeztetik a fogat, de kellemetlen fájdalmat okozhatnak.
A fognyaki kopások és a fogíny visszahúzódásának hátterében állhat:
-
- a fogsor szerkezetéből adódó kóros irányú erők,
- túl erős fogmosási technika,
- lepedék, fogkő – hatásukra fogínygyulladás, ínyvérzés alakul ki, majd idővel a fogíny visszahúzódik,
- kóros fogérintkezés,
- fogszorítás, fogcsikorgatás.
A fognyak védőlakkal történő bevonása megoldhatja a problémát; ha mégsem, akkor a fognyakat fedőtöméssel látják el. Ha az ínyvisszahúzódás esztétikailag zavaró, akkor ínyplasztikára is szükség lehet.
4. Fogsérülés
A fogbalesetek esetén a tejfogak vagy a maradó fogak jelentősen sérülhetnek, és nemcsak a fog károsodhat, hanem a tartószerkezete, a lágyrészek és a csont is. A fogsérülések minden típusánál – a sérülés mértékétől függetlenül – ajánlott a fogorvosi vizsgálat a gyulladások, fertőzések megelőzése érdekében.
Ha a fog teljesen kiesett, 60 percen belül megkísérelhető a visszaültetése, különösen, ha a kiesett fogat a patikában kapható sejtvédő oldatba (HBSS) vagy fiziológiás sóoldatba áztatják a visszaültetésig. A fogat nem szabad lemosni, szárazon zsebkendőbe vagy dobozba tenni, kézzel megfogni, csapvízbe vagy alkoholba tenni. Ha a fogorvosnak sikerül a kimozdult fogat visszahelyezni a fogágyba, akkor úgynevezett sínezéssel rögzítik a sérült fogat a többihez.
Ha a fog nem esett ki, csupán elmozdult, akkor a fog sínezéssel vagy fogszabályozási eszközökkel gyógyítható. A korona töréseit tömőanyaggal, porcelánkoronával vagy héjjal lehet pótolni. A kisebb hibákát, töréseket tömésekkel és élpótlásokkal lehet korrigálni, nagyobb mértékű sérülés esetén foggyökérkezelésre, felépítésre, teljes pótlásra lehet szükség.
5. Bölcsességfog
A helytelen irányba növő bölcsességfog tompa, elhúzódó fájdalmat okoz, a fájdalom a torokra is kisugározhat, megduzzadhatnak a nyirokcsomók, sőt szájzárat is kaphat a páciens. Modern korunkban a leghátsó fogra már nincsen szükségünk, ezért a fogorvosok általában javasolják a rossz irányba növő vagy a helyhiány miatt nehezen előtörő bölcsességfog eltávolítását.
6. Fogínygyulladás, ínybetegség
A fogínygyulladás az ínybetegség korai formája, az ínyvonal területén lerakódott lepedék okozza. Az ínygyulladás visszafordítható állapot, a plakk eltávolításával kezelhető. Kezelés nélkül viszont krónikussá válhat, ami a foggyökérhártya krónikus gyulladását okozhatja a fogat tartó szövetek visszafordíthatatlan pusztulásával.
7. Arcüreg- vagy fülgyulladás okozta fogfájdalom.
A foggyökeret sokszor csak egy vékony csont választja el az arcüregtől, ezért az arcüreg gyulladása könnyen átterjedhet a környező területekre, így a fogakra is. A panaszt általában gyógyszerekkel, antibiotikummal, súlyos esetekben endoszkópos műtéttel orvosolják. (lásd még: Orrmelléküreg-gyulladás)
Mikor forduljon orvoshoz?
Enyhe fogfájdalom esetén is minél előbb forduljon fogorvoshoz a nagyobb baj megelőzése érdekében. Fogfájás esetén különösen lényeges az időtényező: minél hamarabb kezdik el a beteg fog kezelését, általában annál kisebb a fájdalom és kisebb az anyagi ráfordítás is.
A legalább évenként egyszeri kontroll tünetmentesen is javasolt a fogkárosodás megelőzése érdekében.
Fogfájdalom és a következő tünetek fennállása esetén sürgősen keresse fel fogorvosát, vagy a területileg illetékes fogorvosi rendelőt:
- ínyduzzanat,
- gennyszivárgás a fog mellől vagy az ínyből,
- rossz szájíz, kellemetlen lehelet,
- láz, gyengeség,
- fejfájás, migrén,
- néhány napig tartó erős fogfájdalom, majd a fájdalom megszűnése,
- szájnyitási korlátozottság,
- nyelési nehézség.
Fogfájások diagnosztizálása
A fogorvos megvizsgálja a fogakat, és szükség esetén röntgenfelvételt készít.
Fogfájások kezelése
A kezelés a fogfájás típusától függ: lehet tömés, foggyökérkezelés, foghúzás, fogpótlás, ínybetegség esetén fogkőeltávolítás. Fájdalom esetén egészségügyi szakembertől lehet tanácsot kérni a bevehető fájdalomcsillapító gyógyszerekkel kapcsolatban.
Átmenetileg segíthet a sós víz is: tegyünk egy teáskanál sót egy csésze meleg vízbe, és két percig tartsuk a szánkban, hogy ellepje az érintett fogat. Hideg borogatást is tehetünk az arc érintett oldalára.
Fogbetegségek megelőzése
A fogbetegségek megelőzésében elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénia: a rendszeres rendelői fogkőeltávolítás mellett a helyes fogmosási technika és a fogköztisztítás.
További teendők a fogbetegségek megelőzésére:
- egészséges, kiegyensúlyozott étrend,
- a túl cukros ételek és italok elhagyása vagy erőteljes csökkentése, különösen az étkezések között,
- a nagyon forró vagy nagyon hideg italok kerülése,
- dohányzás mellőzése, abbahagyása,
- rendszeres fogorvosi kontrollvizsgálat.