Az akut légzési distressz szindróma (ARDS – acute respiratory distress syndrome, más néven felnőttkori légzési distressz szindróma) súlyos, életveszélyes állapot, amely során a tüdő képtelen a szervezetet elegendő mennyiségű oxigénnel ellátni.
Az ARDS tünetei
ARDS során a tüdő léghólyagjaiban folyadék gyülemlik fel, így nem tud megfelelően végbemenni a gázcsere, ami azzal a következménnyel jár, hogy a szervezet nem jut elegendő oxigénhez. A tünetek a kiváltó ok (pl. sérülés, égés, fertőzés stb.) után néhány órával vagy nappal jelentkeznek.
Az ARDS tünetei:
- súlyos légszomj,
- nehéz, kapkodó, szapora légzés,
- alacsony vérnyomás,
- zavartság,
- extrém fáradtság.
Ha az állapot tovább romlik, cianotikussá (az alacsony oxigénszint következtében a bőr lilás elszíneződése, amely már a súlyos oxigénhiány következménye) válhat a beteg.
Mikor forduljon orvoshoz?
Az ARDS életveszélyes állapot, azonnali orvosi ellátást igényel. Mivel általában más betegség, sérülés következménye, az esetek nagy részében már kórházban van a beteg, amikor az állapot bekövetkezik.
Ha légzési nehézséget, légszomjat tapasztal, hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
Az ARDS lehetséges kiváltó okai
A felnőttkori légzési distressz szindróma közvetlen oka, hogy a tüdő léghólyagocskáiba folyadék szivárog a hajszálerekből. Normál esetben egy védőfunkciót betöltő membrán megakadályozza ezt az átjárást, de súlyos betegség vagy sérülés következtében ez átjárhatóvá válhat.
A leggyakoribb kiváltó okok:
- vérmérgezés – az egész szervezetre kiterjedő súlyos fertőzés,
- káros anyagok belélegzése – füst vagy mérgező gázok belélegzése,
- tüdőbe került hányás,
- fulladásközeli állapot,
- súlyos tüdőgyulladás,
- fej-, mellkas- vagy egyéb sérülés, amely a tüdőben vagy az agy légzésért felelős központjában okoz károsodást,
- COVID-19-fertőzés,
- nagy mennyiségű vér átömlesztése (transzfúzió),
- nagy felületű égési sérülés,
- hasnyálmirigy-gyulladás,
- gyógyszer-túladagolás,
- oxigénmérgezés.
Az állapot kialakulására hajlamosító egyéb tényezők:
- dohányzás,
- légszennyezés,
- elhízás,
- sugárzásnak való kitettség,
- alkoholizmus,
- tbc.
Az ARDS lehetséges szövődményei
Az ARDS életveszélyes állapot, amely a gyógyulás után is maradandó tüdőkárosodással, akár tüdőfibrózissal járhat, bár a felgyógyult betegek nagy többsége újra egészséges lesz.
Az érintett betegnél az ARDS-sel egy időben más problémák is jelentkezhetnek:
- vérrögök kialakulása,
- légmell (PTX),
- fertőzések.
Hosszú távon a felgyógyult betegek légzési nehézségekkel küzdhetnek, ezek azonban 1-1,5 év után rendeződhetnek. Előfordulhat hosszú távú hatásként depresszió, az oxigénhiány miatt kialakult memóriazavarok és gondolkodási problémák.
Az ARDS diagnosztizálása
Az ARDS diagnózisához az oxigénszaturáció mérése és a mellkasröntgen (vagy mellkas-CT) mellett a fennálló egyéb betegséget vagy sérülést is figyelembe kell venni. A szindrómát el kell különíteni egyes, hasonló tüneteket okozó szívproblémáktól.
További vizsgálatok:
- vérvizsgálat az esetleges fertőzés beazonosítására, valamint a vér pH-, oxigén-, szén-dioxid-szintje és egyéb vérgázparaméterek mérése;
- EKG és szívultrahang a szív működésének vizsgálatára.
Az ARDS kezelése
A betegség intenzív terápiás kezelést igényel. A kezelés során nemcsak az ARDS-t, hanem a kiváltó okot is kezelik az annak megfelelő terápiával. A szindróma kezelésének legfontosabb lépése, hogy a vér oxigénszintjét a megfelelő értékre állítsák vissza, így megelőzve a nagyobb károsodásokat. Erre légzéstámogatással, oxigén adásával vagy gépi lélegeztetéssel kerül sor.
Különösen fontos szerepe van a megfelelő folyadékegyensúlynak, mivel a túl sok folyadék a tüdőödéma valószínűségét növeli, a túl kevés pedig megterheli a szívet. A betegek általában véralvadásgátlót, a fertőzések megelőzésére szolgáló gyógyszereket, fájdalomcsillapítókat és nyugtatót is kapnak a kezelés során.
Kezelés után
Az ARDS életveszélyes állapot, kezelése csak kórházban végezhető. A betegségből lábadozóknak javasolt a dohányzás elhagyása és a megfelelő védőoltások felvétele a felső légúti megbetegedésekkel szembeni védelem érdekében.