A koronavírusok a vírusok egyik nagy csoportját alkotják. Elnevezésüket a vírus felszínén megtalálható koronaszerű tüskéikről kapták.
A koronavírusok egyes típusai állatokat és embereket is megbetegíthetnek. A vírus gyakran kering teve-, macska-, denevérpopulációkban, és néha továbbfejlődhet oly módon, hogy embereket is képes legyen megfertőzni.
Állatokban – például szarvasmarhákban és sertésekben – a koronavírusok hasmenést okoznak, míg csirkéknél felső légúti betegségeket. Emberben egyes koronavírusok enyhe légúti fertőzéseket okozhatnak (pl. nátha), azonban bizonyos koronavírusok, mint a COVID-19 súlyos megbetegedéshez, például tüdőgyulladáshoz vezethetnek.
Az első, embert is fertőző koronavírusokat az 1960-as évek közepén azonosították.
A koronavírusok eddig három nagyobb járványt okoztak. Ezeket a megbetegedéseket súlyos akut légzőszervi szindrómának, közel-keleti légúti szindrómának és COVID-19 betegségnek nevezzük.
SARS-CoV-fertőzés
A SARS-ról először 2002-ben számoltak be Dél-Kínában. A betegség Észak-Amerika, Dél-Amerika, Európa és Ázsia több mint két tucat országában megjelent. 2004 óta a világon sehol nem jelentettek SARS-eseteket.
A súlyos akut légzőszervi szindróma (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) kórokozója kisemlősökből ered. Ez a koronavírus egy idő után képessé vált az emberek megbetegítésére is. A SARS-CoV-vírusfertőzés súlyos légzési nehézséghez vezethet, amelynek halálozási aránya körülbelül 10%. A betegség tünetei közé tartozik a láz, a hidegrázás és az izomfájdalom. Súlyos esetben a vírus tüdőgyulladást okozhat.
MERS-CoV-fertőzés
A MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome – Coronavirus) tevék között terjedt el, majd olyan átalakuláson ment keresztül, hogy az emberek megfertőzésére is képessé vált. A közel-keleti légúti szindrómáról (MERS) először 2012-ben számoltak be Szaúd-Arábiában. Ezután több mint 25 országban terjedt el a vírus.
A fertőzés általában lázzal, köhögéssel, légszomjjal jár, és gyakran tüdőgyulladáshoz vezet. A betegség halálozása magas, 10 betegből 3-4 beteg halt meg. MERS-esetek továbbra is előfordulnak, elsősorban az Arab-félszigeten.
SARS-CoV-2-fertőzés
A COVID-19-et okozó új koronavírus (SARS-CoV-2) 2019-ben jelent meg először a kínai Wuhan város baromfi- és halpiacán. A vírus különösen az idős korosztályban okoz súlyos tüdőgyulladást, néhány esetben pedig akut légzési distressz szindróma vagy többszervi elégtelenség kialakulásához vezet.
A fertőzés gyanúja esetén teendőkről, illetve a COVID-19 betegség esetén teendőkről külön cikkekben olvashat.
Egyszerű védelmi intézkedések betartásával a vírusterjedés megakadályozható!
Légúti betegség tüneteinek észlelésekor maradjon otthon, közösségben és nyilvános helyeken viseljen maszkot, gyakorolja a társadalmi távolságtartást, gyakran mosson kezet, és minél előbb oltassa be magát!
A COVID-19 elleni védőoltásokról külön cikkekben olvashat.
A koronavírus-fertőzések általános tünetei
Élete során majdnem minden ember megfertőződik valamilyen koronavírus törzzsel.
A betegség általában csak rövid ideig tart, és enyhe tünetekkel jár:
- láz,
- köhögés,
- fejfájás,
- orrfolyás,
- torokfájás.
COVID-19-ben más specifikus tüneteket is jelentettek, például szaglásvesztést vagy az ízérzés átmeneti elvesztését, kötőhártya-gyulladást, illetve emésztő szervrendszeri panaszokat (pl. hasi fájdalom, hányás, hasmenés).
A koronavírusok néha súlyosabb betegségeket, például hörgőgyulladást vagy tüdőgyulladást is okozhatnak. Ennek kockázata magasabb az idősebb, a legyengült immunrendszerű egyénekben, a szív- és tüdőbetegekben, illetve túlsúlyos személyeknél.
Ha koronavírus-fertőzésre utaló tüneteket észlel magán, hívja fel háziorvosát, és kérjen segítséget, de ne menjen be személyesen a rendelőbe! (Lásd még: COVID-19.)
A koronavírusok terjedésének megelőzése
Az emberi koronavírusok a következő módokon terjednek:
- köhögés és tüsszentés,
- szoros személyes kontaktus (pl. kézfogás, csók),
- olyan tárgy vagy felület megérintése, amelyen megtalálható a vírus, majd a szájhoz, az orrhoz vagy a szemhez nyúlás,
- ritka esetben koronavírussal szennyezett étel elfogyasztásával.
A koronavírus-fertőzés megelőzéséhez tartsa be a következő tanácsokat:
- Oltassa be magát, ha van elérhető vakcina.
- Gyakorolja a társadalmi távolságtartást (maradjon 1-1,5 méterre másoktól, és lehetőleg csökkentse a személyes találkozások számát).
- Gyakran mosson kezet folyó vízzel és szappannal legalább 20 másodpercig (lásd még: Helyes kézmosás).
- Kerülje a szeme, az orra vagy a szája érintését.
- Takarja el a száját és az orrát egy kendővel (vagy a könyökével), amikor köhög vagy tüsszent.
- A kilincseket, a telefonját, a kulcscsomóját gyakran fertőtlenítse.
- Kerülje a találkozást a tüneteket mutató ismerősökkel, és maradjon otthon, amíg beteg.
A koronavírusos betegségek kezelése
A legtöbb koronavírus-fertőzés okozta betegség esetében csak tüneti kezelésre van lehetőség.
- Maradjon otthon, pihenjen sokat, igyon sok folyadékot.
- Szükség esetén vegyen be láz- és fájdalomcsökkentő gyógyszert.
- Betegsége alatt is gondoskodjon a megfelelő táplálék-, vitamin-, ásványianyag- és nyomelembevitelről – elsősorban a D-vitamin és a C-vitamin fontossága emelendő ki.
Lásd még: Teendők COVID-19 fertőzés gyanúja esetén