Az exanthema subitum (más néven roseola vagy hatodik betegség) gyermekbetegség, amelyen a legtöbb gyermek átesik iskolás kora előtt. Általában kétéves koruk előtt érinti őket, és magától el is múlik. A lázzal járó fertőzés az esetek negyedében okoz kiütést.
Az exanthema subitumot rendszerint a herpeszvírusok közé tartozó HHV-6, illetve HHV-7 okozza, amely a beteg nyálával, cseppfertőzésként terjed. Annak ellenére, hogy ezek a vírusok kifejezetten könnyen fertőznek, a betegség általában nem terjed járványszerűen, és leginkább tavasszal és ősszel jelenik meg.
Az exanthema subitum legfőbb tünetei
A betegség leggyakrabban a 6-15 hónap közötti gyermekeket érinti. Az újszülötteket eleinte édesanyjuk antitestjei védik a fertőződéstől, de ez a védelem idővel csökken. A betegség tünetei a fertőzött személlyel való találkozás után 1-2 héttel jelennek meg, de gyakori, hogy úgy esik át rajta valaki, hogy egyáltalán nem mutat tüneteket.
Jellemzően a magas, akár 39,5 fok feletti láz a fő tünet, amely hirtelen kezdődik és 3-5 napig tart. A láz elmúltával az esetek negyedében lapos, kis foltokból álló bőrkiütések jelennek meg a mellkason, majd átterjednek a hátra, hasra. Ezek általában nem viszketnek, nem fájnak, és néhány órától néhány napig vannak jelen.
Kísérőtünetként előfordulhat torokfájdalom, köhögés vagy orrfolyás; ritkábban hasmenés, étvágytalanság, ingerültség és a szemhéjak duzzanata is megfigyelhető.
A beteg fertőzőképessége jellemzően a láz megszűnése után egy nappal múlik el.
Mikor forduljon orvoshoz?
Azonnal kérje házi gyermekorvosa segítségét, ha a gyermekének lázgörcse van, vagy ha a kiütések nem múlnak el 3 nap alatt és a láz visszatér.
Akkor is keresse fel háziorvosát, ha a háztartásban valakinek nem működik megfelelően az immunrendszere, és kapcsolatba kerül beteg gyermekkel.
Az exanthema subitum kiváltó okai
A betegséget vírusfertőzés okozza, általában a 6-os, ritkábban a 7-es típusú herpeszvírus a kórokozó (HHV-6 és HHV-7). A fertőzés a fertőzött személy nyálával terjed.
A kifejezetten fertőző betegség általában nem okoz járványszerű hullámokat, és leginkább tavasszal és ősszel jelenik meg.
Az exanthema subitum lehetséges szövődményei
A HHV-6 és HHV-7 fertőzés általában ártalmatlan, de egyes esetekben szövődményessé válhat, főként lázgörcsöt okozhat. A legyengült immunrendszerrel élőknél erősebben jelentkezhetnek a tünetek, illetve ritkán kialakulhat tüdő- vagy agyvelőgyulladás is.
Az exanthema subitum diagnosztizálása
A vírusfertőzést a tünetek alapján lehet diagnosztizálni, vérvizsgálattal pedig meg lehet bizonyosodni a helyes diagnózisról.
A HHV-6 és HHV-7 fertőzés tünetei a kanyaróéra hasonlítanak, de a kanyaró kiütései a fejen kezdődnek, míg az exanthema subitumé a mellkason, így a betegséglefolyás alapján a két hasonló kórkép elkülöníthető egymástól.
Az exanthema subitum kezelése
A HHV-6 és HHV-7 ellen nincsen vírusellenes gyógyszer, a legtöbb gyermek nagyjából egy hét alatt magától meggyógyul.
A láz enyhítésére vény nélkül kapható lázcsillapító, hűtőfürdő, borogatás alkalmazható. Emellett ajánlott a pihenés a gyógyulás idejére, illetve a bőséges folyadékfogyasztás.
Az exanthema subitum megelőzése
A HHV-6 és HHV-7 ellen nincsen védőoltás. A betegség terjedésének kockázata csökkenthető, ha az érintett gyermeket távol tartják a közösségtől a láz megszűnését követően még legalább egy napig.
A legtöbb gyermek iskolás korára átesik a hatodik betegségen, ezután saját ellenanyagai védik attól, hogy újra elkapja a fertőzést.